Mahkeme Yerleşim ve Tarım Alanında Yapılmak İstenen Polipropilen Tesisine "Dur" Dedi

Mahkeme Yerleşim ve Tarım Alanında Yapılmak İstenen Polipropilen Tesisine "Dur" Dedi

Mersinlilerin çevre mücadelesi sonuç verdi, TEKFEN Polipropilen Üretim Tesisi Yatırım Projesi kapsamında verilen ‘ÇED olumlu’ kararını Mersin 2. İdare Mahkemesi iptal etti. TMMOB kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirterek Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne ve doğaya sahip çıkan Mersinlilere teşekkür etti.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Çevre Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Mersin Çevre ve Doğa Derneği ile Mersin Barosu'nun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve şirket aleyhinde, yerleşim alanlarına ve tarım bölgelerine 60 metre mesafede yapılmak istenen tesis için verilen ÇED Olumlu kararına karşı açtığı davada Mersin 2. İdare Mahkemesi iptal kararı verdi.

TESİS YERLEŞİM BÖLGESİNE YAKIN OLMAMALI

Mersin 2. İdare Mahkemesi'nin kararında; tesisisin çıkan ve çıkabilecek koku, sis, duman, gürültü gibi unsurlar nedeniyle yerleşim alanlarına uzak olması gerektiği vurgulanarak, "Tekfen Polipropilen Üretim Tesisi Proje Alanının yer seçiminin, Mersin kent merkezi ve en yakın konut alanlarına olan yakınlığı/mesafesi ve altyapısı tamamlanmış ve benzer ve yan sektörde yığılma ekonomisi yaratacak bir organize sanayi bölgesi içinde yer almadığı için sanayi alanlarının yer seçimi ilkeleri açısından uygun olmadığı" belirlendi.

YETERLİ SU KAYNAĞI YOK

Bölgede yapımı planlanan tesisin kullanma suyu, proses ve soğutma amaçlı su ihtiyaçlarını kısa ve orta vadede karşılayacak bir kaynak bulunmadığını belirleyen mahkeme, bölgede bulunan Deliçay'ın da "uygun depolama tesis yeri bulunması (özellikle jeolojik ve topoğrafik özellikleri açısından), güvenilir su potansiyelinin belirlenmesi, planlama, proje ve inşaat aşamalarının da oldukça zaman alacağı" gerekçesiyle uygun olmadığına karar verdi.

ÖNGÖRÜLEN ÖNLEMLER SOMUT VE DENETİME ELVERİŞLİ DEĞİL

"ÇED raporunda uygulanacağı belirtilen fiziksel, kimyasal ve biyolojik arıtma uygulanacağı ve gerekli mühendislik hizmetinin alınacağı şeklinde taahhütlerinin somut ve denetime elverişli olmadığı" sonucuna varan mahkeme, "Çevrenin korunmasına yönelik somut çözümler ve gerekçeler üretmekten uzak ve yetersiz şekilde hazırlandığı anlaşılan ÇED raporuna dayalı olarak verilen davaya konu 'ÇED olumlu' kararında hukuka uyarlık bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır" diyerek raporun iptaline hükmetti.

TMMOB: KARARI SEVİNÇLE KARŞILIYORUZ

TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu (İKK) yaptığı açıklamada, Projeye 2018 yılından bu yana itiraz ettiklerini ve ‘ÇED olumlu’ kararının iptalini sevinçle karşıladıklarını belirtti TMMOB Mersin İKK açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Yürüttüğümüz mücadelenin zaferle sonuçlanmış olması TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu'na bağlı meslek odalarımızı son derece mutlu etmiştir. Ortaya koyduğumuz mücadele sürecinde bizleri yalnız bırakmayan Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne, Mersin Kent Konseyi'ne Karaduvar-Kazanlı muhtarları ile yakın çevre mahalle muhtarlarına, Mersin Tabip Odası'na ve desteklerini esirgemeyen tüm Mersinlilere sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Kente, Tarıma ve Çevreye karşı işlenen talanlara karşı mücadelemizin ilk günkü gibi devam edeceğini belirtir saygılarımızı sunarız.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.