Patates Üreticisi Erdoğan'a Seslendi: "Mümkünse Gelsin Bugün De 4 TL’den Alsın, 50 Kuruşa Satsın Tanzim Marketlerinde"

Patates Üreticisi Erdoğan'a Seslendi: "Mümkünse Gelsin Bugün De 4 TL’den Alsın, 50 Kuruşa Satsın Tanzim Marketlerinde"

Nevşehirli patates üreticileri, tüm çabalarına rağmen mahsullerinin depolarda kaldığını söyledi. 1 TL maliyeti olan patatese 20 kuruştan satın alacak tüccarın olmadığını belirtirken, bir çiftçi "2018 yılındaki Reis-i Cumhur nerede? 4 TL'ye şirketlerden patatesi alıp bu paralarımızı telef eden şahıs. Mümkünse gelsin bugün de 4 TL'den alsın, 50 kuruşa satsın tanzim marketlerinde" dedi.

CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez, Ürgüp'ün Mazı köyündeki patates üreticilerini ziyaret ederek sorunlarını dinledi. Çiftçiler, ürünlerinin ellerinde kaldığını, 1 ay içerisinde patateslerin yine ellerinde kalması durumunda çiftçinin batacağını söylediler. ANKA Haber Ajansı'na sorunlarını anlatan çiftçler, bir an önce ihracatın önünün açılmasını istiyorlar.

Ürünlerinin ellerinde kalması durumunda gelecek yıl üretimin olmayacağını işaret eden çiftçi Ahmet Özkan, "Olsa da bu patatesi şu anda 50 kuruşa dahi almakta zorlanan tüccarlar, marketlerde ne yazık ki bu patates 3-4 TL. Seneye bu patatesi 5 TL'ye almak için can atacaklar ama herhalde 10 TL olacak. Çünkü üretim diye bir şey kalmayacak. Yani çiftçinin bitmemesi lazım. Elinden geldiğince mücadele ediyor" dedi.

"MİLLETİMİZ, VATANIMIZ İÇİN DEVAMLI ÜRETİCİ OLDUK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye seslenen Özkan, "Bu patateslerimizin acilen ve hızlı bir şekilde ihracat olmasını istiyoruz. Çünkü o kadar emek verdik, çaba sarf ettik, borçlandık. Biz milletimiz, vatanımız için devamlı üretici olduk. Gıda, her şeyden önemli. Gıda olmazsa hiçbir şey olmaz" dedi. 

"5 TL'YE ALMAK İÇİN CAN ATACAKLAR"

Çiftçi olarak ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden çiftçi Özkan, "Devletimizin de elinden geleni yapacağına inanıyoruz ama çok kısa bir zamanımız kaldı. En fazla bir ay içerisinde bu patatesler elimizde kalırsa o kadar çiftçi batacak, yazık olacak. Dolayısıyla bu demektir ki, gelecek yıl üretim olmayacak. Olsa da bu patatesi şu anda 50 kuruşa dahi almakta zorlanan tüccarlar, marketlerde ne yazık ki bu patates 3-4 TL. Seneye bu patatesi 5 TL'ye almak için can atacaklar ama herhalde 10 TL olacak. Çünkü üretim diye bir şey kalmayacak. Yani çiftçinin bitmemesi lazım. Elinden geldiğince mücadele ediyor. Pancar kooperatifi değil ki her şeyi pancardan karşılayasın. Her tarafa borçlanıyor, alıyor" diye dert yandı. 

1 TL'YE MAL ETTİ, 20 KURUŞA SATACAĞI TÜCCAR YOK"

CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez, "Ürgüp'ün Mazı köyündeyiz. Bölgemizde yaklaşık olarak 500-600 bin ton patates var. Bu patatesler görüldüğü üzere filizlenmeye başlamış. 15-20 gün sonra bu patateslerin hepsi de çürüyecek. Üretici, 1 TL'ye mal etti, 20 kuruşa satacağı tüccar yok. Gerçekten üreticinin durumu içler acısı" diyerek üreticinin sorunlarını dile getirdi. 

"4 TL'DEN ALSIN 50 KURUŞA SATSIN TANZİM MARKETLERİNDE"

Bir başka patates üreticisi Ahmet Açıkgöz ise derdini şöyle anlattı: 

"2018 yılındaki Reis-i Cumhur nerede? 4 TL'den şirketlerden patatesi alıp bu paralarımızı telef eden şahıs. Mümkünse gelsin bugün de 4 TL'den alsın, 50 kuruşa satsın tanzim marketlerinde."  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.