Karton Üzerinde Geceleyen Madenciler Yine Engellendi! Vali İşçilere Toplantı Sözü Verdi...

Ödenmeyen ihbar, kıdem tazminatı ve ücret alacakları için Karaman’ın Ermenek ilçesinden Ankara’ya yürümek isteyen maden işçileri, dünkü jandarma engelinin ardından geceyi yere serdikleri kartonlar üzerinde uyuyarak sokakta geçirdiler.

İşçiler ayrıca gece tiyatro oyunu sergileyerek sorunlarını dile getirdiler. Bu sabah da jandarma engeliyle karşılaşan işçiler, Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık ile görüşerek, 2 Kasım Pazartesi günü maden ocağı sahibinin de katılacağı bir toplantı yapılması sözü aldılar.

Ödenmeyen ihbar, kıdem tazminatı ve ücret alacakları için Soma’dan Ankara’ya yürümek isteyen madenciler, AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’in verdiği sözün tutulmasını bekliyor. Kırkağaç Çamlığı’nda bekleyen işçilerin, verdiği 10 günlük süre 31 Ekim Cumartesi günü dolacak.

Ermenek ilçesinden Ankara’ya yürümek isteyen madencilerin bir kısmının ücreti eksik ödenirken, 60 kadar madenciye ise hiçbir ödeme yapılmadı. Ücreti ödenen işçiler İş Kanunu’nun 25. Maddesi’ndeki ‘ahlak ve iyi niyet’ kuralı gerekçe gösterilerek işten çıkarıldı. Ermenekli işçilerin ödeme için tanıdıkları süre dün akşam doldu, ancak Ankara’ya başlatacakları yürüyüş jandarma tarafından engellendi.

KARTON ÜZERİNDE GECELEDİLER

İşçiler geceyi Güneyyurt Meydanı’nda kurulan jandarma barikatı önünde geçirdi. Barikat önünde kamp kuran madenciler, müzik dinledi, slogan attı ve tiyatro oyunu sergileyerek sorunlarını dile getirdi. Madenciler gece yere serdikleri kartonlar üzerinde uyudu.

Ancak işçiler bugün de jandarmanın engeliyle karşılaştı. Tek sıra halinde yürümelerine izin verilmeyen işçiler, jandarma komutanıyla görüştü. Bağımsız Maden- İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu, jandarma komutanına işçilerin haklarını yasal yollardan aradığını ancak çözüm bulamadığını söyledi. Sendika Örgütlenme Sekreteri Kamil Kartal, işçilerin eylemlerinden geri dönmeyeceğini vurgulayarak, “Eğer şimdi kaybedersek bir daha kazanma şansımız olmayacak. Ermenek madenlerinde hak aramak mümkün olmayacak. Onun için sonuna kadar ölmek var, dönmek yok. Direne, direne kazanacağız” dedi.

Kartal, işçilerin mücadelesinin engellenemeyeceğini kaydederek, “Devlet gücünü bizim üzerimizde sınamasın, patron üzerinde sınasın. Neredeyse 2014’te 18 insan katledildikten sonra burada sigortalı şekilde çalışılmaya başlandı” diye konuştu.

PAZARTESİ TOPLANTI SÖZÜ VERİLDİ

Madenciler Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık ile görüştü. ANKA’nın edindiği bilgiye göre Vali Işık’ın pazartesi günü işçiler ile patronu bir araya getireceğini aktaran Bağımsız Maden- İş Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin, “Pazartesi günü toplantı gerçekleşecek. Toplantıdan çıkacak sonuca göre hareket edeceğiz. Taleplerimiz karşılanırsa direnişimiz kazanımla sonuçlanacak. Toplantıda taleplerimiz karşılanmazsa yürüyüşe devam edeceğiz” diyerek aldıkları kararı bildirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.