CHP, EYT’lilerin Sesi Oldu

CHP, EYT’lilerin Sesi Oldu

CHP il örgütleri ve CHP emek büroları, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için ‘EYT’liler Lütuf Değil Kazanılmış Haklarını İstiyor” sloganı ile yıllardır emekli olmayı bekleyen mağdurlarla birlikte meydanlara indi.


Ahmet ÜNSAL/Manisa

CHP il örgütleri ve CHP emek büroları, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için ‘EYT’liler Lütuf Değil Kazanılmış Haklarını İstiyor” sloganı ile yıllardır emekli olmayı bekleyen mağdurlarla birlikte meydanlara indi. 
Manisa’da Şehzadeler ilçesindeki 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasına CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal, CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Av.Yalçın Arcak, EYT Manisa Dernek Başkanı Metin Pekkaraca, sivil toplum örgütleri ve emekli olmayı bekleyen mağdurlar katıldı.

CHP’Lİ BAKIRLIOĞLU İKTİDARA YÜKLENDİ

EYT’lilere destek veren CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, AKP’nin yıllardır yaşanan sorunu çözmek gibi bir niyetinin olmadığını belirterek şöyle konuştu: “İşin adını doğru koymamız lazım. Esasında Emeklilikte Yaşa Takılanlar değil. Bu işin doğrusu Emeklilikte AKP’ye takılanlardır. İşi doğrusu Emeklilikte MHP’ye, Cumhur İttifakı’na takılanlardır. Çeşitli rakamlardan bahsediliyor. EYT’lilerin 26 milyar liralık devlete maliyete olduğu söyleniyor. Devlet yetkilileri yıllık 113 milyar lira, 20 yılda da 750 milyar liralık bir maliyetinin olduğunu iddia ediyorlar. Bunların hepsi iddia. ‘Gelin bunu araştıralım’ dedik. EYT’li kaç kişi var? Bu insanların sonuç itibariyle devlete maliyeti ne kadardır?. Konuyla ilgili araştırma önergeleri verdik. Ancak buna dahi müsaade etmediler. AKP ve MHP’nin ‘Hayır’ oylarıyla araştırma önergelerimiz reddedildi. Diyelim ki devlet yetkilileri doğru söylüyor. EYT’li milyonlarca insanın bu devlete yükü diyelim ki 20 yıl içerisinde 750 milyar lira olsun. Türkiye Cumhuriyeti’nin dış borcu 450 milyar dolar. Sadece son 5 ayda Türk Lirası değer kaybetti. Dolar 8 liradan bugün 13,5 liraya yükseldi. Sadece son 6 ay içinde TL’miz 5 liralık bir değer kaybetti. Yani AKP’nin uyguladığı ekonomik politikaların bu ülkeye borç olarak yükü 2,2 trilyon lira. Tüm EYT’lilerin 750 milyar lira olan maliyetinin 3 defa ödeyecek bir kaynaktan bahsediyoruz. AKP’nin yanlış dış politikalarının faturası 60 milyar dolar. Milyonlarca EYT’linin sorunu çözecek miktardan kat ve kat daha fazla. O sebeple kimse kimseyi kandırmasın. EYT’li diye bir şey yoktur. Emeklilikte AKP’ye takılanlar vardır. Türkiye Cumhuriyeti’nde başka bir ülkede olmayan şeye şahitlik yaşadık. İlk defa kanunlar geriye doğru işletildi. Bu binlerce yıllık adalet sisteminde gelinen noktada evrensel hukuk normlarına ters bir şeydir. Bırakın hukuku, emeklilikte AKP’ye takılanların vicdanına ters bir şeydir. İktidara geldiğimiz de EYT’lilere haklarını gereceğiz. Bir lütuftan bahsetmiyoruz. Bu insanlara haklarını geri vereceğiz.”

“KAYNAK YOK GEREKÇESİ İNANDIRICI DEĞİL”

CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban ise basın açıklamasında yaptığı konuşmada, AKP iktidarının EYT’lilerin sorunlarına çözüm bulanacak ‘Kaynağımız yok’ sözlerinin inandırıcı olmadığının altını çizerek şöyle konuştu: “MHP’nin seçim beyannamesinde EYT’lilerin sorunlarını çözmek en önemli vaadlerinden biriydi. Ama bu vaadlerin hepsi yalan oldu. Hepsi unutuldu. CHP olarak yıllardır devam eden bu kanayan yaraya Millet İttifakı birlikte çözüm bulacağız. EYT’lilere kaynak yok gerekçesi inandırıcı bir gerekçe değildir. Geçilmeyen otoyollardan, uçakların bile uçmadığı havalimanlarından, hastası olmayan hastanelere her türlü garantiyi veren, devleti zarara uğratan AKP hükümeti iş EYT’lilere geldiğinde ‘Kaynak yok’ diyor. Bizim aklımızla dalga geçer gibi ‘lokmalarınızı küçültün’ diyorlar. Ama kendileri saray sofralarından en iyi şekilde sofralarını büyültüyorlar. Onların sofraları büyüdü. İşçinin, emeklinin, emekçinin sofraları ile emekleri küçüldü. CHP olarak halkımızın sofrasını büyültmeye, EYT’lilerin sorunlarını çözmeye geliyoruz. İnanıyorum ki EYT’liler sandıkta AKP’ye ve MHP’ye en iyi şekilde demokrasi dersini verecektir. EYT yasası gelecek, AKP bitecek.”

“YANLIŞ EKONOMİK KARARLARIN FATURASI BİZE KESİLEMEZ”

Basın açıklamasında konuşan EYT Manisa Dernek Başkanı Metin Pekkaraca, AKP iktidarını yanlış ekonomik politikalarının faturasının EYT’lilere kesildiğini ve yıllardır kendilerinin görmezden gelindiğini ifade etti. 
EYT Manisa Dernek Başkanı Pekkaraca yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Zamanında alınan yanlış ekonomik kararların faturası biz EYT’lilere kesilemez. Biz milletiz. Türkiye’nin kangren halini alan hak gaspı iktidar tarafından görmezden gelindi. Gelmeye de devam ediyor. Yıllarca sıranın bize gelmesini bekledik, hep umut ettik. Mücadele verdik. EYT’liler için bugün bir yasa çıksa ertesi gün emekli olacakların aylık emekli maaşı ödemelerine getireceği ek en fazla 2 milyar lira civarındadır. Oysa sadece kayıt dışı istihdamın devlete olan aylık maliyeti 6 milyar lirayı geçmektedir. Millet tarafından görülen tablo EYT probleminin çözümü için iddia edildiği gibi ülke ekonomisinin uygun olmadığı değil de finansal tercihlerin EYT’nin çözümü noktasında yapılmadığı tablosudur.” 2-001.jpg4.jpg3-001.jpg5.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.