EYT’liler İzmir’de de Alanlarda

CHP İzmir İl Başkanlığı, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile birlikte basın açıklaması yaptı. CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, “Başta EYT olmak üzere tüm sosyal sorunların çözümü için hemen seçim, derhal seçim istiyoruz” dedi.

CHP İzmir İl Başkanlığı, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile birlikte basın açıklaması yaptı. CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, “Başta EYT olmak üzere tüm sosyal sorunların çözümü için hemen seçim, derhal seçim istiyoruz” dedi. EYT’li bir yurttaş, “40 yaşından sonra sayın Cumhurbaşkanı biliyor mu özel sektörde insanlar nasıl görülüyor? 40 yaşındakini mi işe alırlar yoksa daha genç olanı mı?” tepkisini gösterdi. 

CHP İzmir İl Başkanlığı, EYT'li yurttaşların sorunlarını ve taleplerini duyurabilmek için basın açıklaması yaptı. Konak Meydanı'ndaki Hasan Tahsin Anıtı önünde yapılan açıklamaya CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel'in yanı sıra CHP İzmir Milletvekilleri Atila Sertel, Tacettin Bayır ve Özcan Purçu; EYT'li yurttaşlar, partililer ile sendika temsilcileri katıldı.

“EYT insan hakları ihlalidir”, “Emeklilikte saraya takılanlar”, “Vaat değil çözüm istiyoruz”, “Kandırıldık” yazılı dövizler taşıyan EYT'liler “Hükümet istifa” sloganları attı.

"MEZARLIKTA EMEKLİLİĞİ REVA GÖRÜYOR"

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP olarak EYT'lilerin sorunlarının çözümüne yönelik çaba harcadıklarını belirterek şu açıklamayı yaptı:

"Emeklilikte Yaşa Takılanlar lütuf değil kazanılmış haklarını istiyor. Yaş engeliyle birlikte bir de AKP-MHP engeline takılıyorlar. CHP olarak attığımız her adımda, karşımızda AKP-MHP ittifakını gördük. İktidar, EYT mağdurlarına "Daha gençsin, emekli olamazsın" diyor. Öte yandan işverenler ise "Sen yaşlısın, sana iş veremem" diyor. 2013 yılından bugüne emeklilik yaşı gelmiş olduğu halde emekli olamayıp çalışan 2 binden fazla işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Bu ağır tabloya karşın AKP Genel Başkanı Erdoğan EYT’lileri "Ülke ekonomisini çökertmeye dönük nasıl bir adım olduğunu herkes kabul edecek ve bunun karşısında durmaya başlayacaklar" diyerek hedef göstermeyi tercih ediyor. 20 yılda faiz lobilerine her ay 2 milyar 271 milyon 284 bin dolar faiz ödeyen iktidar, söz konusu kazanılmış emeklilik hakkını isteyen vatandaşlar olunca ülke ekonomisinin çökeceğini söylüyor. İktidar bir gecede dolar milyarderi yaptığı yandaşlarına hazine garantili faiz vaat ederken vatandaşların emekliliğini bir hak olarak dahi görmüyor. 46 yaşında emekli olan AKP Genel Başkanı, milyonlarca vatandaşa mezarlıkta emekliliği reva görüyor.

"ÇÖZÜM İÇİN DERHAL SEÇİM"

EYT’lilerin geçmişe dönük emeklilik haklarını teslim edecek, yıllardır süren bu hak gaspına son vereceğiz. En düşük emekli aylığını asgari ücrete eşitleyeceğiz. Emekli aylıklarında iyileştirmeler yapacak, aylık bağlama oranlarını eski düzeye çekecek, güncelleme katsayısında milli gelir artışının tümünü dikkate alacağız. Emeklilerimizin yıllardır beklediği "İntibak Yasası'nı derhal çıkartacak ve emekli aylıkları arasındaki eşitsizliklere son vereceğiz. Bir avuç yandaşına devletin Hazinesini teslim edip EYT’lilere ve halkına sırtını dönen Saray hükümeti ile Türkiye’nin kaybedecek bir günü daha kalmamıştır! Başta EYT olmak üzere tüm sosyal sorunların çözümü için hemen seçim, derhal seçim istiyoruz."

EŞKİ: "EN BÜYÜK PROBLEM TEK ADAM REJİMİ"

Birleşik Kamu İş Sendikası'na bağlı şube başkanları adına konuşan Tüm Yerel-Sen İzmir 2 No'lu Şube Başkanı Ömer Eşki şunları söyledi:

"Bir ülkede eğer hukukun üstünlüğü olmazsa üstünlerin hukuku olur. Birisi gelir haklarınızı elinizden alır. En büyük problemimiz bu ülkede tek adam rejiminin olmasıdır. Hukuksuzluğun olmasıdır. İlk seçimde bunun giderileceğini düşünüyorum. Daha önce 3600 ek gösterge için toplandık, bugün EYT için toplandık. Daha sonra belediyelerde toplu iş sözleşmeleri nedeniyle çıkarılan zimmetler için bir araya geleceğiz. Bütün mücadelemiz orta sınıf vatandaş olabilmek içindir. Jetlerimiz, uçaklarımız olsun değil, insanca yaşam mücadelesi veriyoruz. Bütün amacımız budur. Ya bu alanlarda hep birlikte haklarımızı savunacağız, ya da hep birlikte kaybedeceğiz"

"MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ"

İzmir EYT Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Doğan Türker çözümün siyasette olduğunun altınıçizerek, "Biz siyaset yapmıyoruz ama yanımızda olanın yanında olacağız. EYT meselesi amcayla çözülecek değil acilen çözülecek toplumsal bir sorundur. Sıranın bize gelmesini yıllarca. Bekledik mücadele ettik. Haklarımızı alanına kadar mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. 2 milyar TL. Kayıt dışı istihdamın maliyeti ise 6 milyar TL" diye konuştu.

Emekli Sen Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Ercan Çınarlı ile KESK Dönem Sözcüsü Veysel Beyazadam da EYT'lilerin hak mücadelesinde yanlarında olduklarını söyledi. 

"40 YAŞINDAN SONRA İŞE ALMIYORLAR"

ANKA Haber Ajansı'na konuşan EYT'li yurttaşlar da AKP hükümetine tepki gösterdi. 22 yıldır mağdur olduklarını belirten bir yurttaş, "İktidarın sesimizi duymasını istiyoruz. CHP ve İYİ Parti sesimizi duyuyor. Biz vaat istemiyoruz. Yasa istiyoruz, artık sabrımız yok" dedi.

Bir başka EYT'li 40 yaşından sonra iş bulmanın zor olduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanı kendi 46 yaşında emekli oldu. 40 yaşından sonra sayın Cumhurbaşkanı biliyor mu özel sektörde insanlar nasıl görülüyor. 40 yaşındakini mi işe alırlar yoksa daha genç olanı mı? Biz emekli olalım ki gençlerin önünü açalım. Şartlar zor. Emeklilik hakkımız verilsin" diye konuştu.

Bir başka EYT'li, "32 sene oldu, 1990 girişliyim, halen bekliyorum. 7 yıl kaybım var. Artık mağdur olan vatandaşlar bir an evvel emekli olsun" derken, işsiz olduğunu belirten diğer bir yurttaş, "10 yıldır bekliyorum. Dünyanın hiçbir yerinde geriye dönük yasa işletilmemiştir. Geçinemiyoruz. Devletimiz her şeye para buluyor bir sürü af çıkarıyor. İş adamlarının vergilerini siliyor. EYT'liler hakkını alamıyor" dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.