Kılıçdaroğlu Çifti Genco Erkal'ın ''İnsanlarım'' Oyununu İzledi

Kılıçdaroğlu Çifti Genco Erkal'ın ''İnsanlarım'' Oyununu İzledi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte Genco Erkal’ın Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde sahnelediği tek perdelik “İnsanlarım” tiyatro oyununu izledi.

Yenimahalle Belediyesi’nin Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi, pandemi sürecinden yenilendi. Merkez bugün kapılarını Genco Erkal’ın tek perdelik “İnsanlarım” oyunu ile açtı. Oyununun Nazım Hikmet Kongre Merkezi’ndeki ilk sahnesine CHP Lideri Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu, CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, CHP milletvekilleri ve Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar da katıldı.

Kılıçdaroğlu'nu Nazım Hikmet Kongre Merkezi girişinde CHP Ankara İl Başkanı Akıllı ve Yenimahalle Belediye Başkanı Yaşar karşıladı. Türk Bayrakları ile donatılan salonda Kemal ve Selvi Kılıçdaroğlu çifti  yan yana oturdu ve Genco Erkal’ın performansını izledi.

Oyunun sahne almasından önce konuşan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na değinerek, gençlere şöyle seslendi:

“Cumhuriyetimizin emanetçisi genç kardeşlerim. Geçmişi düşünerek, önüne sağlam bak. Kimsenin ne dediği seni ilgilendirmesin. Kulaklarını bağnaz düşüncelere kapat. Senin yolunda gördüğünün elinden tut. Ama sakın geçmişini, tarihini unutma. Bu yola oradan geldiğini. Korumak istiyorsan Cumhuriyeti, hiç durma. Oturduğun sıradan başla. Bilmediklerini araştır, öğren ve memleketini tanı. Yolunu şaşırmışlara kızma, anlat Atatürk’ü. Usanmadan canlı tarihini oku. Reddetme geçmişini, ama geçmişe de çakılıp kalma. Yürü çekebildiğin yere kadar çek al bayrağını. İstiklal Marşı’nı gür sesinle oku. Cumhuriyeti böyle koruyabilirsin. Boş boş Cumhuriyetçiyim diye bağırarak değil. Elbette yürekten bağırmak lazım. Yaşamsın Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tam bağımsız Türk Cumhuriyeti.”

OYUN NAZIM HİKMET’TEN UYARLANDI

Genco Erkal'ın, Nazım Hikmet'in yapıtlarından uyarladığı İnsanlarım, ozanın Bursa Cezaevinde geçirdiği yılların öyküsünü anlatıyor.

Oyunun kurgusu içinde, Memleketimden İnsan Manzaraları, Kuvayı Milliye Destanı, Şeyh Bedreddin Destanı, Taranta-Babu'ya Mektuplar'dan bölümler ve gene o dönemde yazılmış şiirler, mektuplar yer alıyor.

Bir ozanı dört duvar arasına kapatabilir misiniz? Belki bedeniyle tutukludur, kilit altındadır, yalnızdır, ama kafası ve yüreğiyle özgürdür. Bir bakarsınız XIV. yüzyılda, Karaburun'da Börklüce Mustafa'nın ve Bedreddin yiğitlerinin peşine takılmış, Osmanlı'ya karşı savaşıyordur. Bir bakarsınız Afrika'da, Taranta-Babu'nun yanındadır. Ya da Kurtuluş Savaşı'ndadır, Karadeniz'de, Arhavili İsmail'le birlikte Mustafa Kemal Paşa'ya silah taşıyordur, ya da Şoför Ahmet'in kamyonetinde Akşehir üstünden Afyon'a gidiyordur. Düş gücünün sınırı olabilir mi?

İnsanlarım, umutsuzluğun kol gezdiği bir dönemde, tüm ütopyaların yıkılıp, çöktüğü bir karanlık çağda, en zorlu koşullarda bile "gelecek güzel günlere olan inancını" yitirmeyen bir büyük ozanın soluğunu duyurmak istiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.