İYİ Partili Çelik’ten Bakan Soylu’ya: Hangi Şartlara Göre Vatandaşlık Veriliyor?

İYİ Partili Çelik’ten Bakan Soylu’ya: Hangi Şartlara Göre Vatandaşlık Veriliyor?

İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik, İçişleri Bakanlığı bütçe görüşmelerinde; uyuşturucuyla mücadeleye ilişkin “Anadolu’da düşmanın yapamadığını, 40 yıldır teröristlerin yapamadığını, izin verilen ve göz yumulan mafya ve çeteler beceriyorsa orada ‘dur’ demek bizim boynumuzun borcudur” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Göç İdaresi Başkanlığı ve AFAD’ın 2021 yılı kesin hesap kanun teklifi, 2022 yılı bütçe kanun teklifi ve Sayıştay raporları görüşülüyor.

İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik; “O kadar çok şey var ki anlatacak. Emniyet Teşkilatımız adeta boğulmaktadır. Uzun çalışma süreleri, ağır çalışma koşulları, siyasi baskılar, mobbing, tayinlerde adaletsizlikler. Polise verilen sözler tutulmuyor. Devletin polisi parti polisi olamaz, olamayacaktır” dedi.

Çelik, Türkiye’deki uyuşturucu kullanımına ilişkin de şu değerlendirmeyi yaptı:

“Son 10 yılda yüzde 189 bağımlılık artışı yaşanmıştır. Bağımlıların 3’de 1’inin bu illete 14 yaşından önce başladığı dikkate alındığında nesillerimizi yok oluyor, istikbalimiz karartılıyor demektir. Bu yılın ilk 7 ayında 8,6 ton metamfetamin, 8 tona yakın eroin yakalanması uykularımızı kaçırmaya yeter de artar bile. Bu rakamlar kabul edilemez. Görüyor, duyuyor ve dinliyoruz. Son yıllarda aileler perişan halde, çocuklarımız çürüyor.  Öte yandan ülkemizin dünya kamuoyunda uyuşturucu ile anılıyor olması, limanlarımızın ‘narko-liman’ olarak adlandırılması hepimiz adına utanç vericidir. Cumhuriyet tarihinde bu görülmedik bir durumdur. Allah’a vicdana havale ediyorum. Uyuşturucu trafiğinde dolaşan paranın büyüklüğü gayrisafi yurt içi hasılamızın yüzde 11 ila 16’sı oranına karşılık gelmektedir. Gölge ekonominin boyutuna dikkatiniziz çekmek istiyorum.

Anadolu’da düşmanın yapamadığını, 40 yıldır teröristlerin yapamadığını, izin verilen ve göz yumulan mafya ve çeteler beceriyorsa orada dur demek bizim boynumuzun borcudur.”

Çelik, sığınmacılar konusunda da eleştirilerini sıralayarak, “Türk milleti çözülüyor. Bu şekilde devam edilirse elimizde ne millet, ne devlet, ne bayrak, ne vatan kalacak. Gettolaşma had safhadadır, suç oranları zirve yapmıştır, silah kullanan ve haraç toplayan çeteler belirmiştir. Kamu hizmetlerinde aksama katlanılmaz seviyededir. Bazı sokak ve caddeler yürümez haldedir. Üstelik hala akın akın geliyorlar. Kayıt, delil, kural yok. ‘Gel Müslüman bu ülke senin’ diyoruz. Bu ithal göç politikasına son vermek zorundasınız. Bir göçmenin yıllık maliyetinin 2 bin 800 dolar olduğu söyleniyor, bu politikanın toplam maliyetini buradan hesaplayın” diye konuştu.

“HANGİ ŞARTLARA GÖRE VATANDAŞLIK VERİLİYOR?”

Çelik, göçmenlere vatandaşlık verildiği iddialarını da hatırlatarak, “Yüz binlerce kişiye vatandaşlık verilmesi, hatta açık söyleyeyim alenen para ile satıldığı iddiası kabul edilemez. Daha Suriyelilerin kaydını düzgün tutamamışken hangi şartlara göre vatandaşlık veriliyor?” diye sordu.

Kaynak:Haber Kaynağı