Karabağlar'da Toplu Sözleşme Sevinci

Karabağlar'da Toplu Sözleşme Sevinci

İzmir Karabağlar Belediyesi’ne bağlı KARBEL AŞ.’de çalışan 925 kişiyi kapsayan Toplu İş Sözleşmesi, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ile Genel İş Sendikası arasında törenle imzalandı. Sözleşme kapsamında işçilerin maaşlarına sosyal haklarla birlikte yüzde 16 zam yapıldı.

İzmir Karabağlar Belediyesi’ne bağlı KARBEL AŞ.’de çalışan 925 kişiyi kapsayan Toplu İş Sözleşmesi, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ile Genel İş Sendikası arasında törenle imzalandı. Sözleşme kapsamında işçilerin maaşlarına sosyal haklarla birlikte yüzde 16 zam yapıldı.

Karabağlar Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü Şantiyesi’nde yapılan törene, Başkan Selvitopu, Genel İş Sendikası Genel Sekreteri Şükret Sevgener, Genel İş Sendikası Mali İşler Daire Başkanı Mehmet Güleryüz, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Genel İş İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara ve diğer şubelerin başkanları, KARBEL AŞ. Müdürü Yakup Tendriç, başkan yardımcıları, meclis üyeleri, muhtarlar ve çalışanlar katıldı. Sendika Genel Sekreteri Sevgener ve 5 No’lu Şube Başkanı Kara yaptıkları konuşmalarda, emekten yana tavrı nedeniyle Başkan Selvitopu’na teşekkür etti.  

UZLAŞMAYLA ÇÖZÜLDÜ 

Başkan Selvitopu da toplu sözleşme görüşmelerinin sadece ücretleri içermediğini; kurumun daha iyi hizmet etmesi için çalışma kurallarının da belirlendiğini söyledi. Bu anlayış doğrultusunda sendikayla çok sayıda toplantı yaptıklarını hatırlatan Başkan Selvitopu, şöyle konuştu:

“7 yıldır belediye başkanlığı yapıyorum. Bu süreç içinde belki de en verimli, iletişimin ve uzlaşmanın olduğu bir sözleşme sürecini gerçekleştirdik. Buradan sendikanın tüm yöneticilerine teşekkür ediyorum. Karşılıklı bir anlayış birliğiyle, konuları derinlemesine tartıştıktan sonra uzlaşıya vardık. Sözleşmemizin her maddesi hem çalışanlar hem de bizler açısından çok önemli.

"ÇALIŞANLARIMIZIN YANINDAYIZ" 

Amacımız böyle sıkıntılı günlerde, olanaklarımız ölçüsünde emekçinin yanında olmak. Biliyoruz ki üreten, hizmeti yaratan sizlersiniz. Sizin moral ve motivasyonunuz bizim için çok önemli. Bunlar olursa insanlarımız için daha fazla hizmet üretiriz. Bundan sonraki süreçte de aynı anlayışımızı sürdüreceğiz. Toplu sözleşmenin maddelerinde olmasa bile o günün koşullarına göre sıkıntılarınızı gidermeye gayret edeceğiz.

Karabağlar’da hep birlikte iyi bir ortamı sağladık. Umarım bu aynı şekilde devam eder. Bugüne kadar çalışanlarımızın alacaklarını aksatmamaya çalıştık. Tüm çalışanlarımız aynı gün maaşlarını alsın istiyoruz. Herkese aynı gözle bakıyoruz. Toplu sözleşmenin çalışanlarımıza ve Karabağlar’a hayırlı olmasını diliyorum.

Konuşmaların ardından toplu iş sözleşmesi, Başkan Selvitopu, Genel İş Sendikası yöneticileri ve KARBEL AŞ. Müdürü Yakup Tendriç arasında imzalandı.

SÖZLEŞMEDE NELER VAR? 

696 sayılı KHK’yle geçen 111 kişinin de aralarında olduğu 925 işçiyi kapsayan sözleşmeye göre, ücretlere sosyal haklarla birlikte yüzde 16 zam yapıldı. Her ay verilen gıda yardımı da 25 artırıldı. Ramazan ve Kurban bayramları, 1 Mayıs ve yılbaşında verilen ikramiyelere 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı da eklendi.  Doğum yapan kadınlara ek süt izni verildi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.