Usulsüzlük Diz Boyu!.. Özel Üniversiteye Özel Spor Salonu

Usulsüzlük Diz Boyu!.. Özel Üniversiteye Özel Spor Salonu

Esenyurt’ta vatandaşların ücretsiz kullanımındayken kaymakamlık kararıyla CHP’li belediyenin elinden alınan spor salonlarından birinin yapılan protokolle özel İstanbul Esenyurt Üniversitesi’ne verildiği ortaya çıktı.

CHP'li İstanbul Esenyurt Belediyesi'ne ait 10 spor salonu ile bir yüzme havuzuna kaymakamlığın el koymasının ardından tesislerden birinin İstanbul Esenyurt Üniversitesi’ne verildiği ortaya çıktı.

Söz konusu üniversitenin mütevelli heyetinde Esenyurt’un 13 yıl 8 ay 15 gün aralıksız belediye başkanlığı yapan AKP’li Necmi Kadıoğlu ile oğlu bulunuyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın talebi üzerine Esenyurt Belediyesi, AKP’liler yönetimdeyken 10 spor salonu ile bir yüzme havuzu olmak üzere toplam 11 tesis inşa etti. Belediyenin bütçesinden yapılan spor salonlarına dair tesislerin işletmesi de belediyeye verildi.

Ancak son yerel seçimlerde belediye yönetiminin CHP’ye geçmesiyle birlikte, belediyeye birçok engel çıkartıldı. Bunlardan biri de söz konusu spor tesislerine ilişkindi.

171 KİŞİ İŞSİZ KALDI

Spor salonlarına dair borçların büyük kısmının CHP döneminde ödenmesine rağmen, salonlara kaymakamlık el koydu. Belediyenin tesisleri 3 Şubat’a kadar okul müdürlüklerine teslim etmesini isteyen kaymakamlık kararına İstanbul Valiliği'ne yapılan başvuruyla itiraz edildi. Kaymakamlık, 25 milyon liraya mal olan tesislere ilişkin itirazın sonucu beklenmeksizin salonların kilidini değiştirdi. Böylece on binlerce Esenyurtlu ile öğrencilerin ücretsiz faydalandığı tesise el konulmuş oldu. Esenyurt Belediyesi şirketlerinden ESPAŞ bünyesinde çalışan 171 personel de işsiz kaldı.

Kaymakamlık kararıyla belediyenin elinden alınan spor salonlara dair bir gelişme yaşandı. Esenyurt Belediyesi’nin kaymakamlık kararının iptali istemiyle açtığı davaya rağmen bir protokol yapıldı ve salonlardan biri, özel İstanbul Esenyurt Üniversitesi’ne verildi. Bunun üzerine Cumhuriyet Spor Salonu’nun tabelası değiştirildi, “İstanbul Esenyurt Üniversitesi Cumhuriyet Spor Salonu” ibaresi eklendi. Üniversitenin iki salonu daha almak istediği öğrenildi.

Söz konusu üniversite, “Yeşilköy 2001 Eğitim, Sağlık, Kültür Vakfı” tarafından 2013’te açıldı. O dönem vakfın başkanı, AKP’li Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu’ydu. Şu anda üniversitenin mütevelli heyetinin başkanı Esenyurt'ta birçok inşaat projesi bulunan Özyurtlar İnşaat’ın sahibi Orhan Özyurt.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.