Yaşargil: Cinsiyet Eşitliğini İş Dünyasının En Üst Noktasına Taşımaya Çalışıyoruz

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği (YKKD) "Şirketler Arası Mentorluk ve Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği Sertifika Programı"nın 5'inci döneminde, 68 yönetici adayı, 18 ay boyunca kendilerini yönetim kurullarında göreve hazırlayacak, iş dünyasının deneyimli isimleri olan mentorlarıyla eşleşti.

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği (YKKD) "Şirketler Arası Mentorluk ve Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği Sertifika Programı"nın 5'inci döneminde, 68 yönetici adayı, 18 ay boyunca kendilerini yönetim kurullarında göreve hazırlayacak, iş dünyasının deneyimli isimleri olan mentorlarıyla eşleşti. YKKD Yönetim Kurulu Başkanı Hande Yaşargil, “Kadınların tepe karar mercilerinde daha fazla rol almalarını sağlayarak, toplumsal cinsiyet eşitliğini iş dünyasının en üst noktasına taşımaya çalışıyoruz” dedi.

Türkiye’de yönetim kurullarında daha fazla kadının rol almasını sağlamak hedefiyle çalışmalarını yürüten YKKD Mentorluk Programı'nın 5 dönemi, pazartesi günü Esma Sultan Yalısı'ndaki lansmanla başladı.

YKKD Danışma Kurulu Başkanı Murat Özyeğin, YKKD Eş Başkanları Hande Yaşargil ve Burçak Güven’in ev sahipliğinde yapılan tanıtım toplantısında, mentor-menti (yol gösteren, eğitmen-eğitim alan) eşleşmeleri açıklandı. Törende iş dünyasına yönetim kurullarına daha fazla kadın yönetici atanmasıçağrısı tekrarlandı.

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğini gidermek ve yönetim kurullarında daha fazla kadının yer almasını sağlamak amacıyla çalışan YKKD’nin, 10 yıldır sürdürdüğü mentorluk programında 5'inci dönem başladı. Esma Sultan Yalısı'nda yapılan tören, Türkiye’nin iş liderlerinin katılımıyla gerçekleşti.

SON 2 YILDA PROGRAMDAN MEZUN OLAN 82 KADIN YÖNETİM KURULLARINDA GÖREV ALDI

Program döneminde, 68 yönetici adayı, 18 ay boyunca kendilerini yönetim kurullarında göreve hazırlayacak, iş dünyasının deneyimli isimleri olan mentorlarıyla eşleşti.

Programdan mezun toplam 195 lider kadının 82’si son 2 yılda; 43’ü bağımsız, 52'si grup şirketi ve 59’u sivil toplum olmak üzere toplam 155 yönetim kurulu koltuğuna atandı. Törende bu başarının altıçizildi ve iş dünyasına yönetim kurullarına daha fazla kadın yönetici atanmasıçağrısı yenilendi.

ALTIN MENTOR ÖDÜLÜ VE TEŞEKKÜR PLAKETİ VERİLDİ

Etkinlikte, YKKD Mentoru, Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü’ye kurumunun bünyesindeki Yönetim Kurullarına gerçekleştirdiği ve tavsiye ettiği kadın yönetim kurulu üyesi atamaları nedeniyle “Altın Mentor” ödülü verilirken, Doğanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan’a Doğtaş Kelebek Mobilya Grubu Yönetim Kurulu'na atanan kadın yönetim kurulu üyeleri nedeniyle teşekkür plaketi verildi.

“YÖNETİM KURULUNDA KADIN KONUSU LİDERLERİN MESELESİDİR”

YKKD Danışma Kurulu Başkanı Murat Özyeğin de yönetim kurulunda kadın konusunun liderlerin meselesi olduğu değerlendirmesinin ardından, “Bu programı toplumsal eşitlik, kapsayıcılık, çeşitlilik, sürdürülebilirlik için yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Geçen yıl dile getirdiğimiz çağrıyı takiben son dönemde yönetim kurullarına kadın atayan tüm kurumları ve liderleri kutluyorum. Geçen dönemin başlangıcından bu yana 82 mezunumuz toplam 155 adet yönetim kurulu koltuğuna atandı. 60 mentimiz ise pandemi döneminde mezun oldu. Ancak gidecek daha çok yolumuz var. Bu başarının devam edebilmesi için mevcut şirketlerin mentilerine bağımsız üyelik için izin vermesi büyük önem taşıyor" dedi.

“KORKUSUZ KIZ HEYKELLERİMİZİ DİKMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

YKKD Yönetim Kurulu Başkanı Hande Yaşargil de Amerikan şirketlerine yönetim kurullarına daha çok kadın atamalarını hatırlatmak amacıyla New York Borsası’nın karşısına konulan Kristen Visbal'ın Korkusuz Kız Heykeli'nin hikâyesinden bahsetti. Hande Yaşargil, “Kadın ve erkek birlikte, dayanışmayla yeniden inşa edeceğimiz bir dünya mümkün mü? Bize göre evet. Yönetim Kurulunda Kadın Derneği olarak çıktığımız bu yolda kadınların tepe karar mercilerinde daha fazla rol almalarını sağlayarak, toplumsal cinsiyet eşitliğini iş dünyasının en üst noktasına taşımaya çalışıyoruz. YKKD olarak kararlıyız, yönetim kurullarında cinsiyet eşitliği sağlanana kadar ‘korkusuz kız heykelleri’mizi dikmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“ŞİRKETLERİN TEPE YÖNETİMİNDE EŞİTLİĞİ GÖRENE KADAR DURMAYACAĞIZ”

Türkiye’nin ekonomisini şekillendiren şirketlerin tepe yönetimlerinde eşitliği görene kadar durmayacaklarını söyleyen YKKD Eş Başkanı Burçak Güven de programın hedefi hakkında ANKA Haber Ajansı’na şunları söyledi:

"Aslında bu bir eğitimden daha büyük bir şey. Yönetim kurullarında kadın sayısını arttırmak için başlattığımız büyük bir program. Neden kadınların yönetim kurullarında olmasını istiyoruz? Çünkü dünyada da olduğu gibi Türkiye'de de yeterince karar mekanizmalarında stratejinin çizildiği yerlerde yeterince kadın yok. Biz bundan 10 yıl önce yola çıktığımız zaman yönetim kurullarına atama yapan, seçim yapan, yönetim kurulu başkanlarının, şirket patronlarına sorduğumuz zaman bize kadın erkek ayrımı yapmadıklarını söylediler.

"YETERİNCE YETİŞMİŞ KADIN YOK"

Peki neden yönetim kurullarında yeterince kadın yok? Hep erkek var.’ Diye araştırdık. Aldığımız cevap ‘Önümüzde kadın listeleri gelmiyor’ oldu. Ne demek bu? Yani yeterince yetişmiş kadın yok. Bizde bunu aşmak için bir program başlattık. Kadınların Türkiye'nin en önemli iş insanlarıyla birlikte bir mentorluk programından geçmesini sağlayan 5 üniversitenin ve 1 eğitim kurumunun akredite ettiği program hazırladık.”

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.