Yemekler Pahalı' Demek Suç Sayıldı

Yemekler Pahalı' Demek Suç Sayıldı

Yemekhane zamlarını ve azaltılan porsiyonları protesto eden Akdeniz Üniversitesi öğrencilerine üniversite yönetimi tarafından soruşturma açıldı.

Akdeniz Üniversitesi yemekhanesi geçtiğimiz aylarda 4 çeşit sunduğu yemeği 3 çeşide indirirken yemekhane fiyatlarını da 4 liradan 5 liraya çıkarmıştı.

soL'dan Özkan Öztaş'ın haberine göre, öğrencilere verilen sınırlı sayıda ekmekten dolayı ekmek sepetlerinin başına da görevli diken okul yönetimi, yemekhane zamlarını protesto eden öğrencilere soruşturma açtı. 

Öğrencilere iletilen soruşturma evraklarında "yemek ücretini protesto ettiğiniz için hakkınızda başlatılan soruşturma" ifadeleri yer alıyor. 

YEMEKLER PAHALI DEMEK SUÇ KABUL EDİLDİ

Yemeklerin pahalı olduğunu söylemenin ve konuda görüş bildirmenin suç kabul edildiği soruşturma metninde, "Belirtilen gün ve saatte ilgili yere gelmediğiniz ve savunma yapmadığınız takdirde üzerinize atılan suçu kabul etmiş sayılacaksınız" ifadeleri yer alıyor. 

''MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ''

Yemekhanelerden önce peçetelerin kaldırıldığı sonra porsiyonların düşürüldüğü akabinde de ekmeklerin başına nöbetçilerin dikildiğini ifade eden soruşturma açılan öğrenciler açıklamalarda bulundular.

Açılan soruşturmaya ve konusunda şaşırdıklarını ifade eden bir öğrenci şunları söyledi: 

"Akdeniz Üniversitesi'nde yaklaşık bir yıldır farklı dönemlerde yemekhanede birçok sorun yaşadık. Önce ekmeğe kota getirdiler, masalardan, tuvaletten peçeteleri kaldırdılar, sonra yemek çeşidini ve porsiyonları düşürüp zam yaptılar.

Birçok öğrenci bu kriz döneminde masraflarını en aza indirmek için yemek ihtiyacını okul yemekhanesinde karşılamaya çalışıyor. Biz en temel ihtiyaçlarımızı karşılayamadığımız için, 'yemek ücretlerini ödeyemiyoruz' diye ses çıkarttığımız için, 'müşteri değil öğrenciyiz' dediğimiz icin rektörlük hakkımızda disiplin cezası talep ediyor. Bize eğer savunmaya gelmezsek suçlu konuma düşeceğimizi söylüyorlar. Taleplerimiz net. Sağlıklı ve ucuz yemek istiyoruz. Bunun için de mücadele etmeye devam edeceğiz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.