Kılıçdaroğlu, Ege’deki İlçe Başkanları İle Bir Araya Geldi: "Askıda Veresiye Defteri Uygulaması Başlatın"

Kılıçdaroğlu, Ege’deki İlçe Başkanları İle Bir Araya Geldi: "Askıda Veresiye Defteri Uygulaması Başlatın"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ege Bölgesi’ndeki CHP’li ilçe belediye başkanları ile yaptığı toplantıda; yoksulluk envanterinin çıkarılması, yardımların yapılması, askıda veresiye defteri uygulamasının başlatılması, suların kesilmemesi ve esnaf ziyaretlerinin yapılması talimatları verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ege Bölgesi’ndeki CHP’li ilçe belediye başkanları ile yaptığı toplantıda; yoksulluk envanterinin çıkarılması, yardımların yapılması, askıda veresiye defteri uygulamasının başlatılması, suların kesilmemesi ve esnaf ziyaretlerinin yapılması talimatları verdi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ege Bölgesi’ndeki CHP’li ilçe belediye başkanları ile video konferans toplantısında bir araya geldi. Belediye başkanlarının Covid-19 pandemisi ve 17 günlük “tam kapanma” sürecindeki çalışmalarına dair bilgi alan Kılıçdaroğlu’na, CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun eşlik etti.

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, İzmir depremi sonrasıçadır veya geçici konutlarda kalan ailelerin çocuklarına bayram hediyesi olarak bisiklet hediye edeceklerini söyledi. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, 7 bin 500 aileye gıda kolisi yardımı yaptıklarını, her gün bin kişiye iftar menüsü götürdüklerini, bin kişiye 150 TL’lik alışveriş kartı dağıttıklarını, 750 kişiye nakit yardım yaptıklarını, bin aileye de yemek çeki verdiklerini söyledi. Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Roman yurttaşların yoksullaştırıldığını anlatarak, verdikleri desteklerden söz etti. Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, yoksulluk haritası çıkardıklarını aktararak, bayram öncesinde 2 bin aileye çek yardımı yaptıklarını söyledi. Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, “İlçemizde ilk defa giyim bankası diye proje kurduk, mağaza açtık, bebek bezinden battaniyeye, kışlık kıyafetten ayakkabıya; dar gelirli ailelerin ihtiyacını karşılayacak birçok malzeme var. Bedava alabiliyorlar” dedi.

Kılıçdaroğlu da belediye başkanları şöyle hitap etti:

“İŞ BİRLİĞİÖNEMLİ: Bütün engellemelere rağmen belediye başkanlarımızın olağanüstü bir performans gösterdiklerini biliyorum. Yoksullukla mücadele, ki şimdi derin yoksulluktan da söz ediliyor, sizin göstereceğiniz çabalar çok önemli. Yoksulluk envanterinin çıkarılması ve yardımların yapılması, mahallenin bakkalı ve mahallenin muhtarıyla bu konuda yapacağınız iş birliğinin önemli olduğunu sizler de takdir edersiniz.

ASKIDA VERESİYE DEFTERİ UYGULAMASI BAŞLATIN: Apartman görevlilerine özel ilgi gösterin yoksullara özel ilgi gösterin. Bu askıda veresiye defteri genelde yoksul mahallelerde vatandaş gidip bakkaldan veresiyle yumurta zeytin ekmek buna benzer şeyler satın alıyor, bu defterlerin maliyeti çok küçük, aslında düşük maliyetler bunlar. Askıda veresiye defteri uygulamasıyla bazı belediye başkanlarımız başlatmışlar ve iyi sonuçlar elde ediyorlar, benzer uygulamayı sizler de bir şekilde yaparsa son derece iyi olacak.

SULARI KESMEYİN: Su kesilmemesine özen gösterin, suyun kesilmemesi lazım, pandemi döneminde özellikle günlük yaşayanlar var yani simitçi dediğimiz, kokoreççi dediğimiz, midyeci dediğimiz, bunlar tabi sokağa çıkma yasağıyla birlikte evlerine ekmek götüremez pozisyona geliyorlar. Bunların da bir envanterini çıkarmanızda büyük yarar var.

ESNAF ZİYARETİ YAPIN: Belediye başkanı olarak böyle belki ayda bir, üç ayda bir sevilen sayılan esnafı ziyaret etmek onun bir çayını kahvesini içmek siyaset yapmadan nasılsınız demek çok önemli çünkü bir esnaf için mahallenin bir esnafı için belediye başkanının gelip onun çayını içmesi onu onore ediyor. Dolayısıyla sizin lehinize, gittiğiniz her ortamda konuşacaktır.  

İLLER BANKASI DİĞER KURULUŞLARA AKTARIYOR: Şu gerçek, İller Bankası’nın parası yok yani dolayısıyla İller Bankası bir anlamda belediyelerin gelirlerine bir şekliyle kesinti yaparak, belediye gelirlerinden elde ettikleri parayı sosyal güvenlik kuruluşlarına ve diğer kuruluşlara bir şekliyle aktarıyorlar."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.