Okulda Sosyal Mesafe (İn) Okul Dışında Sosyal Mesafe (Aut)

Okulda Sosyal Mesafe (İn) Okul Dışında Sosyal Mesafe (Aut)

Suphi Egemen Müdüresi Okulum Temiz Projesi kapsamında, TSE belgesi Manisa ilk alan okulu Sanırım henüz tek Türkiyede de ilklerdeniz

Püskürtmeli dezenfaktasyon sisteminden geçen öğrenciler ateş ölçümleri yapılarak okul bahçesine giriş yaptı

Ahmet ÜNSAL/Manisa

Tüm ülke genelinde 1. Sınıflar ve okul öncesi eğitim öğretimle yüz yüze eğitime başlarken Milli Eğitim Bakanlığı hem velilerin hem de yazılı ve görsel medyanın okul içerisine girişlerini yasaklayan jet genelge Milli Eğitim Müdürlüğünün tüm ilçe Müdürlüklerine gönderilmesi uygulamaya başladı. Manisa’da 2020-2021 eğitim öğretim dönemi koronavirüs salgını gölgesinde başladı.

Öğrencilerin yoğunlukta bulunduğu Yunusemre ilçesindeki Suphi Egemen İlkokulu ve Şehzadeler ilçesindeki Gazi İlkokulunda Kovid-19 tedbirleri çerçevesinde okul içerisinde sosyal mesafeye uyulurken okul dışında çocuklarını beklemeye koyulan veliler de ise sosyal mesafe ortadan kalktı. Okul yöneticilerin velilere yönelik tüm uyarıları sosyal mesafenin uygulanmasına fayda etmedi.

whatsapp-image-2020-09-21-at-14-30-56.jpeg

Türkiye’de ilklerden olan Manisa’da ilk olan “Temiz Projesi kapsamında, TSE belgesi’ni alan Suphi Egemen İlkokulu Müdüresi Evra Seda Satan ise öğrencilerini okul bahçesine almadan önce püskürtmeli dezenfaktasyon sisteminden geçirip ateş ölçümlerini gerçekleştirilmesini sağladı. Okula gelen öğrenciler ve öğretmenler alkışlar okula girdi.

İstiklal Marşının ardından birbirinden güzel şarkılar eşliğinde sosyal mesafe gözetilerek sınıflara giren minik öğrenciler sınıflarda 7-10’ar kişi ile ilk derslerini öğretmenleri nezaretinde gerçekleştirdi.

whatsapp-image-2020-09-21-at-17-47-44.jpeg

Bu arada annelerinden ayrılamayan öğrenciler ise hem velilerince hem de ailelerince güçlükle ikna edilebildi.

Yeni eğitim öğretim dönemi, TRT EBA, EBA ve canlı dersler kullanılarak uzaktan eğitim yoluyla 31 Ağustos'ta başlatılmıştı.

Öğretmen, öğrenci ile birlikte eğitimin üçlü saç ayağından biri olan veliler koronavirüs tedbirleri kapsamında okula alınmayınca çocuklarına okulun dışında bakmak zorunda kaldı.

whatsapp-image-2020-09-21-at-17-47-42.jpeg

MANİSA’DAKİ EĞİTİM ÖĞRETİM TABLOSU  

Normal şartlarda bu yıl 1.sınıfa 18 bin 350, okul öncesi eğitime ise 10 bin 669 öğrenci olmak üzere toplam 29 bin 19 öğrencinin okula başlaması gerekirken, bazı veliler çocuklarını okula göndermedi. Okula gelen çocuklar ise sosyal mesafe kuralına uyularak sınıflara alındı. Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fevzi Yüksel, Şehzadeler İlçe Milli Eğitim Müdürü Metin Gencay, okulların açılması nedeni ile Gazi İlkokulu’nda öğrencileri ziyaret etti. Çocuklar ilk gün oyun oynarken sosyal mesafeye kuralarına dikkat ederek oynadı.

whatsapp-image-2020-09-21-at-17-47-42-1.jpeg

Öğrencinin yüz yüze eğitime katılımı zorunlu tutulmayacak, veli yazılı bir başvuruda bulunmaksızın kendi isteğiyle öğrencisinin uzaktan eğitime devamını sağlayabilecek. Okul yönetimlerinin 21-25 Eylül haftasında hangi gün olacağına öğretmenlerle birlikte karar vereceği uyum programı, okul öncesi eğitim kurumlarında 30'ar dakikalık 5 etkinlik saati olacak şekilde 1 gün, ilkokul 1'inci sınıflarda ise 30'ar dakikalık 5 ders saati ve aralarda 10'ar dakikalık teneffüsler olacak şekilde 1 gün üzerinden planlanacak. İmkan ve şartlara göre sınıf mevcudunun sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde iki ayrı gruba ayrılması ve her grubun okula uyum programının birbirinden farklı günlerde olması sağlanacak. Teneffüs saatlerinde öğrencilerin sosyal mesafeye uymaları için gerekli yönlendirmeler yapılacak. Uyum haftasından sonraki 28 Eylül-2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında da haftada 2 gün her biri 30'ar dakikalık 5 ders saati yüz yüze eğitim yapılacak. Ders saatleri arasında 10'ar dakikalık dinlenme süresi verilecek. Okul yönetimlerince teneffüs saatlerinde öğrenciler arasındaki sosyal mesafenin korunması için nöbet görevi de dahil olmak üzere gerekli planlamalar gerçekleştirilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.