Eve Sığan 1 Mayıs

Eve Sığan 1 Mayıs

1884 yılında İşçinin emeğine karşılık bulan işçi bayramın fitili Amerika Birleşik Devletlerinde ateşlenmesi hemen ardından da 1889 yılında Fransa’daki Paris Kongresi'nde Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatının önerisi ile 1 Mayıs tarihinde kutlanmaya başlandı.

Tüm işçi ve emekçi kardeşlerime sevgilerimle.

1884 yılında İşçinin emeğine karşılık bulan işçi bayramın fitili Amerika Birleşik Devletlerinde ateşlenmesi hemen ardından da 1889 yılında Fransa’daki Paris Kongresi'nde Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatının önerisi ile 1 Mayıs tarihinde kutlanmaya başlandı. Türkiye’deki işçi emeğin öncüleri kardeşlerim ise bu coşkuyla 1912 yılında buluştu.

Türkiye’de zaman zaman işçinin 1 Mayıs bayramını kutlaması siyasi hükümetlerce kesitlere uğratılmak istense de, Darbeler onların yollarına taşlar döşeseler bile. Onlar yılmadan bayramlarını her platformda kutlamayı başardılar. Bedelleri ağır bile olsa. Canları ile bile ödeseler de.

Taksim Meydanı'nda 1977'deki 1 Mayıs mitinginde DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler'in konuşması sırasında açılan ateş sonrasında 36 emekçi işçiler yaşamlarını kaybetmeleri tarihe böyle geçti.

Tüm dünya bugüne kadar İşçi bayramlarını büyük coşkuyla kutladı. Dünyayı pençesine alan Korona Virüs salgını yıllar sonra 1 Mayıs işçi ve emekçi bayramını meydanlar yerine evlerde kutlamak zorunda kaldı.

Kısaca işçi bu bayramı ‘Hayat Eve Sığar’ şeklinde kutladı.

Türkiye’deki işçilerin 2019 yılı kötü giden ekonomin eserini iş dünyasında peş peşe gelen konkordato izledi. Yüzlerce sanayici kapılarına kilit vurdu. Fatura burada da O fabrikaları işletme yapan, gecesini gündüzüne katarak üreten binlerce işçi kendisini kapının önünde buldu. Sendikalar bu sürece sadece seyirci kaldı. İnsanın içinde şöyle bir cümle geçmedi de değil ‘Ahhhh nerede o eski işçi hakkını söke söke alan sendikal hareketler’ İşçi kesimi suratında patlayan ‘konkordato tokadın’ izlerini atmaya çalıştığı sırada bu kez ikinci tokat dünyayı kasıp kavuran binlerce ölümlerin yaşandığı bu süreçte Korana Virüs ile yaşayacak. İşte tüm dünya 1 Mayıs’a böyle girdi.

‘Hayatın evlere değil, fabrikalara sığar’ sürecin yeniden gündemimize yerleşmesinden yanayım. İşsizlik rakamların yüzde 13’lerden Sıfırlı hanelere ineceğini günleri birlikte gören bir Türkiye görmek istiyorum. İşçilerin bayramlarını özgürce meydanlarda kutlayacağı günlerde buluşmak dileği ile Sağlıkla kalın Emekçi kardeşlerim….

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.