Kadın Katiline İyi Hal İndirimi

Kadın Katiline İyi Hal İndirimi

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay'ın bozduğu, Fatih’te para karşılığı birlikte olduğu kadını öldürmek ve hırsızlık suçundan verdiği toplam 29 yıl 2 ay hapis cezası kararında ısrar etti. Mahkeme bu cezayı verirken, sanığın mahkemedeki iyi halini göz önünde bulundurdu.

17 Nisan 2015 tarihinde Fatih’te meydana gelen olayda, iddiaya göre, 44 yaşındaki Türkmenistanlı Jemile Kerimova, 47 yaşındaki Bayram Sipahi ile para karşılığında birlikte oldu. Daha sonra da kadını sırtından birkaç kez bıçaklayarak öldürdükten sonra çantasını ve paralarını alarak kaçtı. Zanlı, savcılıkta verdiği ilk ifadede "maddi durumunun iyi olmadığını, kendisini geçindiremediğini ve cezaevine girmek için eylemi gerçekleştirdiğini" söylemişti. Ancak sanık, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmada, ilk ifadesinden vazgeçerek, bu kez "Para karşılığı anlaştığı kadının, kendisine hakaret etmesi üzerine olayı gerçekleştirdiğini" anlatmıştı. Yargılama sonucunda mahkeme, sanık Bayram Sipahi'ye, "kasten adam öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vermiş, ancak iyi halini gözeterek 25 yıla indirmişti. Mahkeme, "hırsızlık" suçundan da sanığa 4 yıl iki ay hapis cezası vermişti. Böylece sanık Bayram Sipahi toplam 29 yıl 2 ay hapis cezası almıştı.

"GEÇİNEMEDİĞİM İÇİN CİNAYET İŞLEDİM" DEDİ

İtiraz üzerine davayı inceleyen Yargıtay, "kasten öldürmek" cezasının dışındaki cezanın "hırsızlık"tan değil "yağma" suçundan verilmesi gerektiği gerekçesiyle kararı bozmuştu.

Yargıtay’ın bozma kararının ardından yeniden görülen dava karara bağlandı. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada tutuklu sanık Bayram Sipahi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Vekili Hatice Boz ve sanık avukatı Abdullah Çaçan geldi.

Yargıtay’ın bozma gerekçesine uyulmasını talep eden Bakanlık Avukatı Hatice Boz, “Sanık hakkındaki şikayetimiz devam ediyor. En üst hadden cezalandırılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet savcısı, yapılan yargılamada verilen kararda direnilmesini istedi. Mahkeme de savcılığın talebi doğrultusunda ilk kararında direndi. Sanığa, "kasten adam öldürmek" ve "hırsızlık" suçundan verdiği toplam 29 yıl 2 ay hapis cezası kararında direndi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.