Okulsuz ve Öğrencisiz Öğretmen Günü

Okulsuz ve Öğrencisiz Öğretmen Günü

Manisa'da mesleğe yeni başlayan genç öğretmenler, Cumhuriyet Meydanında görev yemini etti.

Ahmet ÜNSAL/Manisa

253 bin öğrencinin bulunduğu, 18 bin 400 öğretmenin görev yaptığı Manisa’da Covid-19 tedbirleri çerçevesinde okulsuz ve öğrencisinin sürece gelmesi 24 Kasım Öğretmenler gününün buruk geçmesine neden oldu.

Her yıl Kültür Sitesi Lale Salonunda düzenlenen Öğretmenler Gün yemin töreni bu yıl Covid-19 tedbirleri pandemi nedeniyle göreve yeni başlayan genç öğretmenler mesleğe yeni başlamalarının yeminini Cumhuriyet Meydanında kurulan Türk Bayraklarına el basarak etti. Okullarından ve öğrencilerinden yoksun olarak öğretmenler gününü buruk şekilde kutlayan öğretmenler törenlerini yaptıkları Cumhuriyet meydanında günün anısına selfi yaptılar.

whatsapp-image-2020-11-24-at-12-10-13-1.jpeg

Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtı önünde törene Manisa valisi Yaşar Karadeniz, Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Ulvi Ali Yılmaz, Manisa CBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kazaz, İl Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy, Yunusemre Kaymakamı Atilla Kantay, Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Elif Binici, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Danışmanı Nursel Ustamehmetoğlu, CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban katıldı. 

Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici anıta çelenk sundu. 1 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

whatsapp-image-2020-11-24-at-12-10-13.jpeg

Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici yaptığı konuşmada, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere hayatını kaybeden bütün öğretmenleri saygı ve şükranla andı.

Öğretmenliğin insanlık tarihinin en anlamlı ve ölümsüz mesleği olduğuna dikkat çeken Dikici,

“Ürünü insan olan ve başlı başına bir amaç olmaktan öte, bizleri yüce gayemize ulaştıran bir vesile olarak görüyorum öğretmenlik mesleğini. Öğretmenin vazifesi, gücü nispetinde erdemli toplum gayretine katkı sağlamaktır. İnsan yaratılmışların en sekini, en donanımlısı, en bilinçli olanıdır. Onun için insan hayatında eğitim davranışları doğru yönlendirmede ve diğer insanların haklarına tecavüz etmesinin engellenmesinde birinci derecede etkilidir. Öğretmen işlevini yerine getirirken bu önceliği asla ihmal etmemelidir” dedi.

Dikici, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Sevgili Peygamberimizin ‘Bir insanı kötülüklerden alıkoyup iyiliğe sevk etmek üzerinde güneşin doğduğu her şeyden daha hayırlıdır’ hadisi icra ettiğimiz mesleğin ne kadar onurlu ve yüce bir gayeye hizmet ettiğini göstermesi bakımından anlamlıdır. Kadim değerlerin günübirlik çıkarlara feda edildiği günümüzde, bu kutlu sanatı en güzel biçimde icra etmek durumundayız. Bunun için de heyecanımızı diri tutmalı ve ideallerimizi her daim kuşanmalıyız. Ülkemizde 2020 Mart ayından itibaren başlayan pandemi süreci tüm dünyada olduğu gibi bizde de yüz yüze eğitim kısıtlamalarına yol açmıştır. Ancak uzaktan eğitimde ülke olarak alt yapının güçlü olması ve öğretmenlerimizin gayreti öğrencilerimizin bu süreci en az kayıpla atlatmalarında etkili olacaktır. Temizlik, maske ve mesafe kurallarına uymanın önemini bir kez daha hatırlatarak 4 Ocak 2021 tarihinde okullarımızın kapılarını öğrencilerimize tekrar açmayı özlemle beklediğimizi ifade etmek isterim.”

whatsapp-image-2020-11-24-at-12-10-12.jpeg

YENİ ÖĞRETMENLER CUMHURİYET MEYDANINDA YEMİN ETTİ

Manisa İsmet İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen yemin töreninde aralarında görme engelli öğretmeninde yer aldığı programda öğretmen adayları adına 11 öğretmen adayı ellerine Türk bayrağına koyarak yemin edip mesleğe başladı.

Törene katılan Manisa Valisi Yaşar Karadeniz bir süre önce emekli olan 10 öğretmene öğretmenliğe yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür belgesi verildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.