Pilarget'te Mücadele Sonuç Verdi, Mahkeme HES Projelerine 'Dur' Dedi

Pilarget'te Mücadele Sonuç Verdi, Mahkeme HES Projelerine 'Dur' Dedi

Artvin'in Arhavi ilçesinde 5 köyü kapsayan Pilarget Havzası'nda yapılmak istenen Saka I ve Saka II hidroelektrik santral projelerine verilen çevresel etki değerlendirme (ÇED) olumlu raporunu Rize İdare Mahkemesi iptal etti. Bölge halkı ise mahkemenin verdiği kararı sevinçle karşılarken sürecin sonuna kadar takipçisi olmaya devam edeceklerini belirttiler.

Arhavi'de Pilarget Havzası köylülerinin, doğanın dengesinin bozulacağını, deredeki canlı yaşamını ve tarımı bitireceğini, alanın AFAD İl Bölge Müdürlüğü raporlarında da "heyelan bölgesi" olduğu, Birinci Dünya Savaşı sırasında Balıklı'da 940'a Osmanlı askerinin şehit düştüğünü vurgulayarak karşıçıktığı Saka I ve Saka II HES projlerine karşı 2019 yılında ÇED olumlu raporunun iptali istemiyle açtığı davada karar çıktı. 

Rize İdare Mahkemesi, oybirliğiyle ÇED olumlu raporunu iptal etti. Mahkemenin kararı köylüleri sevindirdi. 

"ÇED RAPORUNUN İPTALİ YÖNÜNDEKİ BİR KARARLA SEVİNDİK"

ANKA Haber Ajansı'na konuşan Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği Başkanı Hazım Kurtoğlu, yapılmak istenen HES'lere karşı hukuk mücadelesine ilişkin, "2019 Nisan ayında başlattığımız hukuk mücadelesi ve halkın, sivil toplum kuruluşlarının genişçaplı desteğiyle bizler bir araya gelerek bu ufak çaplı, ülke ekonomisine bir getirisi olmayacağını düşündüğümüz bu projenin iptal edilmesi yönündeki hukuki mücadelemizin bugün Rize İdare Mahkemesi'nden elimize gelen "ÇED raporunun" iptali yönünde bir kararla sevindik" dedi.

"SONUNA KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"

Mahkemenin, bilim insanlarının duyarlılıklarının kendilerini mutlu ettiğini ifade eden Kurtoğlu, "Bu süreçte sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere köylülerimiz, milletvekillerimiz, il genel meclis üyelerimiz, muhtarlarımız ve yönetim kurulu üyelerimizle birlikte bu mücadelenin sonuna kadar takipçisi olacağız. Hukukun ve adaletin tecelli edeceğinden hiçbir kuşkumuz yoktur" diye konuştu.

"BALIKLI ORMANLARININ KAHRAMANLIKLARI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI'NIN ARŞİVİNDE MEVCUT"

Kurtoğlu, Pilarget'in tarihine, kültürüne dikkat çekerek, "Birinci Dünya Savaşı'nda bölgedeki Balıklı ormanlarının ve tepesinin, Rus işgali dönemindeki kahramanlıkları Milli Savunma Bakanlığı'mızın ve Genelkurmay Başkanlığı arşivlerimizde mevcuttur" dedi.

"BİR BÖLGENİN, TABİATIN YOK OLMASI BU KADAR UCUZ, KOLAY DEĞİL"

Pilarget sakinlerinden Emine Zoraloğlu Gönüllü, "Ankara'da ofisin içinde oturup da bölgede herhangi teknik ve bilimsel bir değerlendirme, inceleme, araştırma, gözlem yapmadan kapalı bir ofiste bu raporu verenler hakkında da suç duyurusunda bulunacağız. Bu kadar kolay olmamalı. Bir bölgenin, tabiatın yok olması bu kadar ucuz, kolay değil" diyerek daha önce bölgeye HES projesi için ÇED olumlu raporu verenleri eleştirdi. 

 "İKİ AYRI DEREYE TEK BİR ÇED" 

Köylülerin avukatı Halis Yıldırım, mahkemenin verdiği kararının hukuka uygun, Pilarget'te yapılacak her şeyin hukuka aykırı olacağını söyledi. Projelerin bilimsel olarak etkilerinin tam anlamıyla ortaya konulmadığı sürecin bilime aykırı olduğunu ifade eden Yıldırım, "İki ayrı dere üzerinde yapılan çalışma aslında ayrı ayrıÇED'lere tabii iken tek bir ÇED olarak yapılmıştır. Bu da hukuka aykırıdır. Çünkü ayrı derelerde ayrı alt havzalarda değerlerin farklılaşabileceği esası gözardı edilerek tek bir ÇED üzerinden planlanmıştır. Biz aslında açtığımız davada karşı tezlerimizden biri olarak bunu değerlendirmiştik" dedi. 

"İSTANBULLU GENÇ ÇOCUKLAR, BALIKLI DAĞLARINDA HEBA OLUP GİTTİ"

Pilarget sakinlerinden Münir Kurtoğlu, mahkemenin kararının yerinde olduğunu belirtti. ANKA'ya Balıklı köyünü de kapsayan Pilarget Havzası'nın tarihine ilişkin açıklama yapan Kurtoğlu, "Balıklı dağlarının, Osmanlı-Rus harbinden kalma tarihi bir özelliği vardır. İki İstanbul alayının orada telef edildiği, Gürgen ormanlarında İstanbullu genç çocukların, geri dönmeksizin Balıklı dağlarında heba olup gitmişlerdir" diyerek bölgedeki tarihsel birçok hikayeyi dedesinden dinlediğini söyledi. 

"GÜNEŞ, RÜZGAR GİBİ..."

Enerji ihtiyacının olduğunu ifade eden Kurtoğlu, "Ama bunu artık güneş, rüzgar gibi... Dünyanın dönüştüğü bir dönemde bizim sularımıza imtiyazlar oluşturarak, belki de bir gün gelecek nesillerimizi egemen güçlerin emrine verilecek temiz su kaynakları olarak düşünüyorum. Perde arkasında bunu okuyorum. Bu imtiyazlar, sadece enerji değil su kullanım haklarının da  dolaylı bir şekilde protokollerinin yapıldığını biliyoruz" dedi. 

Görüntü Dökümü: 

Video 1) 

-Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği Başkanı Hazım Kurtoğlu

-Pilarget Sakinlerinden Emine Zoraloğlu Gönüllü

-Köylülerin Avukatı Halis Yıldırım 

-Pilarget Sakinlerinden Münir Kurtoğlu 

Video 2) 

-Pilarget'te düzenlenen bir eylemde HES'e karşı tepki 

-Bilirkişi heyetinin incelemesi sırasında köylülerin tepkileri 

-Pilarget Havzası'ndan genel görüntü 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.