Tarım Bakanlığı: Türkiye’nin Uzun Vadeli Tarım Politikasında Eksiklik Var

Tarım Bakanlığı: Türkiye’nin Uzun Vadeli Tarım Politikasında Eksiklik Var

Tarım ve Orman Bakanlığı raporunda Türkiye’nin uzun vadeli tarım politikasında ‘eksiklikler’ olduğu belirtildi. Bakanlık AKP hükümetleri döneminde yaklaşık 500 bin canlının avlanması için izin verirken, ‘av turizminde’ gelecekteki hedefini gerçekleştirmek için yerel yönetimlere mali destek sağlayacağını da duyurdu. Türkiye'nin kanayan yarası genç işsizler de Bakanlığın raporuna girdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı raporunda Türkiye’nin uzun vadeli tarım politikasında ‘eksiklikler’ olduğu belirtildi. Rapora göre bakanlık AKP hükümetleri döneminde yaklaşık 500 bin canlının avlanması için izin verirken, ‘av turizminde’ gelecekteki hedefini gerçekleştirmek için yerel yönetimlere mali destek sağlayacağını da duyurdu. Türkiye'nin kanayan yarası genç işsizler de Bakanlığın raporuna girdi. 

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2020 Yılı Faaliyet Raporu’na göre Bakan Bekir Pakdemirli’nin resmi Twitter hesabındaki tweetleri atmak için basın birimi faaliyet yürütüyor. Bakan Pakdemirli’nin hesabından 1 yılda 1774 paylaşımda bulunuldu. Raporda bakanlığın gazete ve dergilerde yayımlanacak röportajları da önceden yazdığı ortaya çıktı ve bu durum “Gazete ve dergilerden gelen talepler üzerine Sayın Bakanımız adına 42 adet özel röportaj metni ve makale hazırlanmıştır… Birim amirlerine 19 adet dergide yer almak üzere makale ve röportaj hazırlatılmıştır” diye anlatıldı.

AKP HÜKÜMETLERİNDE YAKLIŞIK 500 BİN HAYVAN İÇİN AVLANMA İZNİ VERİLDİ

Bakanlık canlıların avlanmasıyla ilgili verdiği izinleri de raporunda şöyle açıkladı:

“1 yılda 10 adet memeli ve 103 adet kuş olmak üzere toplam 113 tür ise av hayvanı olarak belirlenmiştir… 2020-2021 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu Kararıyla av hayvanı olarak belirlenen 113 türün 6’sı memeli, 30’u kuş olmak üzere 36 adedinin avına izin verilmiştir… 2003-2019 döneminde açılan avcı temel eğitim kurslarında 482 bin 386 kişiye avcılık sertifikası verilmiştir. 2020 yılında 746 adet avcı temel eğitim kursu açılmış ve 15 bin 339 kişiye sertifika verilmiştir. Ayrıca; 2020 yılında 153 bin 602 adet avlanma izin kartı (pul) satışı yapılmıştır.”

Bakanlık hayvanların avlandığı turizmi geliştirmekte hedefli olduğunu ise “Av turizminin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi sağlanarak avlaklardan elde edilen gelirden, köy tüzel kişiliklerine, belde belediyelerine ve büyükşehir belediyesi bulunan illerdeki ilçe belediyelerine mali destek verilecektir” diye anlattı. Bakanlık raporunda avcılara 2020 yılında verdiği eğitim sayısında yılın başında hedeflene sınırı aştığını da belirtti.

TÜRKİYE’NİN KANAYAN YARASI İŞSİZ GENÇLER TARIM BAKANLIĞI RAPOR

Türkiye’nin kanayan yarası olan işsiz gençler de Bakanlığın raporunda yer aldı. Raporda işsizlere ilişkin Tarımsal Nüfus Gençleşiyor Projesi’nden 25 bin 579 gencin yararlandığı belirtilerek, “Covid-19 salgını nedeniyle 2020 yılı gerçekleşmeleri hedeflenen değerlerin altında kalmıştır. 2020 yılında açılan 157 faaliyete 4 bin 458 kişi katılarak sertifika almıştır” denildi. Bu gençler Bakanlığın eğitimine katıldığı dönemde işsiz olarak TÜİK’in sayılarına girmedi.

Bakanlık iç denetiminde soruşturma konusu 209 bulguya rastladı. Bilgi güvenliğine ilişkin önemi düşük düzeyde olan 4, orta düzeyde olan 4 ve ciddi düzeyde olan 1 bulguya rastlandı.

Rapora göre bakanlık 2020 yılında tahsil işlemleri konusunda 82 adet kamu zararı tespit etti ve alacak takip dosyası açıtı. 79 adet dosyanın işlemleri tamamlanarak kapatıldı.

İTHALATTA BEKLENEN HEDEF AŞILDI

Bakanlık bitkisel ürün ithalatında hedefin aşıldığını kaydederken, ihracatta beklenen hedefe ulaşamadığın raporunda belirtti. Rapora göre bakanlık 6,2 milyon dolar değerinde 14,5 milyon ton bitkisel ürün ithal etmeyi hedeflerken, yıl sonunda 6,6 milyon dolar değerinde 17, 7 milyon ton ürün ithal edildi. İhracatta hedef ise 6,1 milyon dolar değerinde 6,1 milyon ton üründü ancak 6,6 milyon dolar değerinde 5,8 milyon ton ürün ihraç edildi. İhracatta parasal olarak beklenen değerin üstüne çıkılsa da ürün bazında hedefe ulaşılamadı.

“UZUN VADELİ TARIM POLİTİKASINDA EKSİKLİK VAR”

Bakanlık zayıf yanlarını“Verilere ulaşmakta güçlük, tarımsal pazarlamadaki aksaklıklar, uzun vadeli tarım politikasındaki eksiklikler” diye sıraladı.

Rapordan detaylar şöyle:

-Denetimler sonucu 116 gübre numunesi uygunsuz bulundu. Gübre denetimlerinden 1 milyon 384 bin 770 lira para cezası kesildi.

- Bakanlığın tarafı olduğu adli dava sayısı 2019 yılında 2 bin 178’ken 2020 yılında yaklaşık 4 kat artarak, 8 bin 81’e; icra takibi dosyası 371’ken yaklaşık 3 kat artarak, 1032’ye çıktı.

- Alkollü içkilerin 22:00 ila 06:00 saatleri arasında perakende olarak satılamayacağı hükmü doğrultusunda; 2020 yılında ilgili gerçek ve tüzel kişilere 1956 adet idari yaptırım kararı ile toplam 113 milyon 366 bin 162 lira idari para cezası uygulandı.

-Sahte içki üretimine ilişkin kesilen cezalara yer verilmezken, “Adli işlemlerin başlatılması temin edilmiş ve bu şekilde kamu sağlığına ve tüketicinin piyasadan güvenli ürün temin edebilmesine yönelik çalışmalar sürdürülmüştür” denildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.