Kılıçdaroğlu: Kentsel Dönüşümle Ortaya Çıkan Rantın Halk İçin Kentte Yaşayanlar İçin Kullanılmasını İstiyoruz

Kılıçdaroğlu: Kentsel Dönüşümle Ortaya Çıkan Rantın Halk İçin Kentte Yaşayanlar İçin Kullanılmasını İstiyoruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili olarak “Her kent kendi rantını yaratır, rantı yaratan temel unsur planlamadır. Yol yaparsınız, park yaparsınız binanı değeri artar. Soru şu, rantı kimin için kullanacağız, bir avuç kişi için mi yoksa kentte yaşayan insanlar için mi?'' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili olarak “Her kent kendi rantını yaratır, rantı yaratan temel unsur planlamadır. Yol yaparsınız, park yaparsınız binanı değeri artar. Soru şu, rantı kimin için kullanacağız, bir avuç kişi için mi yoksa kentte yaşayan insanlar için mi? Biz planlamayla, kentsel dönüşümle ortaya çıkan rantın halk için kentte yaşayanlar için kullanılmasını istiyoruz" diye konuştu. 

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir programını sürdürüyor. Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Yaşanabilir Türkiye için Yaşanabilir Kentsel Dönüşüm Çalıştayı”na katıldı. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Müsavat Dervişoğlu da çalıştayda bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, açılış konuşmasında, İzmir’de yapılan dönüşüm için “Dönüşümün uzlaşma esaslı olması, yerinde ve adil gerçekleştirilmesi, bu sürecin İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin güvencesi altında gerçekleşmesi” ilkelerini gözettiklerini söyledi. Soyer, “Projelerin bölge sahiplerin tarafından sahiplenilmesi için dönüşüm alanlarında iletişim merkezleri açıyor, vatandaşların görüşlerini alıyoruz” dedi.

“KURADA VATANDAŞA ÖNCELİK”

Soyer, altyapısı güçlü konutlar inşa etmenin yanında dönüşümün olduğu bölgedeki kültürün korunduğunu belirterek, “Vatandaşın kentsel yaşam kalitesini arttırırken, mahalle kültürünü koruyoruz. Belediyemiz müteahhit ile vatandaş arasında garantör rolü oynuyor. Vatandaşlara kira desteği veriyoruz. Teslim edeceğimiz konutlar için kura çekimini vatandaşlar için öncelik haline getiriyor, vatandaş kura çektikten sonra müteahhittin konutları veriliyor. Özetle İzmir’de dönüşümü adil, sağlam, hesaplı, şeffaf yürütüyoruz. Halkımızı ranta kurban etmiyoruz” diye konuştu.

“6 FARKLI BÖLGEDE YERİNDE DÖNÜŞÜM"  

Soyer, 30 Ekim 2020’de yaşanan İzmir depremini hatırlatarak, kentsel dönüşüm ile ildeki bütün binaları depreme dayanıklı hale getirmeyi amaçladıklarını, depremde evleri hasar gören vatandaşlar için de çalışmaları olduğunu söyledi. Soyer, İzmir’in 6 farklı bölgesinde yerinde dönüşüm şantiyeleri ile ‘tıkır tıkır’ çalışmaya devam ettiklerini vurgulayarak, “Doğaya ve kültürümüze saygılı bir dönüşümü prensip ederek, İzmir’i dayanıklı bir şehir yapmak” diyerek amaçlarını açıkladı.

“İKTİDARDA UYGULANMAK İÇİN YERELİN ÖRNEKLERİ İNCELENİYOR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, CHP’nin kentsel dönüşümle ilgili çalışmalarından bahsetti. Akın, iktidarlarında kentsel dönüşümün yaşanabilir olması için alternatif politikalar ürettiklerini kaydederek, “Belediyelerimizin örnek projelerini iktidarımızda uygulamak amacıyla incelemekteyiz” dedi. Toplumcu anlayışla kentsel dönüşüme baktıklarını ifade eden Akın, çalıştayda uzman akademisyenler, meslek odalarının görüşleriyle sonuç bildirgesinin açıklanacağını söyledi. Akın, CHP’nin kentsel dönüşümü afet riskine hazırlık niteliğinde gördüklerini açıklayarak, “Çocuklarımız yaşam standartlarını yükseltsin diye önemli görevler üstleniyoruz” diye ekledi.

"Yerinde ve toplum yararına dönüşüm olmazsa olmaz ilkelerimiz dendir" diyen Akın iktidarın uygulamalarını eleştirerek, CHP’li belediyelerin uygulamalarını görene kadar yurttaşların kentsel dönüşümden korktuğunu belirtti. Akın iktidarın yurttaşı kentsel dönüşümden uzaklaştırdığını ekleyerek, iktidarlarında "yaşanabilir kentsel dönüşümü hayata geçireceklerini" söyledi.

"KENTSEL RANT HALK İÇİN KULLANILMALI"

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, herkesin kenti bir şekilde yaşadığını belirterek, “Yaşadığımız kentten memnun muyuz, değilsek neden memnun değiliz?” diye sordu. Kılıçdaroğlu, depremin herkese kentsel dönüşümü öğrettiğini anlatarak, “Her kent kendi rantını yaratır, rantı yaratan temel unsur planlamadır. Yol yaparsınız, park yaparsınız binanın değeri artar. Soru şu, rantı kimin için kullanacağız, bir avuç kişi için mi, kentte yaşayan insanlar için mi? Biz planlamayla, kentsel dönüşümle ortaya çıkan rantın halk için kentte yaşayanlar için kullanılmasını istiyoruz" diye konuştu.  Kılıçdaroğlu, doğanın da kentte olma hakkı olduğunu kaydederek, “Yaşanabilir kentsel dönüşüm öngörülürken doğayla barışık olması önemli. Engelliler için de kentlerin yaşanabilir olması lazım” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, kentsel dönüşümün yurttaşların uzlaşısıyla gerçekleşmesi gerektiğini vurgulayarak, “İstanbul’da gördük. Rantın yüksek olduğu yerlerde insanlar sürüldü, farklı insanlar getirildi, oradan onlar yararlandı” diye dikkat çekti. Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 3 ilkesine herkesin sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, İstanbul’da yaşanan kentsel dönüşümde karşılaşılan sorunlara değinerek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ilke kararı aldığını aktardı ve yurttaşların direk belediyeyi muhatap almaya başladığını da sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.