Türkiye Aşı Beklerken Cumhurbaşkanlığından Bir Masraf Daha

Türkiye Aşı Beklerken Cumhurbaşkanlığından Bir Masraf Daha

2021 Yatırım Programı’na göre bu yıl Cumhurbaşkanlığı’nın yazlık-kışlık iki yeni sarayına, Ankara’daki sarayın bakımına ve yeni taşıtlara toplam 448 milyon 688 lira harcanacağı ortaya çıkmıştı. Bu masraflara bir de İstanbul’da yapılacak millet kütüphanesi eklendi.

Gazeteci Sinan Tartanoğlu’nun blogunda yazdığı habere göre Cumhurbaşkanlığı, Ankara’da “Saray” içinde yapılan Millet Kütüphanesi’nin ikincisini İstanbul’a açmaya hazırlanıyor.

Rami Kışlası restorasyon projesi kapsamında yapılacak “Cumhurbaşkanlığı İstanbul Millet Kütüphanesi’nin” proje tutarı 855 milyon lira. Kütüphane için bu yıl 250 milyon lira harcanacak.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı içinde yapılan Millet Kütüphanesi’nin açılışını Şubat 2020’de yapmıştı.

“İSTANBULLULAR DA ÜZÜLMESİN”

Açılış konuşmasında, “Burası İstanbul’u kıskandıracak bir kütüphane olacak. Ama İstanbullular da üzülmesin. Rami Kışlası’na inşa ettiğimiz muhteşem kütüphaneyi de yakında milletimizin hizmetine sunacağız” demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu İstanbul Millet Kütüphanesi projesi, 2021 Yatırım Programı’ndaki yerini aldı.

Programa göre “Cumhurbaşkanlığı İstanbul Millet Kütüphanesi” 122 bin metrekare üzerine kurulacak. Ankara’daki Millet Kütüphanesi ise 125 bin metrekare alan üzerine kuruluydu. İstanbul kütüphanesi 106 bin metrekare peyzaj alanına sahip olacak.

BU YIL 250 MİLYON LİRA HARCANACAK

Kütüphanenin proje tutarı 855 milyon TL. 2021 yılı yatırımı olarak, bütçeden ayrılan tutar ise 250 milyon TL harcanacak. Kütüphanenin 2024 yılında tamamlanması planlanıyor.

İstanbul Millet Kütüphanesi için 855 milyon TL’yi gözden çıkaran Cumhurbaşkanlığı, Meclis Kütüphanesi için ise 21 milyon 355 bin lira harcamayı planladı. 4 bin metrekare alan üzerine kurulacak “TBMM Kütüphane Binasının” 2022 yılında tamamlanacağı düşünülüyor. Bu proje için 2021 yılında ayrılan pay ise 11 milyon TL.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.