İzmir Gaziemir'de Kentsel Dönüşüm Başlıyor

İzmir Gaziemir'de Kentsel Dönüşüm Başlıyor

İzmir'in Gaziemir ilçesine bağlı Aktepe ve Emrez mahallelerinde kentsel dönüşüm çalışmaları başlıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı meclis toplantısının üçüncü oturumunda iki mahalledeki kentsel dönüşümün ilk etabının İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketi İZBETON tarafından yapılması kararı alındı.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, "İlçem için tarihi bir karara imza atılmış olmasının mutluluğunu yaşıyorum" dedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Nisan ayı meclis toplantısının üçüncü oturumunda, Gaziemir’in en önemli sorunlarından biri olan kentsel dönüşümle ilgili önemli bir karara imza atıldı. Mecliste yapılan oylama ile Aktepe ile Emrez mahallelerinde kentsel dönüşümün başlatılması için İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İZBETON arasında imzalanan protokol ve teknik şartname oy birliğiyle kabul edildi.

Gündem maddesine göre,  122 hektarlık alanı kapsayan İzmir’in en büyük kentsel dönüşüm alanı olan Aktepe-Emrez Kentsel Dönüşüm Projesi’nin ilk etabının İZBETON tarafından yapılmasına karar verildi. Kentsel dönüşüm bölgesinde 1.etap olarak belirlenen 2348 ada, 1 parseldeki yapılarıİZBETON şirketi inşa edecek.

"GAZİEMİR İÇİN TARİHİ BİR KARARA İMZA ATTIK"

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, 122 hektarlık Aktepe-Emrez bölgesinin kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesinin ardından bugüne kadar yaşanan süreç hakkında meclise bilgi verdi.

Gaziemir için tarihi bir karara imza atıldığını belirten Başkan Halil Arda şunları söyledi:

“Aktepe-Emrez bölgesi tek parçada İzmir’in en büyük kentsel dönüşüm alanını kapsıyor. 122 hektarlık bir alan. Burayla ilgili hazırlıklar on yıl öncesine dayanıyor. 5 Ağustos 2012'de Resmi Gazete’de kentsel dönüşüm alanı ilan edilerek start veriliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 10 Nisan 2013 tarihinden itibaren bu bölgedeki hazine arazilerinin İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesiyle ilgili yazışmalara başlıyor. Ancak geçen süre içinde hazine arazilerinin Büyükşehir'e devri gerçekleşmiyor.

Büyükşehir, Milli Emlak Müdürlüğü’ne dava açıyor. 6 yıl süren dava sonunda Hazine arazileri 15 Ocak 2019’da bedeli karşılığında devrediliyor. Bu devirler gerçekleştikten sonra Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığımız hızlı bir şekilde çalışmalara başlıyor. İki defa ihaleye çıkılıyor. İnşaat sektörünün zor durumda bulunmasından dolayı hiçbir firma ihaleye katılmıyor. Seçimden sonra, belediyemizin şirketi İZBETON vasıtasıyla start vermemizin uygun olacağını Tunç başkanımızdan rica etmiştik. Bölge sakinlerinin 10 yılı aşkın sürede kentsel dönüşümden dolayı ihtiyaçları giderilmediği için mağdur olduğunu dile getirmiştik. Huzurlarınızda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’e, bu karara imza atan meclis üyelerimize ve belediye bürokratlarına sonsuz teşekkür ediyorum.”

HAZİNE MİKTAR FAZLALIKLARI SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Daha önce kentsel dönüşüm alanlarında sıkıntılara yol açabilecek hazine miktar fazlalıklarışerhlerinin tapu kayıtlarından kaldırılarak vatandaşların mülkiyet sorununun çözülmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na adım atılmasıçağrısı yapan Başkan Halil Arda, bu çağrısını yineledi. Başkan Arda, "Vatandaşlar bu hazine miktar fazlalıklarından dolayı, önümüzdeki günlerde, kentsel dönüşüm başladıktan sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi ile uzlaşma noktasında sıkıntılar yaşayacak. Hazine miktar fazlalıkları ya bedelsiz ya da cüzi bir iz bedelle vatandaşlara devredilmeli” diye konuştu.  

"NÜKLEER ATIKLARIN TEMİZLENMESİ GEREKİYOR"

Emrez Mahallesi’ndeki, İzmir’in Çernobil’i olarak bilinen ve normal değerin 219 katı oranında radyasyon yayan radyoaktif atıklar konusunu da meclis toplantısında dile getiren Başkan Arda, "Emrez Mahallesi’nde, İzmir’in Çernobil’i diye adlandırdığımız, eski kurşun fabrikasının alanında gömülü olan nükleer atıklarla ilgili bir sorunumuz var. Bunu da basında, televizyonlarda, büyükşehir meclis toplantısında defalarca dile getirdim. Ama o atıklar hala aynı yerde duruyor. Oranın da çok kısa sürede temizlenmesi gerekiyor” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.