CHP’li Kadınlardan Çağrı:“Her Kadın Emekçidir”

CHP’li Kadınlardan Çağrı:“Her Kadın Emekçidir”

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sebebiyle CHP İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal, CHP Şehzadeler İlçe Kadın Kolları Başkanı Olcan Şafak, CHP Yunusemre İlçe Kadın Kolları Başkanı Meral Demir ve partili kadın üyeler ile birlikte ortak basın açıklaması yaptı.

Ahmet ÜNSAL/Manisa

Basın toplantısına CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca ve CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Sergen Akpir’de katılarak destek verdi.

“SAHİP OLDUĞUMUZ HER HAKTA CESUR KADINLARIN PAYI VARDIR”

CHP Manisa İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal yaptığı açıklamada, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün dünyada tüm kadınlara saygı duruşunun ifadesi olduğunu dile getirdi.

CHP’li Uysal konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bizim için 8 Mart, sadece eşit ve özgür bir geleceğin iradesi değil, aynı zamanda hak mücadelesi veren tüm kadınlara saygı duruşudur. Kadınlar tarih boyunca tüm toplumsal mücadelelerin en ön saflarında yer aldı. Sahip olduğumuz her hakta, edindiğimiz her kazanımda o cesur kadınların payı vardır. Bundan 164 yıl önce, Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışan 40 bin dokuma işçisi kadın, kendilerine dayatılan ayrımcılığı reddetti. Binlerce işçi kadın, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve eşit işe eşit ücret talebi ile grev yaptı. Fabrika kapıları üzerlerine kilitlendi. O sırada çıkan yangında, kapı önüne yığılan barikatları aşamayan kadınlardan 129’u yanarak hayatını kaybetti. Bu olay dünyanın her yerindeki kadınların öfkesini örgütledi, yaşamlarıyla bedel ödeyenlerin hak mücadelesi hiç unutulmadı. Yıllar sonra; 27 Ağustos 1910 tarihinde, Kopenhag’da 2. Enternasyonel’e bağlı Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’ndaki toplantıda, Clara Zetkin dokuma fabrikasında hayatını kaybeden kadınlar için 8 Mart’ın “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak anılmasını önerdi. Öneri oy birliği ile kabul edildi. O gün bugündür kadınlar, mücadelenin ve dayanışmanın örgütlü gücünü kutluyor. Her sokakta, her mahallede, her ilçede, her şehirde sesimiz daha gür çıkıyor.”

whatsapp-image-2021-03-08-at-21-35-221.jpeg

“HER KADIN EMEKÇİDİR”

CHP’li Uysal açıklamasını son kısmında kadının emeğinin yok sayanlara seslenerek, “Kadının emeğini yok sayanlara haykırıyoruz. Her kadın emekçidir! Kendisinin, çocuklarının, ailesinin ve toplumun geleceği için insanca yaşam kavgası verir. Biz CHP’li Kadınlar olarak; bu kavganın da, bu taleplerin de, geleceğin aydınlık günlerini barındıran bu umudun da yılmaz savunucularıyız. Bizler, haklı mücadelemizi örgütleyerek tarihe yön verenler olacağız.” dedi.

“KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİNDE 130.’UNCU SIRADAYIZ”

Toplantıda söz alan CHP Şehzadeler İlçe Kadın Kolları Başkanı Olcan Şafak, Türkiye’nin dünyada kadın-erkek eşitliği sıralamasında iyi bir yerde olmadığını ifade ederek,

“Dünya Ekonomik Forumu’nun 2020 yılı Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’ne göre 153 ülke arasında 130. sıradayız. Bu yıl pandemi koşullarıyla derinleşen ekonomik kriz, kadınların yükünü daha da arttırdı. Kadınlar ve erkekler arasında hep var olan gelir eşitsizliği, bu dönemde iyice büyüdü. Geniş tanımlı kadın işsizlik oranı yüzde 43’e çıktı. Bu gösteriyor ki başımızdaki siyasi iktidar cinsiyetçi yaklaşımı ile kadına toplumda gereken değeri vermiyor.” diye konuştu.

whatsapp-image-2021-03-08-at-21-35-23.jpeg

“KADINLARA ‘İTAAT ET RAHAT ET’ ANLAYIŞISI DAYATILMAYA ÇALIŞILIYOR”

CHP Yunusemre İlçe Kadın Kolları Başkanı Meral Demir ise, AKP iktidarının yanlış politikaları sebebiyle kadına toplumda ‘İtaat et rahat et’ dayatması yapıldığının altını çizerek, “İktidar temsilcileri ‘lebalep’ kongrelerde ülkeyi demokrasi şölenlerine boğduğunu iddia ederken, İstanbul Sözleşmesi’ni savunanlara, 8 Mart’ı kutlayanlara şiddet uygulanıyor, cezalar yağıyor. Kadına yönelik şiddeti protesto etmek için dans eden kadınlara dava açılıyor. Bu demokratik eylem, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ noktasına getirilerek hapis cezası veriliyor. Diğer yanda ise kadınlara şiddet uygulayanlar, elini kolunu sallayarak sokaklarda dolanıyor. Kadınlar, saldırganlarıyla karakollarda barıştırıp evlerine yollanıyor. İktidar zihniyeti kadınlara ‘itaat et rahat et’ anlayışını dayatıyor. Oysaki şiddet kader değildir, kederdir. İstihdamda tutunabilen kadınların çoğu, düşük ücretle, sendikasızlıkla, işini kaybetme korkusuyla, uzun çalışma süreleriyle, mobbingle baş etmeye ve evine ekmek götürmeye çalışıyor. AKP’nin yıllardır kadına yönelik yürüttüğü itibarsızlaştırma çalışmalarına dünde boyun eğmedik, gelecekte de boyun eğmeyeceğiz.” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.