Kuyumcu Mağdurları Sabaha Kadar Dolandırıldıkları Kuyumcunun Önünden Ayrılmadı

Kuyumcu Mağdurları Sabaha Kadar Dolandırıldıkları Kuyumcunun Önünden Ayrılmadı

Emniyet Amiri Engin Sunguroğlu ise mağdurlara; “Burada bekleyerek elinize bir şey geçmez Uncubozköy bölgesinde bulunan Emniyet Müdürlüğü binasında bu konuyla ilgili şikayetinizi Asayiş Şubesine yapın. Elinizde ne evrak varsa paylaşın” diyerek vatandaşları olası kovid-19 virüsüne karşı duyarlı olmaya davet etti.

Ahmet ÜNSAL/Manisa

Manisa’daki kuyumcu dolandırıcılığı olayı günün ağarmasıyla birlikte parasal boyutları 30 milyon TL’den 100 milyon TL’ye doğru tırmanmaya başladı. Gerek Altını gerekse parasını tasarruf etmek amacıyla verenler olayın duyulması ile birlikte onlarca mağdur Akpak-1 ve Akpak 2 kuyumcu işyerinin bulunduğu Şehzadeler İlçesi Çarşı Mahallesi Dr.Sadık Ahmet Caddesi üzerindeki işyerinin üzerinde toplanarak büyük kalabalık topluluğu oluşturdu. Kovid-19 tedbirlerini bile hiçe sayan mağdurlar polis birimlerince Sosyal mesafe olgu diyerek uyarıda bulunarak ayrı mesafelerde bulunmaları uyarısından bulunuluyor. 

SORUŞTURMAYI ASAYİŞ VE MALİ ŞUBE ORTAKLAŞA YÜRÜTÜYOR

Asayiş Şubesi nin yanı sıra Mali Şube birimlerinin ortaklaşa yürüttükleri soruşturmada vatandaşlar sabahın erken saatlerinde Ali Tezcan ve Mustafa Özder isimli kuyumcuların işyerlerin önünde ve karşılarında yoğun şekilde bekleyişe geçti. Öğle saatlerinde Mali Şube ekiplerinin işyerine gelerek inceleme bulunmaya başlaması mağdurlarca “Acaba içerideki paralar dağıtılacak mı“ beklentisine yöneltti.

manisada-kuyumcu-magdurlari-erken-kuyumcular-carsisina-geldi-26.jpg

İŞYERİ KOMİSYONCA AÇILDI

Mali Şube ile Asayiş Şube birimleri Manisa Kuyumcular Odası üyelerinden oluşan heyetle birlikte Ali Tezcan ve Mustafa Özder’in kapalı olan işyerlerini komisyon olarak açarak içeride geniş çaplı sayıma geçti.

ASAYİŞ ŞUBE MÜDÜRÜ VATANDAŞI TELKİN EEDEREK ŞİKAYETLETTİ BULUNMALARINI İSTEDİ

İşyerinin Akpak 1 ve Akpqak 2 tabelalarının söküldüğü işyerindeki vitrinde altına benzer bir emarelerin bulunmaması vatandaşları bir kez daha endişeye sevk etti. Sayımların yapılmaya başlandığı kuyumcu işyerlerine doğru yaklaşan kalabalığa Asayiş Şubesi Müdürü Engin Sunguroğlu, mağdurlara; “Burada bekleyerek elinize bir şey geçmez Uncubozköy bölgesinde bulunan Emniyet Müdürlüğü binasında bu konuyla ilgili şikayetinizi Asayiş Şubesine yapın. Elinizde ne evrak varsa paylaşın” diyerek vatandaşları olası kovid-19 virüsüne karşı duyarlı olmaya davet etti.

Diğer bekleyenlere ilgili polis birimleri aynı şekilde anlatım da bulunarak bölgeden ayrılmaları yönünde telkinde bulundu.

Sayımların yapıldığı sırada işyeri sahipleri Ali Tezcan ve Mustafa Özder’de Mali Şubede ifadeleri alınıyordu.

manisada-kuyumcu-magdurlari-erken-kuyumcular-carsisina-geldi-32.jpg

MAĞDURLAR “YANDIK” DİYOR

Mağdurlar, avukatları arıcılığı ile ve şahsen bireysel başvurularını Cumhuriyet Savcılığına ve polise ‘nitelikli dolandırıcılık’ suç duyurusu yönelik ifade verdiler.

Büyükşehir İtfaiye Daire Başkanlığı çalışanı itfaiye eri Alattin Karabulut ise olayla birlikte evine gitmeyerek kuyumcunun önünde sabahladığını belirterek; “Dişimden tırnağımdan arttırarak biriktirdiğimiz 550 bin TL parayı 4 gün önce Ali Tezcan’ın oluru ile yandaki dükkanında Mustafa Özder’e teslim ettim. Şimdi ise kendisi ‘Senden böyle bir para almadım diye inkar yoluna gidiyor. Oysaki o parayı verdiğime dair elimden benim gibi müşterilerine verdikleri meblaları gösteren kartviristler bulunuyor.Asıl meblağ ne 30 milyonu 100-150 milyonu bulur” dedi

İsmail Avşar ise kendisinin de 4 milyon TL tutarındaki parasını aynı kuyumculara verdiğini ödemeyle ilgili bir hareket görmediğini belirtti.

Nevzat Avşar ve Mesut Avşar ise “Bizlerinde toplam 400 bin tl alacağı var. Bizde diğer mağdurlar gibi paramızın altın değeri üzerinden tasarruf edilmesi için Tezcan ve Özder’e verdik. Fakat üç günde tuhaf şeylerin olduğunu fark ettik. Dün akşam saatlerinde işyerinin önüne geldiğimiz de ise şüphelilerden birisinin kaçmakta olduğunu gördük. Madem suçsuzsunuz paramızı ödeyeceksiniz neden kaçmaya teşebbüs ediyorsunuz” şeklinde konuştular.

manisada-kuyumcu-magdurlari-erken-kuyumcular-carsisina-geldi-25.jpg

TEZCAN’IN YAKINLARI İSE “ALİ İŞYERİNİ AÇAR O PARALARI ÖDER VE ÖDEYECEK GÜÇTE MAL VARLIĞIDA VAR”

 İlgili nitelikli dolandırıcılık iddiasıyla ilgili adı geçen kuyumcu Ali Tezcan’ın yan tarafa Akpak 2 olarak işyerini açılmasını sağlayan Mustafa Özder’in yanlış hesaplar içerisine girerek elindeki parayı başka bir yerlere kaptırdığını asıl mağdur olan kişinin bizzat kendisi olduğunu ifade etti. Tezcan’a yakın çevreler ise “Ali Tezcan üzerine düşen parayı ödeyemeyecek kadar varlıksız birisi değil. Elinden sonunda işyerini yeniden açar o paraları öder” sözlerinde bulundular.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum