Manisa’da Yıkılacak ve Yapılacak Yeni Eğitim Binaları AKP’nin ‘Rant’ Masasına Yatırıldı

Manisa’da Yıkılacak ve Yapılacak Yeni Eğitim Binaları AKP’nin ‘Rant’ Masasına Yatırıldı

Fotoğraflara yansıyan AKP’nin ‘rant’ masasına büyük tepki gösteren Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı Şener; “Eğer gerçekten düşünce eğitime yatırım ise, eğer yeni okullar planlanacaksa, çağdaş eğitim reformu yapılacaksa onun yeri Ak parti ilçe başkanlığı değil, devletin Kaymakamlık veya Milli Eğitim Müdürlüğü makamıdır”

Ahmet ÜNSAL/Manisa

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde eğitime yönelik yapılacak yatırımlarla ilgili yeni bir süreç hayata geçti. Kaymakamlık makamı veya Milli Eğitim İlçe Müdürlüğü makamında yapılması gereken 2021 yatırım planlaması Ak Parti Turgutlu İlçe Binasında ilçe başkanı Serkan Baş başkanlığında yapıldı.

İlçede yıkılan pansiyonlu kız imam hatip lisesi ve erkek imam Hatip lisesi düzenlemesi başta olmak üzere birçok okulun yatırım planları saatlerce tartışıldı. İlçe Kaymakamı Ali Yılmaz ve CHP’li Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın bile davet edilmediği yatırım toplantı resimleri elden ele dolaşması üzerine Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı İsmail Şener’den sert tepki geldi.

AKP’nin ‘rant’ masasına büyük tepki gösteren Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı Şener;

“Eğer gerçekten düşünce eğitime yatırım ise, eğer yeni okullar planlanacaksa, çağdaş eğitim reformu yapılacaksa onun yeri Ak parti ilçe başkanlığı değil, devletin Kaymakamlık veya Milli Eğitim Müdürlüğü makamıdır”

“RESMİ KURUMLARIMIZI KİMLER YÖNETİYOR? DAHA NELER GÖRECEĞİZ?”

Eğitim-Sen Başkanı Şener, eğitime yapılan yatırımların devlet eliyle değil siyasi ellerle yapıldığının gözler önüne serildiği Turgutlu’daki skandal toplantı ile ilgili olarak;

“Geçen günlerde Turgutlu ilçemizden önümüze ilginç bir toplantı resmi düştü. Ak Parti Turgutlu ilçe başkanı Serkan Baş, Turgutlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ölmez, iki şube müdürü ve vakıfların temsilcileri ile istişare toplantısı düzenlemişler. Ana konu yıkılan pansiyonlu kız imam hatip lisesi ve erkek imam Hatip lisesi düzenlemesi. Tabi yıkılan diğer okullar da var muhtemelen.”

index.jpg

“TÜM OLANLAR DEVLET CİDDİYETİNDEN VE TERBİYESİNDEN UZAK”

Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı İsmail Şener, Tüm bu oluşumlarla Ak Parti bugün için yaptıkları ve bundan sonra yapacaklarını meşrulaştırmaya çalışılıyor olması tamamen bir akıl tutulmasından ibaret olduğunun altını çizerek;

“Daha da Tuhaf olan şunlar;

1-Eğitim-öğretim ile ilgili toplantıların yeri AK PARTİ ilçe teşkilatı mıdır? 

2-Eğitim-öğretimle ilgili istişare toplantısında vakıfların ne işi var? Niçin var?

3-  Bu toplantının adresinin ilçe milli eğitim müdürlüğü veya kaymakamlık olması gerekmez mi?

4- Doğru adreste Eğitim-öğretimle ilgili yapılacak olan yıkılan okullar ile ilgili toplantıda kaymakam ve belediye başkanı da olması gerekmez mi ?

Bütün buralardan baktığımızda anlaşılıyor ki bu bir rant toplantısı. Anladık aklınıza geleni yapıyorsunuz, hesap Soran da yok yanlış bunlar diyen de rantı da göz ardı edemiyorsunuz. Onu da anladık peki bütün mülki amirleri sizler liyakati gözetmeden-düşünmeden yapmadınız mı ?

Bu atadığınız kişiler sizin insanlarınız değil mi? Hani Siz -biz üzerinden ayırdınız ya insanlarımızı.

Peki, bu atamasını yaptığınız makamların ve devletin bir itibarı yok mu? Atadığınız insanların itibarı yok mu? Hangi vicdanla hem makamların, hem atadığınız kişilerin itibarlarını yerle bir ediyorsunuz?”

“GÜÇ ZEHİRLENMESİNİN DE BİR SINIRI VARDIR. BUNLARIN AR DAMARI ÇATLAMIŞ”

İnanın tüm bu olanlar bir güç zehirlenmesinin de çok çok ötesinde bir dışa vurum olduğunun altını çizen Başkan Şener

“Kendini muktedir sayan, güç zehirlenmesi yaşayan, sınırsız iktidarın sorumsuz kullanımını kendilerinde hak Sayan siyasiler; bu itibarsızlaştırma mezarlığında sizde yerinizi alacaksınız. Bugün sahibi gibi yaşadığınız, davrandığınız yerellerinizde sokaklarda gezebileceğiniz yüzünüz olmayacak.

Sizlerin bir nebze olsun atamalarda inisiyatif sahibi olmanızı anlamaya çalışırız. Ama liyakat ilkeleri gözetmeksizin atamasını yapmak için yarıştığınız meslektaşlarımızı, diğer kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan kamu emekçisi diğer arkadaşlarımız üzerinden Ego tatmin etmenizi anlamamızı bizden kimse beklemesin. Daha önceleri de gördük biz bu filmleri, asıl görevi halka hizmet, sorunların çözümü ile ilgili yapmadığınız işleri hamili kart yakınımdır diyerek 1500 kişilik yerlere 5000 -6500 kişi alarak KİT’leri batırdınız ve zarar ediyor diye Peşkeş çektiniz. Şimdi de okullar kamu kurumları olarak yürümüyor diyerek peşkeş çekmenin yollarını mı arıyorsunuz?  Halkın itibari ile oynamaktan vaz geçiniz. Asıl görev alanınız olan siyasi, ekonomik sorunların çözümüne dönünüz.

Unutmayın ki; Ensemizde sizlerin kılıcı olmadan hepimiz- hep birlikte mesleki alanlarımızda bizler bir şekilde en iyiyi yapmak için bir yol buluruz. Gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz. 

Sayın Turgutlu Ak Parti ilçe başkanı ve vakıflar; sizler kaymakamlıktan, milli eğitim müdürlüğünden ve valilikten daha yetkin değilsiniz, suç işliyorsunuz.

Bütün kantarların ayarını bozuyorsunuz ama merak etmeyin sizleri ayarını bozduğunuz kantarlarla ölçmeyeceğiz. Düzelteceğiz, düzenleyeceğiz ve gereğini yapacağız. Kamu emekçisi arkadaşlarımızla da yan yana, omuz omuza olacağız.” Şeklinde konuştu.

“ASIL SORUN ZORUNLU SEÇMELİ DERS  DAYATMASIDIR”

Başkan Şener, Türkiye’de zorla dayatılmaya çalışılan zorunlu seçmeli dersler sorununa dikkat çekerek;

“Zorunlu (seçmeli ders) dayatmasından vazgeçiniz.

Zorunlu  (seçmeli ders) nedir anlayan beri gelsin,

Zorunlu seçmeli dersler diye Mevzuata bir ibare konulduğunda dönemin milli eğitim Bakanı bu ne demek diye sorulduğunda, Buda bizim dünya milli eğitimine armağanımız olsun demiş.Demek ki çapsızlık öteden beri var. Keyfi düşünen herkesin istediği gibi kullanacağı büyükçe bir açık kapı. Ama sorumlu düşünenin yaşadığımız günler de göz önünde bulundurulduğun da yönümüzü  bilim, edebiyat, sanat ve spora dönmemiz gerektiği gerçeği  en çıplak şekliyle görülmüyor mu?

Ama buna rağmen Milli Eğitim ve din eğitimi genel müdürlüğünün talepleri çıkmaz sokak gibi.

Düşünün; Diyanet işleri bütçesi yedi bakanlığın ve 10dan fazla başkanlığın bütçesini geçmiş durumda. Milli Eğitim Bakanlığının da bütçesinin iki katından fazla. Yetmezmiş gibi okullarda da din ağırlıklı derslerin seçilmesini talep ediyorlar. 13 Milyarlık bütçe din eğitimi için yeterli değil mi? Din ağırlıklı ders yükü arttırılarak Milli Eğitim bütçesini de diyanet bütçesine katmaya mı çalışıyorsunuz? Geleceğimiz olan çocuklarımızı dünyada cehennemi, öbür dünyada cenneti yaşatmak için 20 milyarlık bütçe biraz abartılı değil mi? Gelin bu dayatmadan vazgeçin bütün bütçelerimizi geleceğimiz olan çocuklarımıza dünyada cenneti yaşatmak için kullanalım, öbür dünyayı Allah’ın taktirine bırakalım. İnsanlarımız bu kadar sefaletin içindeyken lütfen düşün geleceğimizin yakasından. 15 yaşından önce din eğitimi olmamalıdır, din eğitimi lise 1’de başlamalıdır. Bu vicdansızlığın bir sınırı olmalı, Allah’ın karşısında bu kadar vicdansızlığa nasıl cesaret ediyorsunuz? Ana sınıfındaki çocuğa bile cennete yatırım yaptırıyorsunuz. Sizler dünyada cenneti, geleceğimiz olan çocuklarımıza da cehennemi yaşatıyorsunuz.

Yerin dibine batsın karanlığınız, geleceğimizi karanlığınıza teslim etmeyeceğiz.”

“MANİSA ÖLÇEĞİNDE DE İKTİDARA YAKIN SENDİKANIN REFERANSIYLA OKUL YÖNETİCİSİ OLAN İDARECİLER GÖNDERİLEN MESAJI EMİR TELAKKİ EDİYOR”

Başkan Şener, Manisa ölçeğindeki zorunlu seçmeli dersler konusuna da açıklık getirerek;

“Kendi yerelimizden Manisa’dan yola çıkarak sürece baktığımızda mevcut öğrencilerimizin ortalama yüzde yetmişinin canlı derslere ve dolayısıyla uzaktan öğretime ulaşabildiği bir gerçeklikle yüz yüzeyiz. Ancak il/ilçe teşkilatları bunu görüp buna dair çözümler üretmek yerine siyasi iktidarın eğitim ajandasını baz alıp, onu hayata nasıl geçiririm kaygısıyla yatıp kalkıyor.  Öyle ki  4-22 ocak tarihleri arasında 4. Sınıflardan başlayarak 11. Sınıflara kadar tüm öğrencilerin seçmeli ders seçimine öğrenci ve velilerin okula gelmedikleri hesaba katılarak müdahale edilmeye çalışılıyor. İlçe MEM’leri üzerinden okul yöneticilerine mesajlar gönderilerek bu süreçte aktif rol oynamaları ve öğrencilere (zorunlu) seçmeli dersler haline getirmek istedikleri Kur’an-ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı ve temel dini bilgiler derslerini seçmelerini sağlamaları isteniyor. Büyük olasılıkla da önemli bir çoğunluğu siyasi iktidarın yerel teşkilatlarının ya da iktidara yakın sendikanın referansıyla okul yöneticisi olan idareciler gönderilen mesajı emir telakki ediyor.”

index2.jpg

“OKUL YÖNETİCİLERİMİZ SİYASİ İKTİDARIN DEĞİL EĞİTİM KURUMLARIMIZIN YÖNETİCİLERİDİR”

Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı İsmail Şener, Zorunlu seçmeli dersler konusunda Ülkenin çağdaş geleceği açısından hiçbir yere götüremeyeceğini dile getirerek sözlerine şöyle devam ederek;

“Turgutlu ilçe Milli Eğitim Müdürü AKP ilçe başkanı ile istişare toplantıları düzenleyip bunu basınla paylaşma konusunda hiçbir beis görmüyor. 

Artık pek çoğumuz için malumun ilanı gibi görünse de biz bu akışı kabul etmiyoruz. Siyasi iktidarın gizli(aleni) ajandasının adeta bir tezahürü olarak bize, çocuklarımıza dayatılmaya çalışılan eğitim modeline itirazımız var. Her öğrencinin kendi özgür iradesiyle geleceğini şekillendireceği ve potansiyellerini açığa çıkaracak bilimsel bir eğitim alma hakkını savunmaya devam edeceğiz. Öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre farklı okul türleri mevcutken ve öğrencilerin bu okulları tercih etmesinde herhangi bir engel söz konusu değilken tüm öğrencileri bir kalıba sığdırma girişimlerini görüyoruz.

Farklı yaşam tarzlarına, kültürel ve inançsal motiflere, özgür düşünme ve öyle yaşama özgünlüklerine siyasi iktidarın tahammül etmek istemediği bir iklim yaratılmaya çalışılıyor. Biz tüm bu farklılıkları bir zenginlik olarak görüyoruz. Özgür ve bilimsel çalışma alanları çoğaldıkça bugün maruz kaldığımız pandemi vb. saldırıları daha az kayıpla ve kısa sürede aşma imkanımız olduğunu biliyoruz. Bilim insanlarının daha özgür koşullarda araştırmalarını yapabildiği ,öğretmenlerin yaşam kaygısına düşmeden eğitime kendilerini adadıkları, öğrencilerin ezbere değil yaparak yaşayarak öğrendiği, yeteneklerine, ilgilerine ve potansiyellerine göre kendini geliştirebildiği eğitim ortamlarına ihtiyacımız var.

Velilerimize çağrımızdır, çocuğunuzun geleceğini ve seçme iradenizi/hakkınızı hiç kimseye devretmeyin.4-22 Ocak tarihleri arasında seçmeli ders tercihini kendiniz yapın.

Okul yöneticilerimiz siyasi iktidarın değil eğitim kurumlarımızın yöneticileridir, onları buna uygun davranmaya çağırıyoruz. Manisa Eğitim Sen olarak öğrencilerimizin haklarının ihlali ve seçmeli ders tercihinde yapılacak her dayatmanın karşısında olduğumuzu ve sürecin takipçisi olacağımızı bu sürecin tüm tarafları bilmelidir. ”dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.