Koronavirüs’e Karşı Mentollü Maske!

Koronavirüs’e Karşı Mentollü Maske!

Merkezi İzmir’de bulunan bir Ar-ge firması Koronavirüs pandemi döneminde Türkiye’de ve Dünya’da bir ilk olan, insanların daha rahat ve sağlıklı nefes alması için “Mentollü Maske” yi geliştirdi ve üretmeye başladı. Geliştirilen bu ürüne Türk patenti alındı.

Projenin fikir sahibi Mehtap Çakıroğlu, pandemi döneminde zorunluluk arz eden maske kullanımı için yaşam kalitesine katkı sağlayacak bir çözüm üzerine odaklandıklarını ve bu süreçte de hem üst solunum yollarında bulunan bakterilerden koruyan hem de daha rahat nefes alma imkânı sağlayan ‘Mentollü Maske’yi geliştirdiklerini belirtti. İlk etapta test üretimlerini yaparak sağlık unsurları başta olmak üzere tüm analizleri ilgili kurumların değerlendirmelerine sunduklarını ve gerekli sertifikalar ile yeterlilik belgelerini alarak faydalı model tescillerini de aldıklarını söyleyen Mehtap Çakıroğlu, “Temmuz ayından itibaren seri üretime de başladık” dedi.

5 farklı koku özelliği bulunuyor

Aynı süreç içerisinde Mentol harici olmak üzere yine tescilleri kendilerinde bulunan 5 farklı koku özelliği ile de ürün çeşitliliğine sahip olduklarını belirten Çakıroğlu, maskelere yurt içi ve yurt dışından ciddi talep geldiğini ve başlangıç süreçlerinden sonra hızlı bir şeklide kapasite artırımına yatırım yaparak günlük 500 bin adet maske üretimi yapabildiklerini iletti.

”Maske kullanımına da teşvik edici katkı sağlamış olacağız”

Sözlerine devam eden Çakıroğlu, “Özellikle sonbahar/kış aylarında gribal rahatsızlıklar üst seviyede yaşanacak. Koronavirüs nedeni ile de grip rahatsızlığının daha fazla tehdit unsuru içereceğini düşünecek olursak Mentollü Maske ile bu süreçte üst solunum yolu bakterilerinden korunmanın yanında daha rahat ve ferah nefes alarak aynı zamanda Koronavirüs’ten korunmak için de zorunlu olan maske kullanımına da teşvik edici katkı sağlamış olacağız” dedi.

‘Maskeler çene altından burun üstüne’

Çakıroğlu, insanların maskeyi kanuni yaptırım ve cezalara karşı yanlarında taşıdıklarını ve amacının dışında kollarına ve çene altında taşımalarının aslında toplumsal sorumluluk bilincine karşı uygunsuz olduğunu, bu sebepten dolayı da “Maskeler çene altından burun üstüne” sloganı ile teşvik edicilikte Mentollü Maske ile öncü olmayı hedeflediklerini belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.