Hepsiburada'nın Tüm Hisseleri Tek Kişide Toplandı: İşte O İsim

Hepsiburada'nın Tüm Hisseleri Tek Kişide Toplandı: İşte O İsim

Türkiye’nin en büyük e ticaret platformlarından olan Hepsiburada’nın sahibi tek bir kişi oldu. Piyasa değeri milyar dolara ulaştığı bilinen Hepsiburada’nın tüm hisseleri Boyner'de toplandı.

Bir günde yüzbinlerce insanın alışveriş yaptığı yer olan ve piyasa değeri milyar doları geçen Hepsiburada e ticaret platformunda hareketli günler yaşanıyor.

Hanzade Doğan Hepsiburada'nın hisselerini Boyner'de topladı. Daha önce Doğan Ailesi’ne ait olan Hepsiburada’nın yüzde 25’lik hissesini 2015 yılında Dubai merkezli Abraaj Capital şirketi satın aldı.

GOLDMAN SACHS GÖREVLENDİRİLDİ 

Körfez’in en önemli özel sermaye fonlarından olan Abraaj Capital şirketi aldığı bu hisseyle Doğan Ailesi’nin Hepsiburada tekelini bitirmiş oldu. 2017 yılına gelindiğinde ise Hepsiburada özelinde yeniden bir satış süreci başladı. Hepsiburada.com’un sahipleri Abraaj ve Doğan Ailesi, şirketin satışını gündeme alırken çok uluslu bir ABD yatırım bankası olan Goldman Sachs satış işleriyle ilgili görevlendirildi.

 YÜZDE 25'İ ABD'Lİ TEMPLETON'A GEÇMİŞ OLDU 

Hepsiburada’nın satış süreci tamamlanınca Abraaj’da yaşanan olumsuzluklar gün yüzüne çıktı ve birçok yatırımını vitrine koyan Dubaili fon, hepsiburada.com’daki paylarını ABD’li varlık yönetim şirketi Franklin Templeton’a devretti. ABD’li dev şirket elinde bulunan Turkcommerce BV kanalıyla hepsiburada.com’un yüzde 25’ini yönetmeye başladı.

Bu durumda hepsiburada.com’un yüzde 75’i Doğan Ailesi’nin olurken yüzde 25’i ABD’li Templeton’a geçmiş oldu. Ancak hepsiburada. com’da yeni projeksiyon bununla da kalmadı, geçtiğimiz ayın sonunda da hepsiburada.com, ABD’de Nasdaq borsasında halka arz için başvuruda bulundu. 28 Mayıs’ta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yapılan başvurunun ardından halka arzda şirkete Morgan Stanley, J.P. Morgan, Goldman Sachs, BofA Securities ve UBS Yatırım Bankası aracılık etti.

TEK SAHİBİ  HANZADE DOĞAN BOYNER OLDU

Doğan Ailesi ve ABD’li Templeton’un yönetimindeki hepsiburada.com’un sahibi D-Market Elektronik Hizmetler şirketinde bir hisse değişimi gerçekleşti. ABD’li Templeton yüzde 25’lik hissesini sattı ve yatırımdan çekildi.

Doğan Ailesi de paylarını aile üyesi Hanzade Doğan Boyner’e devretti. Dolayısıyla Doğan Ailesi’nden Hanzade Doğan Boyner, hepsiburada.com’un tek sahibi oldu.

Bu yıl 21’inci yılını kutlayan hepsiburada’nın 33 milyon üyesi ve 9 milyon aktif müşterisi bulunuyor. Şirketin değeri de milyar dolar sınırını aşmış durumda. Templeton önemli bir yatırımından çayrılırken, ABD’de Nasdaq Borsası için bütün hisseler Hanzade Doğan Boyner’de toplanmış oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.