Van Halkı CHP’ye Dert Yandı: "Gençlerin Yüzde 80’i İşsiz, Çocuklarım Perişan"

Van Halkı CHP’ye Dert Yandı: "Gençlerin Yüzde 80’i İşsiz, Çocuklarım Perişan"

CHP Esnaf Masası heyeti, 81 ilde esnaf ve esnaf odalarını ziyaret etme planı dahilinde Van’a geldi. Çay ocağında bir vatandaş, “Çocuklarım perişan, devlet yardım etmiyor. Eşim pandemiden dolayı çalışmıyor. Devlet yardım etmiyor.

 

CHP Esnaf Masası heyeti, 81 ilde esnaf ve esnaf odalarını ziyaret etme planı dahilinde Van’a geldi. çay ocağında bir vatandaş, CHP heyetine, “Çocuklarım perişan, devlet yardım etmiyor. Eşim pandemiden dolayı çalışmıyor. Devlet yardım etmiyor. İzmir'de bir fabrika varsa Van'da da olsun. Bu insanlar boş kalmasın. Van'da genç kesimin yüzde 80'i işsiz” diye dert yandı. Bir başka vatandaş da, “Kanal İstanbul bize bir şey verir mi, parasını biz ödüyoruz” diyerek tepki gösterdi.

CHP otobüsünü durdurarak heyete çay ikramında bulunan vatandaşlar sorunlarını anlattı. Bir kadın vatandaş, “Dört çocuğum var. Eşim lokantada bulaşıkçıydı, pandemiden dolayı çalışmıyor. Çocuklarım derslerine giremiyor, tuşlu telefon kullanıyorum. Devlet sadece kömür ve çocuk yardımı yaptı” sözleriyle geçinemediğini anlattı. Bir başka vatandaş ise işsizliğe sitem ederek şöyle konuştu:

“Bizim bölgelerde fabrikalar yok, gençler boş. Gençler batıya koşuyorlar 1-2 ay çalışıyorlar çoluk çocuğunu geçindiremiyorlar. Biz memleketimize fabrika istiyoruz. İzmir'de bir fabrika varsa Van'da da olsun. Bu insanlar boş kalmasın. Van'da genç kesimin yüzde 80'i işsiz.”

“İSTANBUL KANALI BİZE YARAMIYOR”

Bir vatandaş, Kanal İstanbul projesini eleştirerek, “İstanbul Kanalı bize bir şey verir mi? Parasını biz veriyoruz. Herşey İstanbul'a olmuyor. biz konuşuyoruz burada yarın başımıza ne geleceği belli değil. Sayın Kılıçdaroğlu Ankara'da saldırıya uğradı, ölecekti adam "yakın evi" dediler. Onlar hakkında ne yapıldı? Bir hırsızın eli öpülüyor" dedi.

Bazı vatandaşlar da İstanbul gibi uzun yola giden şoförlerin 4+4 saat uygulaması nedeniyle işe çıkamadıklarını belirterek, bu uygulamanın 12 saati kapsayacak şekilde uzatılmasını talep etti. Vaatandaşların CHP heyetinden talepleri şöyle oldu:

  • Meclis'e gidince söyleyin biz hepimiz Kürdüz ama terörist değiliz.
  • Önceden biz AKP'ye çok oy verdik, ama artık vermeyeceğiz. CHP'ye veya diğer partilere vereceğiz.
  • Bunların temeli adalet, adalet oldu mu herşey gelir ekmek gelir.
  • İki güç gün önce minibüsümle havaalınına gittiim polis "sen giremezsin" diyerek bana 2300 TL ceza yazdı. toplam 20 bin TL Trafik cezası borcum var. Yatıramadığım için yapılandırmam da bozuldu.

Ağbaba ile birlikte Doğu Anadolu'ya giden milletvekilleri şöyle:

"Ayhan Barut (Adana), Bekir Başevirgen (Manisa), Abdurrahman Tutdere (Adıyaman), Çetin Osman Budak (Antalya), Mehmet Güzelmansur (Hatay), Nurhayat Altaca Kayışoğlu (Bursa), Polat Şaroğlu (Tunceli), Sezgin Tanrıkulu (İstanbul), Tahsin Tarhan (Kocaeli), Yüksel Mansur Kılınç (İstanbul)"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.