CHP Manisa Milletvekili Bakırlıoğlu, Esnafın Derdiyle Dertlendi

CHP Manisa Milletvekili Bakırlıoğlu, Esnafın Derdiyle Dertlendi

CHP Manisa Milletvekili Vehbi Bakırlıoğlu; “Salihli-Gördes ve Kırkağaç ilçelerindeki esnafın derdini ayaklarına giderek yerinde dinleyen Bakırlıoğlu; “Esnafın durumu gerçekten içler acısı. Hem ekonomik olarak Hem de moralman sıfırı tüketmiş durumlar” dedi.

Ahmet ÜNSAL/Manisa

Manisa’ya geldiği ilk fırsatta çiftçinin, işçinin, üretime zorda olsa katkı yapmak zorunda kalan çalışanların dertlerini dinleyen CHP Manisa Milletvekili Vehbi Bakırlğıoğlu, bu kezde rotayı Salihli, Gördes ve Kırkağaç ilçelerine çevirdi.

Milletvekili Bakırlıoğlu, bu ilçelerde pazarlarda pazarcı esnafını ve çarşı esnafını dertlerini yerinde dinlerken çözüm yolları konusunda fikir alışverişinde bulundu.

1-005.jpg

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu hükümetin pandemi döneminde gözardı edilen esnafa daha fazla sahip çıkılmasını istedi.

Hafta boyunca İlçelerdeki ziyaretlerde Milletvekili Bakırlıoğlu’na Salihli İlçe Başkanı Hasan Hüseyin Namver, Gördes İlçe Balanı Nihat Ergin, Kırkağaç İlçe Başkanı Özcan Kaçar ile kadın ve gençlik kolları başkanları ve yöneticiler eşlik etti. 

Esnafa bir dokunduk bin ah işittik diyen CHP Milletvekili Bakırlıoğlu yaptığı açıklamada;

“Pazarlarda çarşılarda gördüğümüz manzara gerçekten içler acısı. Pazara çıkan vatandaşın harcayacak parası yok, esnaf ise öğlen olmuş daha siftah yapamamış durumda. Kırkağaç pazarında saat iki de önlüğünde 15-20 lira var. İşgaliye parasını bile toplayamamış daha. Pazarcı esnafının yeterince desteklenmediğini gördük. Tedbirler kapsamında üç ay kapalı kalan gıda dışı ürün satan pazarcının artık dayanacak gücü kalmamış

3-005.jpg

Bun rağmen belediyeler pazarcı esnafından bu dönemde işgaliye ücreti almaya devam ediyor. Sadece CHP’li belediyeler bu dönemde işgaliye almayarak pazarcı esnafına destek olmaya çalışıyor fakat bu yeterli değil. Çünkü pazarcı her gün bir ilçeye gidiyor birinde ödemezse, diğerinde işgaliye ödemek zorunda kalıyor. Manisa’daki tüm belediyelerin bu dönemde pazarcı esnafından işgaliye almaması gerekiyor.

Gördes’te havuzlu çarşıda esnafın içinde bulunduğu sıkıntıya şahit olduk.Bilhassa günlerdir servis ile geçimlerini sağlamak zorunda kalan, masada müşteri kabul edemeyen lokantacı esnafı ve kahveci esnafı gerçekten çok zor durumda.

 En büyük ilçelerimizden birisi olan Salihli pazarında hem vatandaşın hem de esnafın çözülmeyen dertlerini dinledik. Pandeminin ilk günlerinde Halk Bankası ve Esnaf Kefalet vasıtası ile verilen 25 bin TL lik esnaf kredisine birçok esnaf müracaat etmemiş.

Neden diye sorduğumuzda ya zaten borçları olduğunu, ya da alsa bile ödeme gücü olmadığı için cevabını aldık. Müracaat edenlerin ise önemli bir kısmı krediyi alamamış. Alanlar ise nasıl ödeyeceklerini karar kara düşünüyor. Çünkü dükkanlar kapalı, açık olanlarda zaten iş yapamıyor.”

“ESNAF KREDİ YERİNE HİBE DESTEĞİ BEKLİYOR”

Milletvekili Bakırlıoğlu; “Esnafın talebi belli. Kredi yerine hibe desteği istiyorlar. Çünkü vergilerini, sigorta primlerini kredi borçlarını ödemek için yeni bir kredi borçların daha büyümesi ve ödenemez hale gelmesi demek.Esnaf toplumsal ve iktisadi yaşamın temel taşıdır. Bu yüzden ekonomik tedbirler esnafı yaşatmak için alınmalıdır.

Çiftçiyi, esnafı yok ederseniz köylerde, ilçelerde çalışacak, üretecek kimseyi bulamayız. Zincir marketlerin her köşe başını tuttuğu bir ülkede, kapısına kilit vurulan dükkanı bir daha açamazsınız.Bu nedenle pandemi tedbirleri süresince esnaf ve sanatkara daha fazla sahip çıkılmalı ve karşılıksız hibe destekler verilmelidir.” Şeklinde ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.