Merve Dizdar, Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü Aldı

Oyuncu Merve Dizdar, 76. Cannes Film Festivali'nde yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın "Kuru Otlar Üstüne" filmindeki rolüyle en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görüldü. Merve Dizdar, “Ödülü Türkiye’de yaşamayı hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum” dedi.

Fransa’da 76. Cannes Film Festivali’nde yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın “Kuru Otlar Üstüne” filmine ödül verildi.

Oyuncu Merve Dizdar festivalde en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı.

KONUŞMASI GECEYE DAMGA VURDU

Dizdar, ödül aldıktan sonra yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

*Filmde canlandırdığım Nuray karakteri inandığı şeyler ve varoluşu için mücadele veren, bu uğurda bedeller ödemek zorunda bırakılmış bir kadın.

*Onun tanımak ve anlamak için uzun uzun çalışmak isterdim ama ne yazık ki yaşadığım coğrafyada kadın olmak, Nuray ve Nuray’ın duygusunu doğduğu günden beri ezbere bilmek gerektiriyor.

“GÜZEL GÜNLERİ BEKLEYEN TÜM MÜCADELECİ RUHLARA…”

16849169874058.jpg

*Bu ödülü Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için ve bu ödülü kendisine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerim ve Türkiye’de yaşamayı hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan etmek istiyorum.

Erzurum’un Karayazı ilçesinin köylerinde çekimi yapılan yönetmenliğini Ceylan’ın üstlendiği “Kuru Otlar Üstüne” filmi İstanbul’a atanmak isteyen Samet karakterinin hikayesini konu alıyor.

Filmde Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar, Musab Ekici, Ece Bağcı, Cengiz Bozkurt, Münir Can Cindoruk, Elif Ürse, Erdem Şenocak, Elit Andaç Çam, Nalan Kuruçim rol aldı.

“RUHUN KARANLIK TARAFLARINA İLGİ DUYAN BİRİYİM”

eyjidwnrzxqioijmzgmtc2l0zxb1ymxpyy1tzwrpys1wcm9kiiwia2v5ijoidxbsb2fkc1wvmjaymlwvmdvclzawmf8zmkjgnddwx0nyzwrpdf9wywxlcnktsefdseutquzqlxnjywxlzc5qcgcilcjlzgl0cyi6eyjyzxnpemuionsid2lkdggioje2mdasimzpdci6imnvdmvyin19fq.webp

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan, filimin gösterimi sonrası yaptığı açıklamada, filmin salgın döneminde çekildiğini ve bunun getirdiği bazı zorluklar olduğunu söylemişti.

Ceylan, “Belki de bütün karakterlerim, duyguları kendi ruhumda da hissettiğim, en azından ipuçlarını gördüğüm şeylerdir muhakkak, diye düşünüyorum. Ben karanlık taraflarına, ruhunun karanlık bölgelerine ilgi duyan bir insanım. Benim hayatta bir tür anlam yaratma şeklim bu belki de.” ifadelerini kullanmıştı.