Soma 301 Şehit  Madenci Yakınlarına Üzücü Haber

Soma 301 Şehit Madenci Yakınlarına Üzücü Haber

12. Ceza Daire Başkanlığı Soma davası sanıklarının ''Taksirli'' suçtan değil, ''Kasten Ölüme sebebiyet verdikleri gerekçesiyle yeniden yargılama yolunu açmıştı.

Ahmet ÜNSAL / Manisa

13 Mayıs 2014 yılında Soma ilçe Eynez köyü Karanlıkdere mevkiindeki bulunan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş’ye ait olan ve meydana gelen Maden faciasında 301 madencinin yaşamını yitirmesi ile 162 madencinin yaralanmasıyla son bulan dünyanın en büyük maden faciası kararında bu kez şehit madenci yakınlarını üzen haber 12.Ceza Daire Başkanlığı'nın karına karşı itiraz eden Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan geldi.

12.Ceza Daire Başkanlığı'nın kısa bir süre önce kendisine gelen ve davayla ilgili  “Taksirle ölüme sebebiyet vermekten’ değil ‘Olası Kasıtla Ölüme Sebebiyet vermek 301 kez cezalandırılması’ yönündeki bozma kararına imza atmıştı. 

Kısaca Yargıtay, Can Gürkan, Ramazan Doğru, Akın Çelik ve İsmail Adalı'nın 301 kez “olası kastla adam öldürme” ve 162 kez “olası kastla adam yaralama” suçlarından ceza almaları gerektiğini belirtmişti. 

Bu karar Soma Davasındaki tüm sanıkların yeniden gözaltına alınması tutuklanarak cezaevine gönderilerek yargılama sürecinin yeniden başlamasının önünü açarak şehit Madenci yakınlarının yüreklerine su serpmişti.

Soma Davasını yakından takip edenler ve O davaya 5,5 yılını harcayarak adaletin yerine gelmesi yönünde madenci eşlerinin yanında yer alan Manisa Barosu Avukatları, Çağdaş Hukukçular Derneği ve binlerce şehit Madenci yakını kendilerine yeni yargılama süreciyle ilgili celbin gelmesini beklerken Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Yavuzer’in hazırladığı 29 sayfalık itiraz kararında  “Yerel Mahkeme tarafından verilen kararın doğru olduğu, Sanıkların “Taksirle ölüme sebebiyet vermeden“ verilen cezaların onanması yönünde itiraz etti.

e51b30bd-3aaf-47b4-aab2-a996c000cee1.jpg8f6ef21c-d9a9-4f79-afbe-d26edfc00f5f.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.