Manisa’nın Vefat Eden Valisi Öztürk Çizdiği Karikatür İşyerlerinin Duvarlarında Ölümsüzleşecek

Manisa’nın Vefat Eden Valisi Öztürk Çizdiği Karikatür İşyerlerinin Duvarlarında Ölümsüzleşecek

Projeye öncülük eden Manisa Birlik Başkanı Mustafa Pala; “Sigaranın insan üzerindeki esareti bu kadar net anlatılamazdı. Sayın valimiz bize öylesine bir miras bıraktı ki bu karikatürden dersler çıkartmalıyız” dedi

Ahmet ÜNSAL/Manisa

Manisa’da kısa süreli valilikte bulunan bu süre içerisinde çizdiği karikatürlerle adından sıkça söz ettiren ve geçtiğimiz yıl Kasım ayında yaşamını yitiren Refik Arslan Öztürk’ün sigaranın insan üzerinden bağımlığını yansıtan karikatürü Ticaret ve Sanayi Odası ile Manisa Birlik Başkanı Mustafa Pala önderliğinde çoğaltılarak çerçeve haline getirilip şehirdeki işyerlerinin duvarlarında ölümsüzleştirilecek.

1-006.jpg

Projeye öncülük eden Manisa Birlik Başkanı Pala; “Sigaranın insan üzerindeki esareti bu kadar net anlatılamazdı. Sayın valimiz bize öylesine bir miras bıraktı ki bu karikatürden dersler çıkartmalıyız” dedi

“ÖZTÜRK’Ü NAİFLİĞİ VE BABACANLIĞIYLA HATIRLIYORUZ”

Manisa Birlik Genel Başkanı Mustafa Pala yaptığı açıklamada, “Sade bir yurttaş gibi yaşamayı seven, tasarruf denildiğinde aklıma ilk gelen iyi bir insan, saygın bir devlet valisi Refik Arslan Öztürk, Manisa’da izler ve unutamayacağımız anılar bırakıp ayrıldı aramızdan. Ancak, Sayın Öztürk gibi insanların adları ve anıları hep gönüllerde yaşamaya devam eder. Değerli valimizi ben Manisa’da valilik yaptığı dönemde tanıdım ve Manisa’ya vali olarak atanması, Manisa ve Manisalılar için, özellikle kültür ve sanata ilgi duyanlar için şans olmuştu. Manisa’da önce kırsal, sonra kentsel kooperatifçilik yapan, kuruculuğunu ve başkanlığını yaptığım Manisa Kültür Sanat Kurumu ile yayınlar çıkaran, etkinlikler düzenleyen, soran, sorgulayan, araştıran, katılan, etkin bir yurttaş olmaya çalıştığım için, Manisa valileri ile hep ortak çalışmalar içinde olmaya çalıştım. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, benim Manisa’da bulunduğum dönemdeki valiler arasında, ziyaret edip düşüncelerimi paylaşabildiğim, iz bırakan valiler içinde, Sayın Refik Arslan Öztürk’ün ayrı bir yeri var. Sayın Öztürk’ü naifliği, babacan tavırları, sanatçı kişiliği, tasarrufçu yönü ve devletine bağlılığı ile anımsıyoruz” dedi.

2-006.jpg

MANİSA’NIN HER YERİNDE VALİ ÖZTÜRK’ÜN ÇİZDİĞİ KARİKATÜR OLACAK

Mustafa Pala son olarak şu ifadeleri kullandı, “Kentlere, valiler gelir, valiler gider. Kimisi için ‘iyi oldu geldi’ diyenler, kimileri için de ‘iyi oldu gitti’ denilenler, unutulanlar olduğu gibi, ardından iyi konuşulanlar, anıları sürekli anlatılanlar olur. Sayın Refik Arslan Öztürk hiç unutamayacağımız valiler arasında olacak, adı ve anısı hep yaşayacaktır. Değerli valimizin kardeşi gazeteci Saygı Öztürk, ‘İki ağabeyim valilik görevlerinde bulundu. İkisinin de görev yaptığı illere kardeşleri olarak bizler hiç gitmedik. Çünkü otobüsle gidince demesinler ki, ‘Vali, kardeşini garajlardan devlete ait makam aracıyla aldırdı’ diye. Onlara en küçük laf-söz gelmemesi, her zaman önceliğimiz oldu.” diyor. Kardeşlerin birisi değil ki, hepsi de duyarlı. Ben Sayın Valimiz Öztürk’ün Ankara’ya uçak yerine otobüsle gittiğini, tatillerde devlet aracını değil, dolmuş ve otobüsleri kullandığını bilenlerdenim. Sevgili Valim ’Arkadaşım’ Refik Arslan Öztürk, hani bizim Gediz dergimiz için sigara bağımlılığını anlatan bir karikatür çizmiştiniz ya, biz onu, üstüne de bir fotoğrafınızı ekleyip Manisa Ticaret ve Sanayi Odası olarak çoğalttık. Manisa’da dağıtıyoruz. Her ofiste sizin gülümseyen yüzünüzü ve usta çizgilerinizi görüyorlar, sizi anımsıyorlar. Devlet adamıydı. Tasarrufa önem verirdi diyorlar. Her şeyde tasarruf olur, bir tek, Sayın Refik Arslan Öztürk ve onun gibi insanını, devletini sevenlere sevgide ve saygıda tasarruf olmaz.” 

3-006.jpg

“KARİKATÜR SİGARANIN İNSAN ÜZERİNDEKİ OLUMSUZ ETKİLERİNİ GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR”

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yılmaz ise, “ Şehrimizde valilik yaptığı süre içerisinde devletin insan üzerindeki şefkatini hissettiren girişimleriyle bu şehirdeki insanlar üzerinde izler bıraktı. Aynı zamanda meclis üyesi olan Mustafa Pala’nın bu projesini yerinde bulduğumuz için gerekli desteği verdik. Karikatür sigaranın insan üzerindeki olumsuz etkilerini gözler önüne seriyor. ”dedi.

Refik Arslan Öztürk’ü çok yakından bilenler ise çizilmiş olan karikatürün Yeşilay Manisa Şubesince Genel Merkez nezninde ülke genelindeki bilbordlara asılması gerektiğine işaret etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.