Geleceğin Öğretmen Adayları İlçeye Dönemedi Demirci Hayalet Şehre Döndü

Geleceğin Öğretmen Adayları İlçeye Dönemedi Demirci Hayalet Şehre Döndü

CHP Manisa Milletvekili Bakırlıoğlu; “Türkiye’nin en gözde öğretmen okulunda yüz yüze eğitim durdu. O ilçede ekonomi çöküşe geçti. 2500 üniversite öğrencisi dönmedi ilçe ölü şehire döndü.İlçeden göçler hızlandı” dedi.

Ahmet ÜNSAL/Manisa       

Okulların açılamaması ve uzaktan eğitimin bir ilçenin tüm ekonomisine nasıl zarar verdiği Demirci’de daha net görülüyor diyen CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu Demirci’nin kalkınmada öncelikli ilçe statüsüne alınmamasına tepki gösterdi.

Manisa’ya en uzak ilçe olan Demirci’yi ziyaret Milletvekili Bakırlıoğlu, CHP İlçe Başkanı Melih Kuru ile birlikte Ticaret ve Sanayi Odasında esnaf ve sanatkarlar oda başkanlarıyla bir araya geldi.

Burada oda başkanlarıyla esnafın sorunlarını masaya yatıran CHP Milletvekili gün boyunca ilçedeki tüm dükkanlara girerek esnafın çektiği sıkıntıyı yerinde dinledi.         

Okulların açılmaması, uzaktan eğitimin kırtasiyeci, kantin işletmecisi, servisçi ve taşımalı eğitim yağan şoför esnafına büyük sıkıntı yarattığını, tüm ülkede durumun aynı olduğunu belirten Bakırlıoğlu ekonomisi ilçedeki eğitim fakültesinde ve meslek yüksek okulunda okuyan 2500 öğrenciye bağlı olan Demirci’de tüm esnafın dolayısıyla ilçe ekonomisinin büyük zarar gördüğünü belirtti.

whatsapp-image-2020-09-24-at-00-07-36.jpeg

“2500 ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ DÖNMEDİ İLÇE ÖLÜ ŞEHİRE DÖNDÜ”

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, burada yaptığı açıklamada; “20 bin kişinin yaşadığı Demirci ilçemiz tarım ve sanayi yönünden gelişmediği için ekonomi ilçede eğitim gören 2500 üniversite öğrencisine bağlı hale gelmiş. O öğrenciler ilçeye dönmedi şehir ölü şehre döndü. Bu yüzden Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında üniversitenin uzaktan eğitim kararı en çok Demirci’ye darbe vurmuş. Uzaktan eğitim kararı ile ilçedeki birçok dükkanlardaki devren satılık-kiralık ilanlarının çokluğunu gözlerimle gördüm.Gün boyunca yüzden fazla işyerine girip çıktım, esnafla görüştüm BAĞ-KUR primini günü gününe yatıran sadece bir esnaf çıktı. Nerdeyse tamamı aylardır prim ve vergilerini yatıramıyor. Birçoğu daha siftah yapmamıştı, öğleden sonra ziyaret ettiğimiz ilçenin en işlek caddesindeki bir kahvehanecinin kasasında sadece 25 lirası vardı. Gün boyunca ancak 25 lira toplamıştı ve böyle giderse kapıya kilidi asacak konuma gelmesi vahim bir tabloyu göstermekte. Önceden 6 kişinin çalıştığı lokantada, şimdi 3 kişi çalışıyor. Özel yurtlar hala kapalı.

“ESNAFLAR ALDIKLARI KREDİLERİNİ NASIL ÖDEYECEK”

Milletvekili Bakırlıoğlu, esnafın Kovid-19 krizine göğüs gerebilmek için bankalardan aldığı kredileri nasıl ödeyecekleri konusunda ise; “Büyük reklamlarla esnaf için açılan destek kampanyalarındaki 25 bin TL’lik krediye hepsi başvurmuş. Krediyi alabilenler şimdi bu krediyi nasıl ödeyeceğini kara kara düşünüyor. Böyle giderse bu kredinin geri ödenmesi mümkün değil. Borçların ötelenmesi de çözüm değil. Sadece Demirci değil, ekonomisi üniversite öğrencilerine bağlı olan tüm il ve ilçelerde durum aynı.” dedi.

“İLÇEDEN GÖÇLER BAŞLADI”

Ekonomik kriz nedeniyle ilçeden göçlerin baş gösterdiğine işaret eden Bakırlıoğlu; “Manisa’da en fazla göç veren ilçelerden olan Demirci’ye sahip çıkılmazsa göç daha da hızlanacak. Aylardır işyerini açmayan, daha da açamayacak olan okul kantini işletmecileri, servisçiler, kırtasiyeciler, taşımalı eğitimde çalışan şoför esnafına karşılıksız yardım yapılması gerektiğini belirten Bakırlıoğlu tedbir alınıyorsa, tedbirlerden mağdur olan esnafa da sahip çıkılmasını istedi.

Demirci ve Gördes ilçelerinin kalkınmada öncelikli ilçeler statüsüne alınmamasını eleştiren CHP Milletvekili masa başı kararlarla bu işler yanlış oluyor, hangi ilçenin kalkınıp kalkınmadığını önce gelip yerinde görsünler sonra karar versinler dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.