"İşçiler Hasarlı AVM'lerde Çalıştırılıyor Başlıklı" Haberimizin Tekzip (Düzeltme) Metni

"İşçiler Hasarlı AVM'lerde Çalıştırılıyor Başlıklı" Haberimizin Tekzip (Düzeltme) Metni

1 Kasım 2020 tarihinde yayınlanan "İşçiler Hasarlı AVM'lerde Çalıştırılıyor" başlıklı haberimizle ilgili tekzip (düzeltme) metnidir.

1 Kasım 2020 tarihinde yayınlanan "İşçiler Hasarlı AVM'lerde Çalıştırılıyor" başlıklı haberimizle ilgili tekzip (düzeltme) metnidir.

"Sitenizde yayınlanan haberde, Mavibahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin ağır hasar aldığı, çalışanların, güvenlikleri riske atılarak mesaiye çağrıldıkları belirtilmiştir. Ayrıca Mavibahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde deprem anı ve sonrasındaki sürenin çalışılmayan süre olarak tanımlanmak suretiyle çalışanların maaşlarının kesildiği iddia edilmiştir. İşbu haberler hiçbir dayanağı olmayan gerçek dışı haberlerdir.

Kamuoyu açıkça bilmelidir ki, Mavibahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi binaları güvenlidir ve hiçbir risk taşımamaktadır. Deprem sonrasında binada uzman teknik ekiplerimiz tarafından inceleme yapılmıştır.  Ayrıca, müvekkilimiz firma tarafından Avrasya 45 Yapı Denetim A.Ş. ile Mertebe Mühendislik Danışmanlık ve Yazılım Ltd. Şti.’ne yaptırılan incelemeler sonucunda, binanın ana taşıyıcılarında en ufak bir hasarın dahi meydana gelmediği ve binanın güvenli olduğu tespit edilmiştir. Yüksek ve geniş duvarlara sahip yapılarda çok daha düşük şiddetteki depremlerde dahi sıva, duvar ve alçıpan hasarları oluşabilmektedir. Binanın köprü dış cephelerinde ve bazı iç duvarlarında da bu tür hafif hasarlar meydana gelmiştir. Son olarak 04.11.2020 tarihinde T.C. Çevre Şehircilik Bakanlığı İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri tarafından bina genel ve ana taşıyıcı elemanlarının kontrolleri tamamlanmıştır.  İşbu kontrol ve hasar tespit çalışmaları sonucunda, Mavibahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi binalarının güvenli olduğu, herhangi bir risk taşımadığı ve 30.10.2020 İzmir depreminin Mavibahçe binalarının kullanılmasına engel bir durum oluşturmadığı tespit edilmiştir. Mavibahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde 04.11.2020 tarihinde yapılan tespit sonuçlarını, https://hasartespit.csb.gov.tr adresinden görüntülenebilmektedir.

Müvekkilimiz şirket çalışanları ya da müvekkilimiz şirketin kiracısı sıfatına haiz ticari işletmeler çalışmaya/faaliyet göstermeye ZORLANMAMIŞTIR. Mavibahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi‘nin depremin ertesi günü açılması yönünde alınan karar, Borçlar Kanunu uyarınca Kiraya Veren sıfatına haiz müvekkil şirketin, kiracısı olan ticari işletmelere karşı asli edim yükümlülüğünü yerine getirme amacını taşımaktadır. Nitekim Borçlar Kanunu 301. maddesi uyarınca kiraya veren, kiralananı kararlaştırılan tarihte, sözleşmede amaçlanan kullanıma elverişli bir durumda teslim etmek ve sözleşme süresince bu durumda bulundurmakla yükümlüdür. Bu yükümlülük bir asli edim yükümlülüğü olup, binanın güvenli olduğu sabit iken ve kamu idareleri alışveriş merkezinin kapatılmasına karar vermemişken, Mavibahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin kapatılması, kira sözleşmelerine ve mevzuata aykırılık teşkil edecektir. Bu minvalde Müvekkilimiz şirket, kiralananları kullanıma elverişli şekilde kiracılarına açmış, çalışma veya çalışmama kararını ise Mavibahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi içerisindeki her bir kiracısının özgür iradesine bırakmıştır.

Mavibahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin maliki olan müvekkilimiz, çalışanlarının maaşlarından hiçbir kesinti yapmamıştır. Diğer yandan Mavibahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi içerisinde kiracı olan her bir ticari işletme, müvekkilimiz şirketten bağımsızdır. Dolayısıyla müvekkilimizin, bu işletmelerin çalışanlarına maaşlarını tam olarak ödeyip ödemediğini denetleme HAKKI VE YÜKÜMLÜLÜĞÜ YOKTUR.

Haberde kullanılan ve Mavibahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi’ne ait olduğu imajı yaratılan aşağıdaki fotoğraf ise Mavibahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi’ne ait değildir.

12520.jpg

Kamuoyunun aklında hiçbir şüphe kalmamasını sağlamak adına işbu açıklamayı yapma gereği doğmuştur. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Opera Gayrimenkul Geliştirme A.Ş.

Vekili

Avukat Nadide İlter"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.