Mersin Büyükşehir’in Konserinde Bu Defa Doktorlar Sahnede

Mersin Büyükşehir’in Konserinde Bu Defa Doktorlar Sahnede

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 14 Mart Tıp Bayramı için sağlık emekçilerinin sahne aldığı“İyiliğe Şarkılar Konseri” düzenledi. Mersin Tabip Odası Doktorlar Korosu’nun söylediği şarkılar, bugün saat 20.00’de Büyükşehir’in sosyal medya hesaplarında yayınlanacak.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 14 Mart Tıp Bayramı için sağlık emekçilerinin sahne aldığı “İyiliğe Şarkılar Konseri” düzenledi. Mersin Tabip Odası Doktorlar Korosu’nun söylediği şarkılar, bugün saat 20.00’de Büyükşehir’in sosyal medya hesaplarında yayınlanacak.

“BU ZORLU GÜNLERİ BİRLİKTE ATLATACAĞIMIZA İNANCIMIZ SONSUZ”

Hekimler, 14 Mart’la, konserle ve süreçle ilgili görüşlerini dile getirdi.

Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanı Dr. Hülya Atila, sağlık çalışanları ve hekimlerin canlarını hiçe sayarak insanlara hizmet ettiğine dikkat çekti. 14 Mart’la ilgili mesajlarını da paylaşan Dr. Atila, şunları söyledi:

“Sağlık çalışanlarımız ve doktorlarımız bu süreçte gerçekten fedakârca çalıştılar. Pandemi sürecinin başından beri en çok yorulan ve yıpranan da onlar oldu. Gece gündüz demeden, varını yoğunu ortaya koyarak, hayatlarını ve ailelerini hiçe sayarak çıktıkları bu zorlu yolda tüm sağlık çalışanlarımızı Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer’in öncülüğünde destekliyoruz. Bu zorlu günleri birlikte atlatacağımıza inancımız sonsuz. Tüm doktorlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyorum.”

“10-15 ARASI DOKTOR ARKADAŞIMIZ KONSERDE GÖREV ALDI”

Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen, 14 Mart Tıp Bayramı konseriyle ilgili olarak, “14 Mart bizim açımızdan çok önemli bir hafta. Tıp Haftası olarak anıyoruz. Özellikle bu dönem Covid-19 nedeniyle yitirdiğimiz sağlık çalışanlarının anmasını yapıyoruz burada. Bu açıdan da böyle güzel bir konserin Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilmesi bizim açımızdan çok önemli bir şey. Bizde de müzikle uğraşan 10-15 doktor arkadaşımız var. Onlar da bu konserde görev aldılar. Bu açıdan çok olumlu bir şey olarak değerlendiriyoruz” dedi.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SALGIN SÜRECİNDE BİZE ÇOK CİDDİ KATKILAR SUNDU”

Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere salgın sürecinde birçok belediyenin desteğiyle karşılaştıklarını da ifade eden Dr. Antmen, “Büyükşehir Belediyesi salgın sürecinde bize çok ciddi katkılar sundu. Öğlen ASM’lerin yemekleriyle ilgili, ASM’lerin dezenfeksiyonu konusunda, ulaşım konusunda. Özellikle de konaklama konusunda. Macit Özcan Tesisleri’ni ayarladılar. Bu açıdan biz çok ciddi bir katkı sunduğunu düşünüyoruz Büyükşehir Belediyesi’nin” dedi.

“BU 14 MART’I PANDEMİNİN GÖLGESİNDE ANIYORUZ VE KUTLUYORUZ”

Dr. Antmen, 14 Mart’ı bu sene buruk geçirdiklerini belirterek, “Biz bu 14 Mart’ı ne yazık ki pandeminin gölgesinde anıyoruz ve kutluyoruz. Özellikle Mersin’de kaybettiğimiz 20 sağlık çalışanı var. Bunun 9’u hekim. Bu açıdan eğlence boyutunu yapmadan kutlayacağız, anacağız bu 14 Mart’ı. Sağlık çalışanları bu süreç içerisinde çok büyük özveriyle çalıştı. Hem sağlık çalışanlarının hem tüm hekimlerin 14 Mart Tıp Haftası’nı kutluyorum” diye konuştu.

“MESLEKTAŞLARIMIZI VE MERSİN HALKINI STRESTEN UZAKLAŞTIRACAKSAK ÇOK MUTLU OLACAĞIZ”

Toroslar Halkkent Mahallesi Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli Aile Hekimi Reyhan Gül Baloğlu: Açık ortamda birkaç arkadaş bir araya gelip çalıp söylemeye başlamıştık. Sonra Büyükşehir bize ‘bizim için de söyler misiniz, bütün doktorlar için bir şey yapalım’ dedi, çok hoşumuza gitti. Müzik, sanat stres atmak için birebir. Biz stres atarken, küçük bir konserle meslektaşlarımızı hatta Mersin halkını da stresten uzaklaştıracaksak çok mutlu olacağız. 

“PANDEMİ SÜRECİNDE BELEDİYELERLE ÇOK İYİİLİŞKİ KURDUK”

Mersin Şehir Hastanesi Nefroloji Uzmanı Jini Güneş: Pandemi sürecinde belediyelerle kurduğumuz ilişkinin sağlık çalışanları olarak çok iyi olduğunu düşünüyorum. Birçoğumuzun barınma sorunu olmuştu ve belediyeler gerçekten burada yardımımıza koştu. Bütün sağlık emekçileri için kalabileceğimiz alanlar açtı ve yemek desteği verdi. Bu, bu süreçte çok motive ediciydi, kaygılarımızı azaltmıştı. O yüzden özel bir teşekkürü de borç biliyorum. Çok heyecan verici, hiçbirimizin sahne deneyimi yok. Zaman zaman haddimizi aşıyor muyuz diye de düşünüyoruz ama bir parça eğlenmeye biraz da aslında moralimizi iyi tutmak için birtakım araçlarımız olduğunu göstermeye de ihtiyacımız var gibi geliyor. Büyükşehir Belediyesi’nin de bu adımını aslında hem bize ivme verici hem de motive edici buluyorum. Çünkü incelikli bir durum. Neredeyse bütün toplumun pandemiye odaklandığı ve sağlık çalışanlarının emeğinin görünür olduğunu hissedemediğimiz bir noktada çok incelikli bir dayanışma oldu.” 

“MÜZİĞİN TEDAVİ EDİCİ ETKİSİNDEN FAYDALANIYORUZ”

Mersin Şehir Hastanesi’nde Farmakoloji Uzmanı Mehtap Pektaş: En yakın iş arkadaşlarımızı kaybettik maalesef. Tabi hem arkadaşı kaybetme hem de ölüm korkusu gibi ciddi kaygılar geçiriyoruz. Tabi biz bu rehabilitasyonu aslında müzikle yapıyoruz. Kendi grubumuz, arkadaş grubumuzun içinde, evlerde olmayacak şekilde, bahçelerde buluşup mümkün olduğu kadar sosyal mesafeyi koruyarak, yine maskelerimizi takarak enstrüman çalan arkadaşlara eşlik ediyoruz. Bu bizi gerçekten rehabilite ediyor, tedavi ediyor. Pandemi sürecinden bir nebze de olsa uzaklaşmamızı sağlıyor. Müziğin tedavi edici etkisinden faydalanıyoruz.”

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE DİĞER BELEDİYELER EN BAŞINDAN BERİ SAĞLIK EMEKÇİLERİNİ DESTEKLEDİLER”

Yenişehir Mehmet Adnan Özçelik Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli Aile Hekimi Mahir Baloğlu: “Mersin’de olmak bizim için bu anlamda bir şans. Çünkü Büyükşehir Belediyesi ve diğer belediyeler baştan beri sağlık emekçilerini desteklediler. Bu konser için de bizi aradılar. Biz de birkaç günlük bir çalışmayla bir araya geldik. Tabi onlar bizi düşünmüş, böyle bir şey teklif etmişlerse yok demek olmazdı, biz de geldik. Hastanın iyileşmesi bizi iyileştiren şeylerin başında geliyor. Çünkü verdiğiniz emeğin karşılığını alıyorsunuz. Bu beni iyileştiriyor. Onun dışında dostlarım, müzik, ailem iyileştiriyor. İçinde yaşadığımız toplum ne kadar iyi olursa biz de onun bir parçası olarak iyiye gidiyoruz. Ama toplum tabi sıkıntı yaşadığı zaman biz de aynı sıkıntıyı belki de kat kat yaşıyoruz.” 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.