Genel Sağlık-İş: 2021 Bakanın Olsun, Sağlık Çalışanları Bugünlerinin Derdinde

Genel Sağlık-İş: 2021 Bakanın Olsun, Sağlık Çalışanları Bugünlerinin Derdinde

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 2021’in ‘Sağlık Çalışanları Yılı’ ilan edilmesi önerisine tepki gösterdi.

Bacaksız, "Sağlık Bakanı DSÖ’ye öneride bulunacağına, öncelikle sağlık çalışanlarının mali, özlük ve sosyal hakları ile ilgili sorunlarını çözmek için içinde bulunduğu iktidarı ikna etmeye çaba harcamalıdır.  2021 Sağlık Bakanı’nın yılı olsun, sağlık çalışanları bugünlerinin derdindedir" dedi.

Birleşik Kamu-İş’e bağlı Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, Türkiye’de Covid-19 hasta sayısı ve can kayıplarının giderek arttığına, salgının yaygınlaştığına dikkat çekerek şunları kaydetti:

“Sağlık Bakanı masa başında popülist söylemlerle salgını yönetmeye çalışmaktadır. Siyasi iktidarın yanlış politikaları sonucunda binlerce vatandaşımızın yanı sıra 94 sağlık çalışanı da yaşamını kaybetmiştir. Her geçen dakika, kaybedilenler arasına yeni bir ‘rakam’ değil ‘can’ eklenmektedir.”

‘SAĞLIK BAKANI ÖNCE SAĞLIK ÇALIŞANLARINI İNSAN OLARAK GÖRMELİ’

Bakan Koca’nın yaptıkları ile söylemlerinin örtüşmediğini belirten Bacaksız, “Sağlık Bakanı’nın ‘2021 sağlık çalışanları yılı olsun’ sözlerinin sağlık çalışanları nezdinde hiçbir karşılığı yoktur. Sağlık çalışanlarının yaşamsal öneme sahip taleplerine bile yanıt vermeyen, ‘ek ödeme’ yalanı ile ekonomik sorunlarının üstünü örten siyasi iktidar, ‘sağlık çalışanlarını düşünüyoruz’ algısı yaratmaya çalışmaktadır. Sağlık Bakanı önce sağlık çalışanlarını ‘insan’ olarak görmeli, salgın ile mücadelede yorgun düşen, tükenen sağlık çalışanlarının sesine kulak vermelidir” dedi.

‘2021 SAĞLIK BAKANI’NIN OLSUN, SAĞLIK ÇALIŞANLARI BUGÜNLERİNİN DERDİNDE’

Bakan Koca’nın kendi ülkesindeki sağlık çalışanlarının sorunlarını çözmeden dünya sağlık çalışanlarını düşünmeyi vazife edindiğini, bunun “en hafif tabiriyle ciddiyetsizlik ve samimiyetsizlik” olduğunu söyleyen Bacaksız, şunları kaydetti: “ Sağlık Bakanı DSÖ’ye öneride bulunacağına, öncelikle sağlık çalışanlarının mali, özlük ve sosyal hakları ile ilgili sorunlarını çözmek için içinde bulunduğu iktidarı ikna etmeye çaba harcamalıdır.  2021 Sağlık Bakanı’nın yılı olsun, sağlık çalışanları bugünlerinin derdindedir.”

‘SAĞLIK ÇALIŞANLARI POLEMİK MALZEMESİ DEĞİLDİR’

Türk Tabipleri Birliği’nin Cumhur İttifakı’nın bileşeni olan MHP tarafından hedef alınmasına da değinen Bacaksız, “Halk sağlığının korunmasının güvencesi olan sağlık çalışanlarına ve meslek örgütlerine yöneltilen saldırılar kabul edilemez.  Sağlık çalışanlarının güvende olmadığı durumda hastaların da güvende olmadığı unutulmamalıdır. Sağlık çalışanları ‘gündem değiştirme’ ya da ‘polemik’ malzemesi değildir. Salgınla mücadele akıl ve bilim esas alınarak verilir, siyasi söylemlerle değil” ifadeleri ile tepki gösterdi.

Sağlık çalışanlarının korunması ve risklerinin azaltılmasının salgınla mücadeledeki önemine vurgu yapan Bacaksız, şöyle devam etti: “Öncelikle sağlık personeli açığı giderilerek, yoğunluğun fazla olduğu birimlere yönelik personel planlaması ivedilikle yapılmalıdır. Personel yetersizliği nedeniyle uzun ve kesintisiz çalışma saatlerine maruz kalan sağlık çalışanları dinlendirilmelidir. Sağlık çalışanlarının bağışıklık sisteminin korunabilmesi için beslenmeleri bu olağanüstü duruma göre yeniden düzenlenmelidir. Sağlık çalışanlarına düzenli aralıklarla PCR testi yapılmalıdır. Tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında kişisel koruyucu ekipman eksiklikleri bir an önce giderilmelidir. Daha fazla gecikmeksizin Covid-19 meslek hastalığı olarak kabul edilmelidir. “Tavandan ek ödeme” yalanı bırakılıp, tüm sağlık çalışanlarının temel ücretleri ivedi olarak iyileştirilmeli, insan onuruna yaraşır ücret düzeyi sağlanmalıdır. Sözleşmeli tüm sağlık personeline bir an önce güvenceli kadro verilmelidir.”

BAKAN KOCA'DAN 'SAĞLIK ÇALIŞANLARI YILI ÖNERİSİ'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, video konferans yöntemiyle katıldığı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 70. Avrupa Bölge Komitesi Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, dünya genelinde sağlık çalışanlarının Covid-19 pandemisine karşı çalışmaları nedeniyle ‘2020 Hemşire ve Ebe Yılı’nın uzatılması önerisinin genişletilmesi ve 2021’in ‘Sağlık Çalışanları Yılı’ olarak seçilmesi önerisinde bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.