Müftülük'ten Cami İmamlarına Talimat

Müftülük'ten Cami İmamlarına Talimat

Yozgat’taki tüm köy camilerinin imamlarına gönderilen talimat yazısında, vali camiye geldiğinde uyulması gereken kurallar 3 madde halinde sıralandı.

Veryansın TV'de yer alan habere göre, Denizli Valisi Ali Fuat Atik, koronavirüs denetimleri sırasında kendisini tanımayan dönerciyi azarlamış ve ve işyerini kapatın talimatı vermişti... Olayın sosyal medyada yayılması üzerine vali özür dilemişti. Bir benzer ‘valiyi tanımama’ haberi de Yozgat’tan geldi.

Yozgat’ın merkeze bağlı Sarıhacılı köyü camiinin vekil imamı Cuma namazını kılmak üzere camiye gelen Yozgat Valisi Ziya Polat’ı tanımadı. Bunun üzerine Yozgat Müftlüğü, Yozgat’ın köylerindeki tüm camilerin imamlarına valiyi karşılama, iletişime geçme, ağırlama ve uğurlama konusunda WhatsApp üzerinden talimat yazısı yolladı.

Yozgatgazetesi.com’un haberine göre, Yozgat Müftülüğü, WhatsApp talimatında Yozgat Valisinin bundan böyle camilere yapacağı ziyaretlerde uyulması gereken kuralları 3madde halinde sıraladı.

Müftülüğün talimat yazısı şöyle:

“Selamun Aleyküm değerli hocalarım!

Sayın Valimizin bir köyümüzde camimize yapmış olduğu ziyarette bazı aksaklıklar yaşandığı görülmüştür.

Sayın Valimizin bir köyümüzde camimize yapmış olduğu ziyarette bazı aksaklıklar yaşandığı görülmüştür.

1-  Eğer ezan öncesi ise Valimizi dışarıda karşılayıp “Sayın Valim köyümüze camimize hoş geldiniz” diyerek ilgilenilmesi ve kendinizi caminizi tanıtarak misafir edilmesi,

2-  Eğer ezandan sonra gelmişse kürsüde vaaz ediyor iseniz kürsüden "Sayın Valimiz şahsım ve cemaatin adına hoş geldiniz sefa geldiniz” şeklinde Valimize cemaatimize takdim ederek namazdan sonra eğer konuşmak isterlerse “Buyurun Sayın Valim mikrofona arz ediyorum” diyerek konuşma imkanı verilmesi,

3-  Eğer hutbede iken gelmişse namazdan sonra cemaate dönüp yine aynı şekilde “Muhterem cemaatimiz Sayın Valimiz camimize teşrif etmişlerdir. şahsım ve cemaatim adını hoş geldiniz. sayın valim mikrofona arz ediyorum” diyerek yine cemaate konuşma fırsatı verilmesi şeklinde Valimizle iyi bir diyalog ve iletişimle ilgilenilmesi hususunda ve camiamızın temsili noktasında dikkatli olunmasını diliyorum. 

Selam ve dua ile hayırlı çalışmalar...” 

Konuya ilişkin açıklama yapan Yozgat İl Müftüsü Salih Sezik, “Müftülüğümüzce mesai arkadaşlarımızın alel acele hazırlayıp WhatsApp üzerinden gönderdiği köy imamlarımızı bilgilendirme yazısından Sayın Valimizin ilgisi ve bilgisi bulunmamaktadır. Zaten sayın valimizin bu hususta Müftülüğümüzden herhangi bir talebi de olmamıştır" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.