Üç Kardeşin Ablasını Öldüren Eski Ordu Mensubu İçin ‘Müebbet Hapis Verin Feryadı’

Azime-Serpil ve Raşide kardeşler; “Direk hiç konuşmadan ablamızın yüzüne dahi bakmadan vurmuş. Çok kinli bir şekilde gelmiş. Bu da tasarlayarak cinayeti işlediğini gösteriyor. Gözünü kırpmadan silahını ateşlemiş. Her şey 18 saniyede olup bitmiş ağırlaştırılmış ceza alması bizi ancak rahatlatır”

Ahmet ÜNSAL/Manisa

Bundan 13 ay önce 11 Aralık 2020 tarihinde Manisa’nın Yunusemre ilçesi Yeni Mahallede faaliyet gösteren emlak ve gayrimenkul ofisinde akşam saatlerinde yaşanan olayda  eski ordu mensubu Ferhat İnne’nin silahından çıkan tek mermi ile yaşamını yitiren iki çocuk annesi 42 yaşındaki Canan Çeviren davasının karar öncesi duruşmasında ortaya çıkan vurulma görüntüleri Çeviren’in kız kardeşleri Azime Kayaalp, Serpil Çınar ve Raşide Kesici’yi isyan ettirdi.

Canan Çeviren’in kız kardeşleri 8 Şubat’ta Manisa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek karar duruşmasında mahkeme heyetinin ablasını katleden katil zanlısına ağırlaştırılmış müebbet verilmesini haykırdı..

“ATEŞ ETTİĞİMDE ÜZERİMDE 14 MERMİ VE 1 SİLAH DAHA VARDI.”

TSK görevinden istifa ederek Yunusemre Belediyesinde göreve başlayan 45 yaşındaki evli bir çocuk babası Ferhat İnne, tutuklu olarak getirildiği karar öncesi 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmasında yaptığı ek savunmasında tek kurşun ile katlettiği Canan Çeviren ölümü hakkında;

“Evet askeri bir personelim. Kabiliyetim de var. Öldürmek isteseydim kafasına ya da kalbine sıkardım. Ateş ettiğimde üzerimde 14 mermi ve 1 silah daha vardı.” İfadelerine yer vermişti.

Cinayet anına ilişkin güvenlik kameraları görüntüleri izledikten sonra sinir krizleri geçiren Canan Çeviren’in kız kardeşleri katil zanlısın direk olarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının verilmesi gerektiğini dile getirdi.

“Evli değilim” yalanı ile başlayan ilişkinin sonunda kurbanı Canan Çeviren’i tek mermi ile öldüren katil zanlısı Ferhat İnne’ye öfke kusan Çeviren’in kız kardeşleri tepkilerini farklı cümlelerle dile getirdiler.

“DİREK HİÇ KONUŞMADAN ABLAMI YÜZÜNE DAHİ BAKMADAN VURMUŞ. ÇOK KİNLİ BİR ŞEKİLDE GELMİŞ. BU DA TASARLAYARAK CİNAYETİ İŞLEDİĞİNİ GÖSTERİYOR”

Canan Çeviren’in kız kardeşi Azime Kayaalp, “Ben videoyu izleyemedim. İzlemeye yüreğim el vermedi. Mahkemede yalan söylüyor. ‘Ben tasarlamadım’ diyor ama benim eşim izledi videoyu. Onun söylediği kadarıyla zaten merdivenlerden çıkarken silahı arkasında tutmuş. Direk hiç konuşmadan ablamı yüzüne dahi bakmadan vurmuş. Çok kinli bir şekilde gelmiş. Bu da tasarlayarak cinayeti işlediğini gösteriyor. İnşallah ağırlaştırılmış müebbet alacak. Adalet umarım yerini bulur.” Dedi

“GÖZÜNÜ KIRPMADAN SİLAHINI ATEŞLEMİŞ. HERŞEY 18 SANİYEDE OLUP BİTMİŞ AĞIRLAŞTIRILMIŞ CEZA ALMASI BİZİ ANCAK  RAHATLATIR”

Canan Çeviren’in diğer kız kardeşi Serpil Çınar ise katil zanlısı Ferhat İnne’nin 8 Şubat günün 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde karara bağlanacak cinayet davasında ağırlaştırılmış mühebbet hapse çarptırılması ancak yüreklerine su serpeceğini dile getirerek;

“Ben videoyu izleyince kendime gelemedim zaten. Bunu izleyenler de görecekler ki kaldırılacak bir acı değil bu, çok zor. Mahkemede sürekli saçmalıyor. Bir çıkış yolu bulmaya çalışıyor, hiçbir şeyi kanıtlayamıyor. Sürekli iftira atıyor. Adalet yerini bulacak inşallah. Tasarlayarak olduğu çok belli. İlk ifadesini okuduğumda ‘Ayağına vurmak istedim’ diyordu ama videoyu izleyenler de görecek ki ablam oturduğu yerdeyken direk ateş ediyor. 18 saniye içerisinde her şey oluyor. Ablamın bir şey söylemesine ya da tartışmalarına bile zaman olmuyor.18 saniye içerisinde her şey olup bitiyor.”

“ABLAMIN ÖLDÜRÜLÜŞÜNÜ İZLEDİĞİMDE SAĞ TARAFIM HİÇ TUTMADI”

Videoyu izlediğimde sağ tarafım hiç tutmadı. Sağ tarafımı hiç kullanamadım, yeni yeni kendime geliyorum. Üzüntüden felç gibi oldum. Ağırlaştırılmış müebbet bekliyoruz. O kadar çok öldürülen kadın var ki. Bugün benim Canan ablamın başına geldi belki ama ablam gibi çok kadın var. Bir an önce bunun caydırıcı bir cezayla adaletin yerini bulmasını istiyorum.” diye konuştu.

“ALLAH’TAN TEK DİLEĞİMİZ BU DÜNYADA EN AĞIRINI YAŞASIN. ÖBÜR DÜNYASINI ZATEN BİTİRDİ. SAHTE GÖZYAŞLARI DÖKÜYOR”

Çeviren’in en küçük kız kardeşi Raşide Kesici, “Videoyu izleyemem böyle bir videoyu. Biz o süreci atlatamadık zaten. Ablamın iki çocuğu vardı. Birisi babasının yanında onun kurulu bir düzeni vardı ama yanında kalan çocuğunun tüm düzeni altüst oldu, hayatı bitmiş oldu. Psikolojisi altüst oldu. Bütün hayatı annesiydi. Annesiyle birlikte hayatı bitmiş oldu. Kaç tane aileye mal oldu. Biz toparlayamadık. Annem ve babamlar da aynı durumda. Babamların neler yaşadığını bizler biliyoruz. Evlat acısı yaşamak başka bir şey. Allah’tan tek dileğimiz bu dünyada en ağırını yaşasın. Öbür dünyasını zaten bitirdi. Sahte gözyaşları döküyor. Yalancıktan mahkemede ağlıyor, isteyerek yapmadım, tasarlamadım diye. Bunların hepsinin sahte olduğu belli. Video izlendiğinde kimin haklı kimin haksız olduğu ortaya çıkacak. Ablamla daha geçirecek çok senelerimiz vardı. Benim küçük bir oğlum var ona çok düşkündü onu çok seviyordu onunla da geçirecek çok seneleri vardı hepsini bitirmiş oldu.”

“ÖLDÜRMEK İSTEMEDİM DİYEN BİR KİŞİ NİYE BELİNDE ÇİFT SİLAHLA GELİYOR”

Amca Orhan Çeviren, “Davanın başından beri süreci takip ediyorum ama sanığın ifadeleriyle olay anı çok farklı. Kendisini öldürmek istemedim diyor. Öldürmek istemedim diyen bir kişi niye belinde çift silahla geliyor. Silah kullanmasını bilen kişi, sağlık hizmetlerini bilen biri, askeriyeden gelme biri. Silahı direkt göğsüne kaldırıyor ve ateş ediyor. Ondan sonra da diyor ki ben ambulans aradım diyor. Burada tampon yapabilirdi sağlık eğitimi almış. Her türlü bilgisi var. En büyük cezayı almasını istiyoruz, adalete güveniyoruz. Başka kadınların da canı yanmasın.” şeklinde konuştu.

Canan Çeviren’in katledilmesiyle ilgili 8 Şubat günü karara bağlanacak son duruşmasına ‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ Manisa Temsilcisi Semiha Hasgör’ün yanı sıra çok sayıda STK’nın kadın üyeleri ile çok sayıda kadınların katılacağı belirtildi…

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.