Türk İş Sendikası Manisa’da ‘İstihdam Paketi’ Eylemi

Türk İş Sendikası Manisa’da ‘İstihdam Paketi’ Eylemi

Türk İş Sendikası Manisa İl Temsilciliği, İstihdam Paketiyle basın açıklaması yaptı.

Ahmet ÜNSAL/Manisa

Türk İş Sendikası Manisa Temsilcisi Ercan Dereli,  “Geçen hafta TBMM Bütçe Komisyonunda görüşülen torba kanun teklifi ile bizlerin yıllardan beri karşı durduğu esnekleşme ve güvensizleştirme konuları tekrar gündeme geldi. “İstihdam Paketi” adı altında kamuoyuna sunulan düzenleme uzun vadede bir güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketidir. 25 yaş altı ve 50 yaş üstündekilere “istihdam kolaylığı sağlayacağı” iddia edilen düzenleme, aslında belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaşmasına, kıdem ve ihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvencelerinin ve de çalışma barışının ortadan kalkmasına, sendikal yaşamın altüst olmasına neden olacaktır. Böyle bir düzenlemeye karşı çıkmazsak hem kendimize hem de çocuklarımıza çok büyük kötülük yapmış oluruz. İşverenlerin isteklerinin bizim aleyhimize olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu yaşayarak öğrendik. Bu gidişe dur dememiz gerekiyor.  İşsizlik Sigortası Fonu, işvereni teşvik fonuna dönüşmüştür. Meclisten geçen sözüm ona istihdam paketi, işverenlere teşvik muafiyet af getirmektedir. İşçinin emeği sermayenin sömürüsüne bırakılmaktadır. Türk-İş yıllardan beri, esnekleşme, güvensizleştirme ve kuralsızlaştırmaya karşı verdiği mücadeleyi aynı kararlılık ve azimle sürdürmektedir” dedi.

whatsapp-image-2020-10-27-at-12-35-39.jpeg

“İŞÇİLER ZORLA ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARTILARAK, GÜNLÜK 39 TL İLE YAŞAMAK ZORUNDA BIRAKILAMAZ!” 

Salgın koşullarının fırsata dönüştürülmek istendiğini kaydeden Dereli, “Çalışma hayatını işçiler aleyhine dönüştürmek için çabalayanlara yanıtımız çok açıktır Yapamayacaksınız yaptırmayacağız! Hükümetin uygulaması gereken öncelikli politika kayıt dışı çalışmayı önlemektir.Ülke ekonomisi ve işçiler, kayıt dışı çalışmadan dolayı ağır bedeller ödemektedir.Kayıt dışılığa dayanan emek sömürüsü ortadan kaldırılmalıdır.Kayıt dışı istihdamla ülke büyük bir gelir kaybına uğramaktadır.  Salgın koşullarında işsizlikle mücadele böyle olmaz, İstihdam artıracağız deyip işçiler güvencesizliğe, sendikasızlığa mahkum edilemez!  İşçiler zorla ücretsiz izne çıkartılarak, günlük 39 TL ile yaşamak zorunda bırakılamaz!  Sosyal diyaloğun içini boşaltarak iş barışı sağlanamaz! İşçiye ölümü gösterip sıtmaya razı olmaları beklenerek işsizlikle mücadele edilmez! TBMM'deki söz konusu düzenleme “ işçiye ölümü gösterip sıtmaya razı etme ” düzenlemesidir! Bugün rüzgar eken fırtına biçecektir! İşçinin bu düzenlemeye vereceği yanıt nettir: Mücadele mücadele mücadele. Yaşasın Türk-İş yaşasın ekmek barış özgürlük mücadelemiz!” diye konuştu.

“İSTİHDAM PAKETİ 25 YAŞ ALTI VE 50 YAŞ ÜSTÜNDEKİLERE İSTİHDAM KOLAYLIĞI SAĞLAYACAĞIZ KOCAMAN BİR YALAN VE ALDATMACADIR”  

Türk İş Sendikası Manisa İl Temsilciliği, İstihdam Paketiyle basın açıklaması yaptı. Türk İş Sendikası Manisa Temsilcisi Ercan Dereli, “Geçen hafta TBMM Bütçe Komisyonunda görüşülen torba kanun teklifi ile bizlerin yıllardan beri karşı durduğu esnekleşme ve güvensizleştirme konuları tekrar gündeme geldi. “İstihdam Paketi” adı altında kamuoyuna sunulan düzenleme uzun vadede bir güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketidir. 25 yaş altı ve 50 yaş üstündekilere yönelik iddia edilen “istihdam kolaylığı sağlayacağı” kocaman bir yalan ve aldatmacadır. İddia edilen düzenleme, aslında belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaşmasına, kıdem ve ihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvencelerinin ve de çalışma barışının ortadan kalkmasına, sendikal yaşamın altüst olmasına neden olacaktır.  Böyle bir düzenlemeye karşı çıkmazsak hem kendimize hem de çocuklarımıza çok büyük kötülük yapmış oluruz. İşverenlerin isteklerinin bizim aleyhimize olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu yaşayarak öğrendik. Bu gidişe dur dememiz gerekiyor.  İşsizlik Sigortası Fonu, işvereni teşvik fonuna dönüşmüştür. Meclisten geçen sözüm ona istihdam paketi, işverenlere teşvik muafiyet af getirmektedir. İşçinin emeği sermayenin sömürüsüne bırakılmaktadır. Türk-İş yıllardan beri, esnekleşme, güvensizleştirme ve kuralsızlaştırmaya karşı verdiği mücadeleyi aynı kararlılık ve azimle sürdürmektedir” dedi.

“ İŞÇİYE ÖLÜMÜ GÖSTERİP SITMAYA RAZI ETME ” DÜZENLEMESİDİR”

Salgın koşullarının fırsata dönüştürülmek istendiğini kaydeden Dereli, “Çalışma hayatını işçiler aleyhine dönüştürmek için çabalayanlara yanıtımız çok açıktır Yapamayacaksınız yaptırmayacağız! Hükümetin uygulaması gereken öncelikli politika kayıt dışı çalışmayı önlemektir.  Ülke ekonomisi ve işçiler, kayıt dışı çalışmadan dolayı ağır bedeller ödemektedir.  Kayıt dışılığa dayanan emek sömürüsü ortadan kaldırılmalıdır.  Kayıt dışı istihdamla ülke büyük bir gelir kaybına uğramaktadır.  Salgın koşullarında işsizlikle mücadele böyle olmaz, İstihdam artıracağız deyip işçiler güvencesizliğe, sendikasızlığa mahkum edilemez!  İşçiler zorla ücretsiz izne çıkartılarak, günlük 39 TL ile yaşamak zorunda bırakılamaz!  Sosyal diyaloğun içini boşaltarak iş barışı sağlanamaz! İşçiye ölümü gösterip sıtmaya razı olmaları beklenerek işsizlikle mücadele edilmez! TBMM'deki söz konusu düzenleme “ işçiye ölümü gösterip sıtmaya razı etme ” düzenlemesidir! Bugün rüzgar eken fırtına biçecektir! İşçinin bu düzenlemeye vereceği yanıt nettir: Mücadele mücadele mücadele. Yaşasın Türk-İş yaşasın ekmek barış özgürlük mücadelemiz!” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.