TARSİM Kayısı Üreticisinin Yanında

TARSİM Kayısı Üreticisinin Yanında

TARSİM, ülkemizde tarım alanında faaliyet gösteren tüm üreticilerin, Sistemin sunduğu olanaklardan yararlanabilmesi ve iklim değişikliğinin de etkisiyle son yıllarda artan doğal afetler ve çeşitli riskler nedeniyle uğrayacağı zararları keşke demeden ve kimseye muhtaç kalmadan telafi edebilmesi amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Tarım sektörünü tehdit eden risklerin teminat altına alınması amacına yönelik olarak, 2005 yılında 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu ile kurulan ve 2006 yılından itibaren faaliyetlerine başlayan TARSİM Sistemi, ülkemizdeki üretici ve yetiştiricilerin tarımsal faaliyetlerini kesintisiz bir şekilde devam ettirebilmeleri için çalışmalarını tüm gayretiyle sürdürüyor.

Sistem çerçevesinde her yıl devreye alınan yeni ürün, teminat ve çiftçi dostu uygulamalar, ulusal ve yerel düzeyde aralıksız sürdürülen üretici bilgilendirme ve eğitim faaliyetleri, dünyada tarım sigortası alanındaki yenilik ve teknolojilerin çok yakından takip edilerek Sistem’e entegre edilmesi, ülkemizin doğusundan batısına kadar 16 farklı noktada konumlanan bölge yapılanması sayesinde üretici taleplerinin ve sahanın nabzının an be an takip edilmesi, global düzeyde sürdürülen ve ülkemizi gururlandıran rehberlikler, TARSİM’e olduğu kadar Türkiye ekonomisinin sürdürülebilirliğinde kritik fonksiyonlar üstlenen sigorta ve tarım sektörlerine de ivme kazandırıyor.

Kamu, özel sektör ve sivil toplum örgütleri işbirliğinin dünyadaki ve ülkemizdeki en başarılı örneklerinden birini teşkil eden TARSİM Sistemi, geçtiğimiz yıl Covid-19 salgınının ve afetlerin gölgesinde zorlu bir sınav vererek, çiftçinin güveni ve ilgisi ile istikrarlı büyümesini sürdürerek, başarı merdivenlerini tırmanmaya devam etti. Sistem’in başlangıcından itibaren, Türkiye genelinde ve tüm tarım sigortası branşlarında, 16 milyon adet poliçe üretilerek, tarımsal varlıkları zarar gören üretici ve yetiştiricilere 7.8 milyar TL hasar ödemesi gerçekleştirildi ve TARSİM önemli bir güven unsuru olmaya devam etti.

Türkiye kayısı üretiminde dünyada lider konumda. Ülke ekonomisi açısından önemli bir ihraç kalemi olan kayısı en çok Malatya ilinde üretiliyor. Bu doğrultuda, ülkemizde tarımsal üretimde faaliyet gösteren tüm üreticiler ve tarım ürünleri gibi, ülkemiz tarımı açısından stratejik bir öneme sahip olan Malatya kayısısı ve üreticisi de TARSİM tarafından her zaman önemli ve desteklenmesi gereken bir noktada konumlandırılıyor ve taleplere büyük bir hassasiyetle yaklaşılıyor.

Örneğin; tüm meyve üreticilerine ciddi düzeylerde maddi kayıplar veren “don” riski, 2007 yılından itibaren teminat kapsamına alınırken; dünyada sayılı ülkelerin tarım sigortası uygulamalarında olduğu görülen ve verdiği zararlar ile üreticilerimizin mağduriyetine yol açan meyvelerde çiçeklenme dönemindeki “don” riski de, yapılan yoğun çalışmalar neticesinde 2011 yılında teminat kapsamına alındı. Bununla birlikte, meyve üreticilerinin sigorta primini daha rahat koşullarda ödeyebilmesini temin etmek üzere, diğer risklerde %50 oranında uygulanan Devlet prim katkısı, don teminatına özgü olmak üzere %50’den, %67’ye yükseltildi. Daha sonraki yıllarda teminat altına alınan Ağaç/Fidan Sigortası ile kayısı ürününün yanı sıra kayısı ağaçlarının ve fidanlarının mevcut risklere ek olarak “kar ağırlığı” riskine karşı da güvence altına alınabilmesi sağlandı.

Söz konusu düzenlemeler, ülke genelinde olduğu gibi; Malatya’da da son derece olumlu karşılandı. Sigortalılık oranı, poliçe sayısı ve üreticilere yapılan hasar ödemesi de yine ülke genelinde olduğu gibi her geçen yıl artış gösterdi. Malatya ilindeki poliçe sayısı 2007 yılında 7 Bin adet civarındayken, 2020 yılı sonu itibarıyla 14 yıllık sürede toplam 207 bin adede ulaştı ve 2.3 milyon dekar (da) açık alan sigortalandı. Bununla birlikte Sistemin başlangıcından itibaren Malatyalı üreticilerden 421 milyon TL prim toplanırken, bunun karşılığında 790 milyon TL hasar ödemesi gerçekleştirildi ve Malatya en çok hasar ödemesi alan iller sıralamasında 2. sırada yer aldı.

Bunun yanı sıra geniş teminat içerikli sigorta tarifeleri, prim fiyatının düşmesini sağlayan ve her yıl oranları yükseltilen kademeli hasarsızlık indirimleri gibi uygulamalar da üreticilerin TARSİM’e olan ilgisini arttırdı. 2020 ve 2021 yılları üretim sezonlarının ilk 2 aylık dönemini karşılaştırıldığında, Malatya’daki kayısı poliçeleri ile ilgili olarak; poliçe sayısının %26, sigortalanan varlık değerinin %62, sigortalı alanın %21 oranında arttığı görülüyor. Öte yandan, yine 2020 ve 2021 yıllarının ilk 2 aylık döneminde gerçekleşen prim fiyatları değerlendirildiğinde, %14 civarında düşüş gerçekleşti.

Sistem çerçevesinde, teminat altında olan risklere ilave olarak henüz teminat altında olmayan diğer riskler konusundaki çalışmalar, bilimsel esaslara dayalı projeler ile sürdürülüyor. Turgut Özal Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliğinde, stres fizyolojisinin ele alındığı “Kayısıda Soğuk Stresi Zararının Don Zararından Ayrıştırılması ve Bu Zararın Azaltılması İçin Alınacak Önlemler” konulu çalışma yapıldı ve bu çalışmanın tamamlayıcısı olarak kayısıda verimi etkileyen teminat dahili ve harici risklerin etkileşiminin ortaya konulmasının amaçlandığı “Malatya'da Yetiştiriciliği Yapılan Kayısılarda Ağaç Yaşı ve Lokasyona Göre Verim Aralıklarının Belirlenmesi, Verime Etki Eden Faktörlerin ve Bu Faktörlerin Ölçülebilirliklerinin Ortaya Konulması, Sonuçların Teknik ve Aktüeryal Bakımdan Değerlendirilmesi” başlıklı araştırma projesine de Turgut Özal Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Kayısı Araştırma Enstitüsü ile 2020 yılında başlandı. Bu proje, 2021 yılında da devam ediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.