Hendek Patlaması Mağdurlarının Avukatı: Kimseden Korkmuyoruz, Geri Adım Atmayacağız

Hendek Patlaması Mağdurlarının Avukatı: Kimseden Korkmuyoruz, Geri Adım Atmayacağız

Havai fişek fabrikası patlamasıyla ilgili davada mağdurları temsil eden avukatlardan Emrullah Polat, sürecin 6 yıla kadar uzayabileceğini belirtirken, "Sanık ifadelerinde üstü kapalı tehditler var ama herkes emin olabilir kim hiç kimse korkup bir adım geri adım atmayacaktır. Aileler de biz avukatlar da kimseden korkmuyoruz, çekinmiyoruz. Bizim nihayetinde aradığımız şey adalet" dedi.

HABER: BORA ERDİN-DİLAN AYIRKAN

KAMERA: ADEM KARABAYIR

Sakarya'nın Hendek ilçesinde 7 kişinin hayatını kaybettiği, 128 kişinin yaralandığı havai fişek patlamasıyla ilgili davada mağdurları temsil eden avukatlardan Emrullah Polat, sürecin 6 yıla kadar uzayabileceğini belirtirken, "Sanık ifadelerinde üstü kapalı tehditler var ama herkes emin olabilir kim hiç kimse korkup bir adım geri adım atmayacaktır. Aileler de biz avukatlar da kimseden korkmuyoruz, çekinmiyoruz. Bizim nihayetinde aradığımız şey adalet" dedi.

Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada bugün sanık ifadeleri alınıyor. Mağdur avukatlarından Emrullah Polat, aralarında fabrika sahiplerinin de bulunduğu 5’i tutuklu 7 sanık hakkında “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 2 yıl 8’er aydan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istenen dava süreci ile ilgili bilgi verdi. Emrullah Polat, şunları söyledi:

"Aslında teknik olarak bugün ilk duruşma yapılıyor. Daha önceki duruşma Sakarya Adliyesi’nde yapılmak istendi, fakat teknik olarak şartlar orada çok çok elverişsizdi. Malumunuz duruşmanın şu anda davanın direkt taraf olarak takip eden kişi sayısı bile yüzden fazla. Ancak davanın ilk görülmek istendiği mahkeme küçük bir mahkeme salonuydu. Oraya en fazla 50-60 kişi sığabilecek durumdaydı. Pandemi koşullarından dolayı da biz özellikle taraf vekilleri olarak kabul etmedik ve daha güzel şartlar altında daha sağlıklı şartlar altında bir duruşma yapılmasını talep ettik. Nihayetinde mahkeme heyeti de talebimizi kabul etti ve arkamızda görünen salona mahkemenin taşınmasına karar verildi.  Bugün teknik olarak ilk duruşmamız başladı. Hali hazırda sabahleyin kimlik tespitleri yapıldı, kimlik tespitlerinin akabinde de sanıkların savunmasına geçildi. Şu anda da şirketin yetkilisi ve ortaklarından birinin savunmasıyla başlandı. Bunun savunmasının bitiminde diğer dosya sanıklarının savunmaları alınacak. Bugün muhtemelen sadece sanık savunmaları yapılacak. Sanık savunmalarının ardından da dosyanın müştekileri, mağdurları ve vefat edenlerin yakınları dinlenecek. Onların şikayet ve delilleri dinlenecek. Ardından da ilk celsemiz bitecek. İlk celsenin nihayetinde de ara kararlar kurulacak. Mahkeme heyeti üç günde bitirebileceğini planladı. Ancak taraf sayısının çokluğundan dolayı biz üç gün içinde biteceğini düşünmüyoruz. Pek muhtemel cumaya kadar uzama ihtimali var duruşmanın. Hali hazırda savunma bittikten sonra bugün mahkeme duruşmayı yarın devam etmek üzere oturumu sonlandıracak. Ancak ilk oturum bütün savunmalar ve müşteki beyanları alındıktan sonra bitecek."

"ÜSTÜ KAPALI TEHDİT HAVASI VAR"

Avukat Emrah Polat, Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'nın ortaklarından Yaşar Coşkun'un, "Ben dışarıda olsaydım MÜSİAD Başkanıydım iş adamları arkadaşlarımın yanında birer ikişer işe yerleştirecektim. Aileler ifade verirken beni suçlamasınlar, dikkat etmeden konuşmasınlar" sözleriyle ilgili olarak da şunları söyledi:

"Üstü kapalı bir tehdit havası var burada. Ancak, şunu açıkça ben belirtmek istiyorum, ailelerin o içindeki acıdan ve adalet duygularından dolayı herkes emin olabilir kimse korkup bir adım geri atmayacaktır. Aileler kimseden korkmuyor. Biz ailelerin avukatları da hiç kimseden çekinmiyoruz, korkmuyoruz. Bizim nihayetinde aradığımız şey adalet. Hepimizin aradığı şey adalet, biz haksız yere kimsenin cezalandırılmasını istemediğimiz gibi gücünden parasından çevresinden dolayı kimsenin yargı tarafından kayırılmasına asla müsaade etmeyeceğiz.  Bu yüzden buradayız yarın da burada olacağız. Bu davanın sonuna kadar da hep burada olacağız.

Dava ‘taksirle öldürmeden’ açıldı. Yani kusursuz bir şekilde ölüme sebebiyet vermekten açıldı. Ancak biz özellikle müşteki vekilleri olarak dosyaya bir dilekçe verdik. Burada olası kast denilen yani bilinçli bir şekilde insanların ölümüne sebebiyet vermekten bahsettik ve bu şekilde ceza çıkacağını düşünüyoruz. Lakin malum şirkette gerçekleşen ilk patlama değil. Hali hazırda savunmalar alınıyor, beyanlar da alınacak. Dosya şekillendikçe bu biraz daha ortaya çıkacaktır ama bizim hukukçular olarak en azından görmüş olduğumuz şey bu aşamada çok ciddi kusurların olduğu ve bu kusurlardan dolayı da çok ciddi cezaların çıkacağı yönünde.

Hepimizin maalesef kanayan yarası Türkiye’de yargılamaların uzun sürdüğü, bu yargılama da çok kısa sürmeyecektir. Sadece ilk derece mahkemesinde bile en az 3- 4-5 duruşma göreceğiz bu da takribi olarak yine 2- 2 buçuk seneye tekabül edecektir. Ardından üst yargı, istinaf ve Yargıtay muhtemelen 5- 6 senelik önümüzde bir süreç var yargılamada."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.