Kılıçdaroğlu’ndan Covid-19 Nedeniyle Ölen 481 Sağlıkçının Ailelerine Mektup: "Dost Dosta İlaç Olur"

Kılıçdaroğlu’ndan Covid-19 Nedeniyle Ölen 481 Sağlıkçının Ailelerine Mektup: "Dost Dosta İlaç Olur"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Covid-19 mücadelesinde yaşamını yitiren 481 sağlık çalışanının ailelerine yazdığı mektubu ve hazırlanan hatıra pulunu tanıttı. Hatıra pulunun içinde yaşam döngüsünü vurgulayan hayat ağacına yer verildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Covid-19 mücadelesinde yaşamını yitiren 481 sağlık çalışanının ailelerine yazdığı mektubu ve hazırlanan hatıra pulunu tanıttı. Hatıra pulunun içinde yaşam döngüsünü vurgulayan hayat ağacına yer verildi. Mektubunda yaşamını yitiren sağlık çalışanlarını“şehit” olarak anan Kılıçdaroğlu’nun “Hz. Mevlana’nın da dediği gibi dost dosta ilaç olur. Bu zor günlerde birlikte yol yürüyeceğiz, birlikte aşacağız. CHP’nin her üyesi bundan böyle sizin evladınızdır” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısı ile CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Covid -19 mücadelesinde yaşamını yitiren sağlık çalışanlarının ailelerine yazdığı mektubu ve hazırlanan hatıra pulunu tanıttı. Hatıra pulunun içinde hayat ağacı ve sağlık çalışanı görseli ile “saygı ve minnetle” ifadeleri yer aldı.

“MEVLANA’NIN DA DEDİĞİ GİBİ DOST DOSTA İLAÇ OLUR”

Kılıçdaroğlu’nun, Türk Tabipleri Birliği'nin verilerini baz alarak belirlenen 481 aileye gönderilen mektubu şöyle:

“Şehidimizin kıymetli ailesi… Koronavirüs salgını yaşamımızı değiştirdi, zor günlerden geçtik, örselendik. Sevdiklerimizi kaybettik, eksildik. Hiç ummadığımız bir anda yarım kaldık, yıkıldık. Mücadelemiz sadece hastalıkla değildi. Görünmez bu düşmana karşı verdiğimiz savaşta umudu yeniden yeşertebilmek de önemliydi. Sağlık çalışanlarımız bu kutsal mücadelede ‘önce insan’ bilinciyle en ön safta yer aldılar, yaşamı savundular. Bir insan yaşatmak, acısını azaltmak ve derdine derman olmak için seferber oldular. Kahraman evlatlarımız hiç düşünmeden bu onurlu görevi yerine getirdiler. Bir nefes sıhhat için kendi nefeslerinden vazgeçtiler.  Şehidimizin emaneti annesi, babası, eşi, evladı, değerli kardeşlerim… Bu mücadelede siz sevdiklerinizi kaybettiniz, acınızın tarifi yok. Elbette tüm teselli sözcükleri içinizi yakan kor karşısında yetersiz kalıyor. Ancak kendinizi asla yalnız, çaresiz, unutulmuş hissetmeyin. Hz. Mevlana’nın da dediği gibi dost dosta ilaç olur.

“BU AĞAÇ EVLATLARIMIZIN MİRASIYLA YEŞERECEK”

Bu zor günlerde birlikte yol yürüyeceğiz, birlikte aşacağız. CHP’nin her üyesi bundan böyle sizin evladınızdır. Bu inançtan hareketle CHP olarak 14 Mart Tıp Bayramı’nda, kaybettiğimiz evlatlarımızın aziz hatıralarını yad etmek ve sağlık çalışanlarımızın destansı mücadelesini gelecek nesillere aktarmak için hatıra pulları hazırladık. Hazırlanan pullar, yaşam döngüsünü vurgulayan hayat ağacını ve fedakarlığı ifade etmektedir. Binlerce yıllık kadim kültürümüzün temelinde yer alan bu ağaç, evlatlarımızın bizlere miras bıraktığı ahlaklı ve erdemli yaşamla birlikte yeşermektedir, yeşerecektir.

“DAYANIŞMAYI VE UMUDU YAŞATMAKTAN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Hayat ağacına can suyu veren iyiliği, emeği, dayanışmayı ve umudu yaşatmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Kaybettiklerimizin hatırası her zorluk karşısında bizleri doğruya ve aydınlığa yönlendirecek olan manevi rehberimizdir. Bu vesileyle bir can yaşatabilmenin sorumluluğu ile hareket eden ve bu uğurda hayatını feda eden bütün sağlık çalışanlarımızın anısıönünde saygıyla eğiliyorum. Ruhları şad olsun.”

Bazı aileleri bizzat ziyaret ederek mektubu elden teslim eden Gamze Akkuşİlgezdi’nin bugünkü konuşmasından öne çıkanlar ise şöyle:

HATIRA PULLARI HAZIRLADIK: Covid-19 salgınıyla mücadelenin ön safında yer alan tüm sağlık emekçilerimize şükran borçluyuz. Onlar günlerce evlerine gidemediler. Sevdiklerinden ayrı; evlat kokusuna, aile sıcaklığına hasret kaldılar. Tek amaçları vardı: Yaşam kurtarmak. Onlar bir canı daha yaşatabilmek, bir aileye umut olabilmek için hiç çekinmeden kendi canlarını ortaya koydular. Ne yapsak haklarını ödeyemeyiz. İyi ki varlar. Bu inançtan hareketle, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu bu kutsal mücadelede hayatını kaybeden sağlık ordumuzun her bir neferi için ailelerine gönderilmek üzere bir mektup kaleme aldı. Biz de Halkla İlişkiler, Kültür ve Sağlıktan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı olarak, kaybettiğimiz evlatlarımızın aziz hatırasını gelecek nesillere aktarmak için hatıra pulları hazırladık. Genel Başkanımızın mektubunda ifade ettiği üzere hazırlanan pullar, yaşam döngüsünü vurgulayan ‘hayat ağacını’ ve ‘fedakârlığı’ ifade etmektedir.

SAĞLIĞIN KORUNMASI VAZGEÇİLMEZ BİR GÖREV: Binlerce yıllık kadim kültürümüzün temelinde yer alan bu ağaç evlatlarımızın bizlere miras bıraktığı ahlaklı ve erdemli yaşamla birlikte yeşermektedir. Bu pullarda bir nefes sıhhat olmak için canını ortaya koyan sağlık ordumuzun emeği vardır. Hayat ağacına can suyu veren iyiliği, emeği, dayanışmayı ve umudu yaşatmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Covid-19 süreci bize, herkesin temel sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkının, hepimizin sağlığının korunması açısından devlet için vazgeçilemez bir görev olduğunu gösterdi. Bu bakımdan siyaset kurumu vakit kaybetmeden sorumluluk almalıdır. Sağlık emekçilerimiz arasında ayrım yapılmaksızın ek ödemeleri ödenmeli, insan onuruna yaraşır bir ücret rejimine geçilmelidir.

GÜÇLÜ SOSYAL DEVLETİ İNŞA EDECEĞİZ: Yaşamımızı emanet ettiğimiz değerli sağlık emekçilerimize söz veriyoruz. Çalışma koşullarınızı iyileştireceğiz. Çalışırken can güvenliği endişesi yaşamadığınız ve emeğinizin karşılığını aldığınız bir sağlık sistemini birlikte kuracağız. Vatandaşı koruyan, sağlık emekçilerini onurlandıran güçlü sosyal devleti birlikte inşa edeceğiz. Bu bizim öncelikli görevimizdir. Bu vesileyle bir nefes sıhhat için, kendi nefesinden vazgeçen sağlık emekçilerimizin hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz. Bir canı yaşatabilmenin sorumluluğuyla hareket eden, iyiliği, emeği, dayanışmayı ve umudu yaşatmaktan vazgeçmeyen bütün sağlık çalışanlarımızın Tıp Bayramı’nı kutluyoruz.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.