Van Esnafı Kurlardan Şikayetçi, İran Sınır Kapısının Açılmasını İstiyor

CHP Heyetinin Van ziyaretinde Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Memet Aslan, kurdaki dengesizliklerden dert yandı. Aslan, “Tır hammaddesi 200 bin TL’den 500 Bin TL’ye çıktı. Önümüzü görmek istiyoruz” dedi. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanıİsa Berge ise 33 ilin sınır kapısı açıkken, İran ile 3 sınır kapısını kapatılmasına anlam veremediklerini belirterek, sınır kapısını açılmasını istedi.

CHP Esnaf Heyeti Van ziyareti kapsamında Ziraat Odası’nda Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde, Van Barosu’nda ve Organize Sanayi Bölgesi’nde temaslarda bulundu.

CHP Heyeti’nin ziyaret ettiği Ziraat Odası Genel Sekreteri Tayfur Kartal “Van’da 33 bin çiftçi var. Tarım Kredi Kooperatifleri’nin faizleri çok fazla, borcu olan çok” dedi. Kartal, Et ve Süt Kurumu’nda 36 liradan kesim yapıldığını marketlerde dana kuşbaşı etin 55-60 lira olduğunu söyledi. Van’da 201 bin hektar tarım arazisinin 136 binin sulandığını belirten Kartal su sıkıntısına da dikkat çekti.

Heyet, Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ni ziyareti etti. Ziyaret sırasında Van’ın pandemi dönemine mavi iller arasında yer aldığına dikkat çekildi. Birlik Başkanıİsa Berge ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, birliğin hazırladığı afişi gösterdi. Ağbaba yaptığı konuşmada esnafın belini kıranın zincir marketler olduğuna dikkat çekerek, “Zincir marketler 7 başlı ejderhadır. Esnafı yok eden terör niteliğindedir. Buna bir tedbir alınmalıdır. Eskiden mahallelerde yer alan üç hafliler, şu anda sokak aralarında yer almakta” dedi.

“SINIR KAPISININ AÇILMASI VAN İÇİN YETERLİ OLUR”

Birlik Başkanıİsa Berge ise esnafın sorunun İran sınır kapısının açılmaması olduğun vurgu yaparak, İran’dan gelen turistin kesilmesinin esnafı etkilediğini belirtti. Berge, “A’dan Z’ye bütün sektörler İran ile bağlantılıçalışıyor. Sanayi ve tarımda gelişmiş bir il değiliz, turizm de gelişmiş bir iliz. Esnaf ve sanatkarımızı kurullara riyayet ediyor.  Kapıköy Sınır Kapısıyla ilgili bakanlıklarla ilgili görüşme oldu. Sağlık Bakanlığı’nın 33 sınır ilinin kapısını açık bırakıyor, bu 3 sınır kapısını kapatıyor. Buna anlam veremedik. Esnafımız bir yıldır pandemi nedeniyle zor günler geçiriyor. Sınır kapısının açılması Van için yeterli olur” diye konuştu.  

“ÖNÜMÜZÜ GÖREMİYORUZ”

Heyetin Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ziyaretinde konuşan OSB Başkanı Memet Aslan, kurlardaki dengesizliklere değindi. Bir tır hammaddesinin 200-250 bin TL tutarken şimdi 500 bin TL olduğunu söyleyen Aslan, “Belirsiz kur politikası varken kimse yatırım yapmaz. Önümüzü görmek istiyoruz” dedi.

“AİHM’İ TANIMIYORSAK ANAYASAYI ÇÖPE ATMAMIZ LAZIM”

Heyetin Van Barosu ziyaretinde Ağbaba: “İktidar, insan hakları eylem planı açıklıyorlar. Bunu açıklayanlar sanki yeni bir parti. Samimi değil, kimse inanmıyor” dedi. “Cumhur ittifakı dışındaki tüm siyasi partiler terörize edilerek ortadan kaldırılmaya çalışılıyor” diyen Ağbaba, 2019 seçimlerinden 4 ay sonra kayyumla görevden alınan Van belediye başkanını da hatırlattı. Ağbaba, “Türkiye hukukun askıya alındı, hukuk askıya alınırsa geriye terör kalır” dedi.

Baro Başkanı Zülküf Uçar, “Yargı bağımsızlığının ortadan kaldırıldığı bir dönemden geçiyoruz” diyerek şunları söyledi:

“AİHM kararlarının bağlayıcı olmadığı iddia edilen bir dönemden geçiyoruz. O zaman Anayasayıçöpe atmamız lazım. Yargılamalar bağımsız değil. Yargı bağımsızlığının olmadığı bir ortamda ekonominin güçlü olmasını bekleyemeyiz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.