Seyhan'da Öğrencilere “Ayrıştır-Dönüştür-Kazandır” Eğitimi

Seyhan'da Öğrencilere “Ayrıştır-Dönüştür-Kazandır” Eğitimi

İsrafın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması ve atık oluşumunun en aza indirilmesi için atıkları dönüştürüp, yeniden üretim sürecine kazandıran Seyhan Belediyesi, “Ayrıştır-Dönüştür-Kazandır” sloganıyla atıksız yaşam bilincini çocuklara da aşılıyor.

Seyhan’da, kağıt-karton, plastik, metal, cam, atık elektrik-elektronik eşyalar, atık pil ve bitkisel atık yağlar belirli bir sistem içinde, kaynağında ve ilçenin farklı noktalarında yerleştirilen Mobil Atık Getirme Merkezlerinde ayrı ayrı toplanıp, dönüştürülüyor, dönüştürülemeyenler ise bertaraf ediliyor.

ATIKLAR DEĞER KAZANIYOR

Semt pazarlarından geriye kalan organik atıkları, çim artıkları ve budanan ağaçların dal ve yaprakları, Seyhan Belediyesi’nin kompost tesislerinde gübreye dönüştürülerek hem atıklara değer kazandırılıyor hem çevre kirliliğini önleyip tasarruf sağlıyor.

“AYRIŞTIR-DÖNÜŞTÜR-KAZANDIR”

Okulların yeniden eğitim-öğretime başlamasıyla birlikte Seyhan Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, pandemi kısıtlamaları nedeniyle ara verdiği eğitim çalışmalarına yeniden başladı.

“Ayrıştır-Dönüştür-Kazandır” sloganıyla atıksız yaşam bilincini çocuklara aşılamak için verilen eğitimlerin ilki, Orhan Çobanoğlu İlkokulu’nda eğitim-öğretim gören öğrencilere verildi.  Eğitimde öğrencilere çevre, çevre kirliliği ve geri dönüşüm hakkında bilgilerin aktarılırken, bu bilinci geliştirecek armağanlar da verildi. Seyhan Belediyesi’nin Sıfır Atık Eğitimi, isteyen tüm okullarda verilecek.

ÜRETEN BELEDİYE ANLAYIŞININ AYRILMAZ PARÇASI

Sıfır atık yönetiminin üreten belediye anlayışının doğal bir parçası olduğunu belirten Başkan Akay, 1 ton kullanılmış kâğıdın geri dönüştürülmesi durumunda 17 ağacın kesilmesinin, 36 ton sera gazının ve 267 kg kirletici gazın atmosfere atılmasının,  25.900 litre suyun harcanmasının, 4.410 litre petrol tüketilmesinin, 2,3 metreküp çöp alanının işgalinin, yüzde 35-50 oranında enerji harcanmasının önlenebileceğine dikkati çekti.

İNSANLIK GÖREVİMİZ

Akay, “Yaşamımız içerisinde bu farkındalığı uyguladığımız takdirde hem israfıönleyebilir, hem de doğal kaynakları koruyup,  yeniyi üretmek yerine elimizde zaten var olan geri dönüştürülebilir atıkları kullanarak sınırlı orandaki doğal kaynaklarımızı koruyabilir ve enerjiden tasarruf ederek ekonomimize katkı sağlayabiliriz. Bu bizim insanlık görevimiz çünkü bu dünya hepimizin” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.