"Sınavda Torpil" İddiasına Üniversiteden Yanıt: Soruşturmayı Gerektirecek Durum Yok

"Sınavda Torpil" İddiasına Üniversiteden Yanıt: Soruşturmayı Gerektirecek Durum Yok

Geçtiğimiz yıl Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde araştırma görevlisi alımında “torpil” yapıldığı iddiasına Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bir yıl sonra yanıt geldi. Üniversitenin yazısının aktarıldığı yanıtta, “…sınavlarda görev alan öğretim üyeleri ile ilgili herhangi bir disiplin soruşturmasını gerektirecek bir durumun da söz konusu olmadığı belirtilmiştir” denildi.

Geçtiğimiz yıl şubat ayında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne araştırma görevlisi alımında "torpil" yapıldığı iddia edilmişti. Avukat Merve Solak, Komisyon Başkanı Prof. Dr. İbrahim Subaşı’nın akrabası olduğu belirtilen ve diğer adaylardan daha düşük ALES puanına sahip olan Aslıhan Okçu'ya sözlü sınavda barajı geçmesine yetecek olan 98 puan vererek, diğer adayları elediği ileri sürülmüştü. Olayı TBMM gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, olayın soruşturulup soruşturulmadığına ilişkin açıklama istedi.

Bakan Selçuk, adına önergeyi yanıtlayan Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü Başkan Vekili Safa Kapıcıoğlu, Üniversite’nin olaya ilişkin gönderdiği yazıyı aktararak, “Araştırma görevlisi alımı sözlü sınavında mezkur yönetmeliklere aykırı herhangi bir uygulama olmadığı, sınavlarda görev alan öğretim üyeleri ile ilgili herhangi bir disiplin soruşturmasını gerektirecek bir durumun da söz konusu olmadığı belirtilmiştir” dedi.

Olayı yargıya taşıyan avukat Solak ise Sivas İdare Mahkemesi'nin incelemesinde mülakat sınavındaki soru cevaplarla ilgili hiçbir belgenin olmadığının ortaya çıktığını söylemişti. Subaşı da olayın duyulmasının ardından "İlkelerim ve doğrularım var. Ben haksızlık yapmadım. Heyet halinde karar veriliyor" demişti.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.