İçkilere Yapılan Zamlar Manisa’da Kaçak Alkol Üretimi Tırmandırdı

İçkilere Yapılan Zamlar Manisa’da Kaçak Alkol Üretimi Tırmandırdı

Bakanlığın Manisa’daki ekipleri denetimleri üst düzeye çıkarttı

Ahmet ÜNSAL/Manisa

Hükümetin içkilere yaptığı zamlar sonrasında vatandaşlar içtikleri içkileri daha ucuz yollarla temin etmek için kendi evlerinde kurdukları üretim düzeneklerinde formülleri karıştırmaları sonrasında yaşanman yeni ölümler Tarım ve Orman Bakanlığı birimleri ile İçişleri Bakanlığı birimlerini hareket geçirdi.

ÖLÜMLER İLK ÖNCE MANİSA’DA YAŞANMIŞTI

Türkiye’nin birçok ilinde kaçak alkolden dolayı yaşanan ölümler ve zehirlenmeler Tarım ve Orman Bakanlığı ekiplerini hareket geçirirken Manisa’da da benzer denetimler sıklaştırıldı. Bilindiği üzere   

Türkiye kaçak olarak yapılan alkollerden zehirlenerek ölümlerin yaşandığı illerden birisi olan Manisa’nın Saruhanlı ilçesi şimdiki adıyla Dilek mahallesi eski adıyla Çepnidere ve Çepni Harmandalı yerleşim birimlerinde çok sayıda vatandaşın ölümüne ve zehirlenmesine neden olmuştu.

Kaçak alkol yapımında yaşadığı zehirlenme ve ölümlerin ilkinin yıllar önce yaşandığı Manisa’da Kaçak içki ölümleri artınca denetimler yoğunlaştı

whatsapp-image-2020-10-20-at-18-02-52.jpeg

Manisa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yoğunlaştırılmış korona virüs ve alkollü içki denetimlerini aralıksız sürdürüyor. Denetimlerde koronavirüse karşı uyulması gereken hususlar, asgari teknik ve hijyenik koşullar kontrolünün yanı sıra, kaçak ve sahte ürünlere yönelik etiket ve bandrol kontrolleri yapıldı. İl Müdürü Metin Öztürk, “Öncelikle toplu tüketim yerleri olmak üzere tüm gıda işletmelerindeki gıda çalışanlarının genel şartlar, el hijyeni, işyeri davranış kuralları ve personel hijyen eğitimi gibi personel hijyen kurallarına sıkı sıkıya uymaları, virüsün yayılmasını önlemede büyük önem arz ediyor Son dönemde yaşanan kaçak içki ölümleri bizleri ziyadesiyle üzüyor” dedi.

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Covid-19 hastalığına karşı aldığı tedbirler kapsamında gıdanın hazırlanması, sunumu ve servis edilmesi sırasında virüsün yayılmasının engellenmesi amacıyla Manisa İl ve İlçelerinde yoğunlaştırılmış denetimler gerçekleştiriyor.  İl Müdürlüğü, tüketicinin korunmasını sağlamak amacıyla gıdanın birincil üretiminden son tüketiciye arzına kadar, gıda hijyenine ilişkin genel kuralların kontrolünü aralıksız sürdürüyor. Bunun yanı sıra son dönemde artan kaçak içki ölümlerine karşı tedbir olarak da İl ve İlçelerdeki alkollü içki toplu tüketim ve satış yerlerine denetimler gerçekleştiriliyor.

İki ayrı bölüm halinde gerçekleştirilen denetimlere İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, Müdür Yardımcıları Melikşah Taşkın, Serdar Mersinli, Gıda ve Yem Şube Müdürü Defne Bacınoğlu, Şehzadeler İlçe Tarım ve Orman Müdürü Çınar Aydoğan ile denetim ekipleri katıldı.  Denetimlerde Korona Virüse karşı uyulması gereken hususlar, asgari teknik ve hijyenik koşullar kontrolünün yanı sıra, kaçak ve sahte ürünlere yönelik etiket ve bandrol kontrolleri yapıldı.

whatsapp-image-2020-10-20-at-18-02-53.jpeg

Gerçekleştirdikleri denetimlere dair bilgiler veren İl Müdürü Metin Öztürk; “Öncelikle toplu tüketim yerleri olmak üzere tüm gıda işletmelerindeki gıda çalışanlarının genel şartlar, el hijyeni, işyeri davranış kuralları ve personel hijyen eğitimi gibi personel hijyen kurallarına sıkı sıkıya uymaları, virüsün yayılmasını önlemede büyük önem arz etmektedir. Bu konuda İl ve İlçe Müdürlüklerimizdeki kontrol görevlilerimiz gereken hassasiyeti göstermekte ve yapılan resmi kontrollerde bu hususlara çok daha fazla dikkat edilmektedir. Son dönemde yaşanan kaçak içki ölümleri bizleri ziyadesiyle üzmektedir. Alkollü içkilerin denetimi İl ve İlçe Müdürlüğümüz kontrol görevlileri tarafından 5996 sayılı Kanun çerçevesinde, Türk Gıda Kodeksi Distile Alkollü İçkiler Tebliği kapsamında üretim, dağıtım, depolama ve satış aşamalarında yapılmaktadır. Denetimlerde etiket kontrolü, bandrol kontrolü veya numune alınarak analiz sonucuna göre değerlendirmeler yapılmaktadır. Etiket kontrolünde Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliğine uygunluk aranmaktadır. Bandrol kontrolünde ise TAPDK’nın sağladığı denetim cihazları ile içkinin sahte olup olmadığı denetim esnasında hemen değerlendirilebilmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığımızın Alo174 Gıda Hattı ile Whatsapp İhbar Hattı (0 501 174 0 174) vatandaşlarımızın ihbar, şikâyet, soru ve sorunlarına ilişkin 7/24 hizmet vermektedir. Vatandaşlarımız bir sorunla karşılaştıklarında bu numaraları arayabilir ya da İl ve İlçe Müdürlüklerimize bizzat başvurabilirler” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.