Türkiye’de Yaşayan 20 Milyon Balkan Göçmeni Çok Öfkeli

Türkiye’de Yaşayan 20 Milyon Balkan Göçmeni Çok Öfkeli

Manisa ve İzmir Balkan Göçmen Derneklerinden ORSAM Başkanı Uysal’a sert ültimatom!..

Ahmet ÜNSAL/Manisa

ORSAM Başkanı Prof. Dr. Ahmet Uysal’ın HaberTürk TV’deki Teke Tek programındaki  “Balkan göçmenlerinin Türk olmadığı, sonradan Türkleştiği” noktasındaki ifadesine Türkiye’deki Balkan  ve Makedon göçmenlerinin Manisa ve İzmir Başkanları Altan ve Özkardeşler’den sert tepkiler geldi.

Başkanlar  “Balkan göçmenlerinin Türk olmadığı, sonradan Türkleştiği” noktasındaki ifadesi Türkiye’deki Balkan göçmenleri camiasında büyük bir üzüntüye ve güçlü bir tepkiye yol açmıştır. Bizler 14.yüzyıldan itibaren Osmanlı Devleti'nin Balkanlardaki iskan politikası sebebiyle bu topraklara gönderilen Akıncıların torunlarıyız.”

Türkiye’de yaşamlarını sürdüren 20 milyon Balkan Göçmenin yok sayıldığı, aşağılayan açıklamalarda bulunan ORSAM Başkanı Prof. Dr. Ahmet Uysal’a ilk sert tepki Manisa Balkan Göçmenleri Derneği Başkan Altan Hafızismailoğlu’un dan geldi.

Hafızismailoğlu, yaptığı yazılı açıklamada;

“ 14. Yüzyılın ikinci yarısından itibaren Anadolu’dan Rumeli’ye yönelik yapılan Osmanlı fütuhatıyla birlikte Balkanlar’ı “vatan yapmak” ve “şenlendirmek” için bizler Anadolu’daki Oğuz Türkleri olarak Balkanlar’a yerleştirildik. Kökenimiz Anadolu’ya dayanan Oğuz’dur, Evlad-ı Fatihan’dır, Yörük’tür, dolayısıyla Türkoğlu Türk’tür.Kadim bir Türk yurdu olan Balkanlar Osmanlı Devleti öncesinde de Avarlar, Uzlar, Bulgarlar, Kumanlar gibi farklı Türk boylarının yerleşim yerleri olmuştur.1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’ndan günümüze değin Balkanlar’da Misak-ı Milli sınırlarımız dışında kalan soydaşlarımız maruz kaldıkları katliam, baskı, zulüm ve asimilasyon politikalarının etkisiyle Anavatanları Türkiye’ye göç etmişlerdir. Bu yaşanan nüfus hareketliliği ise Türk’ün Türk vatanına göçünden başka bir şey değildir.Bunun yanı sıra bugün halen Balkanlar’da yaklaşık 1.5 milyon soydaşımız bulunurken; geçtiğimiz yüzyılda görüldüğü üzere “Türk” olmakla itham edilerek soykırıma,  katliama maruz kalan akrabalarımız yaşamaktadır. Dolayısıyla “Beklenen’in”, “Özlenen’in” bölgedeki nüveleri olarak sahadayız.

Önemle belirtmek gerekir ki Balkan Türkleri sadece zor günlerinde Türkiye’yi hatırlamaz. Fiziki olarak Türkiye sınırları dışında olsalar da ruhen yaşamlarını Türkiye’yle ve Türkiye’de idame ettirirler. Kırcaali, Gümülcine, Üsküp, Prizren, Köstence vb. gibi bir çırpıda sayabileceğimiz şehirlerde yaşayan soydaşlarımızın sofrasına oturmak bu realiteyi gözlemlemek için yeterlidir.

Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle ülkemize sığınan ve hukuken “geçici koruma altında bulunan Suriyelilerin” dramını ve zorluklarını anlamakla birlikte, Balkan göçmenleri olarak bu kapsamda anılmaktan son derece rahatsızlık duymaktayız.

Göç sosyolojisi bağlamında sağlıklı değerlendirmelerde bulunmak için bilimsel karşılaştırmanın aynı niteliklere sahip topluluklar arasında yapılmasının daha doğru olacağı hatırlatmasında bulunarak bu kapsamda temel tarih bilgilerinin gözden geçirilmesini tavsiye ederiz. Geçici koruma altında ülkemizde bulunan Suriyeliler ile Türkiye’nin asli unsur olarak biz Balkan göçmenleri arasında kurulmak istenen bağıntıyı şiddetle reddediyor, Türk toplumunda bu kapsamda oluşturulmak istenen kutuplaşmanın ve algı operasyonunun bir parçası olmayacağımızın altını çiziyoruz.”

İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği başkanı Birol Özkardeşler, ORSAM Başkanı Prof. Dr. Ahmet Uysal’ın kullandığı sözlerin kabul edilemeyeceğini belirterek; “Balkan göçmenlerinin Türk olmadığı, sonradan Türkleştiği” noktasındaki ifadesi Türkiye’deki Balkan göçmenleri camiasında büyük bir üzüntüye ve tepkiye yol açmıştır.Bu bağlamda, kamuoyunda konuyla ilgili yaratılmak istenen algı operasyonlarına karşı İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği olarak bu açıklamayı yapma gereği hasıl olmuştur.

Bizler 14.yüzyıldan itibaren Osmanlı Devleti'nin Balkanlardaki iskan politikası sebebiyle bu topraklara gönderilen Akıncıların torunlarıyız.Osmanlı Devleti'nin güç kaybı yaşadığı dönemlerde ise bu topraklarda yaşayan atalarımız azınlık durumuna düşmüş,sadece Türk ve Müslüman olmaları sebebiyle oradaki devletlerin asimilasyon,zorlama ve baskı politikalarına maruz kalmışlar ve bu kez göç Anavatan Türkiye'ye başlamıştır.Anavatan Türkiye'ye olan göçler Osmanlı'nın güç kaybı yaşadığı dönemden yakın zamana kadar devam etmiştir.

Rumeli Balkan Türkleri olarak bizler Türkiye'de mülteci değiliz,Türkiye Cumhuriyeti'nin Devleti'nin asli ve kurucu unsurlarıyız. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk "Evladı Fatihanlar Kaybedilmiş toprakların aziz hatıralarıdır"diyerek bu konuya son noktayı koymuştur.Rumeli Balkan Türkleri'nin vatan ve millet sevgisini ölçmeye hiç kimsenin gücü yetmez ve yetemez.Bizim bir tek milliyetçilik anlayaşımız  vardır;Ne mutlu Türküm Diyene ifadesi ile özetlenen Atatürk Milliyetçiliğidir.

Bu mesnetsiz iddiaları sebebiyle ORSAM Başkanı Prof. Dr. Ahmet Uysal bir kez daha şiddetle kınıyoruz,Rumeli Türklüğü yolunda hayatını kaybeden tüm büyüklerimizi de rahmet ve saygıyla anıyoruz.Ruhları şad olsun.” İfadelerine yer verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.