Omicron m-RNA Aşılarının Etkililik Oranını Düşürüyor Mu?

Omicron m-RNA Aşılarının Etkililik Oranını Düşürüyor Mu?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) raporunda m-RNA teknolojisiyle geliştirilen aşıların, Omicron varyantının yayılmasıyla düşüş gösterdiği belirtildi. 2 doz aşından 6 ila 7 ay sonra etkililiğin yüzde 0’a indiği aktarıldı.

DSÖ, koronavirüsün Omicron varyantının hızla yayılmasının, salgına karşı m-RNA teknolojisiyle geliştirilen aşıların etkililik oranını azalttığını açıkladı. Örgütün sitesinde yayımlanan “Haftalık Epidemolojik Rapor”da, 17-23 Ocak’ta dünya genelinde vaka artış, ölüm, hastaneye kaldırılma ve Omicron varyantının koronavirüs vakalarına etkilerine dair veriler paylaşıldı.

RAPORDA ÇARPICI SONUÇ

Rapora göre aralık ayında dünyada 21 milyonun üzerinde yeni vaka görülürken yaklaşık 50 bin kişi virüs nedeniyle öldü. Küresel vaka artış oranında bir önceki haftaya kıyasla yüzde 5 artış gözlemlenirken ölümlerde ise yüzde 1’lik artış yaşandı.

Bir önceki haftaya göre haftalık vaka artış oranının yüzde 39 arttığı DSÖ Doğu Akdeniz Bölgesi, en çok vakaların arttığı bölge oldu. Ölümlerin bir önceki haftaya kıyasla yüzde 44 arttığı Güneydoğu Asya’da ise can kayıplarında en fazla artış kaydedildi.

HASTANEYE KALDIRILANLARIN SAYISI ARTIRIYOR. Diğer varyantlara göre Omicronun ağır hastalık ve ölüme daha az yol açtığı ancak vaka artış oranını yükseltmesi nedeniyle birçok ülkede koronavirüs nedeniyle hastaneye yatırılan sayısının arttığı belirtildi.

Omicronun delta varyantına kıyasla daha yüksek sekonder atak oranına sahip olduğu bilgisi de paylaşıldı. (Sekonder atak hızı ise hastalığın ilk vakası görüldükten sonra o hastalık için “ikinci en uzun kuluçka döneminde” ortaya çıkan vakaların sayısının risk altındaki kişi sayısına bölümüdür.)

OMICRON’UN YENİDEN ENFEKSİYON İHTİMALİ YÜKSEK

İngiltere’de yapılan araştırmaya göre Omicronun vücuda yeniden bulaşma oranının deltaya göre 5,4 kat daha fazla olduğu raporda aktarıldı. Aşı yaptırmayan kişilerde ise Omicronun yeniden bulaşma oranı deltaya göre 6,4 olarak gözlemlendi.

M-RNA AŞILARININ ETKİLİLİĞİ DÜŞÜYOR

DSÖ’nün raporunda ayrıca m-RNA teknolojisiyle geliştirilen aşıların etkililiğinin, Omicronun yayılmasıyla düşüş gösterdiği vurgulandı. Bu konuda ABD’de yapılan bir araştırmaya göre Moderna ve Pfizer-BioNTech aşılarını 2 doz yaptıranlarda bir ay sonra aşıların etkililik oranı sırasıyla yüzde 40 ve 30 olarak gözlemlendi. 2 doz aşının tamamlanmasından 6 ila 7 ay sonra ise etkililik oranının yüzde 0’a indiği kaydedildi.

m-RNA aşılarının Omicronun hastanelik etme riskine karşı etkililik oranında büyük düşüş olmadı. Araştırmaya göre Pzifer-BioNTech aşılarını tamamlayan kişilerde 3 ay içinde hastaneye yatış riskine karşı yüzde 70 etkililik gözlemlendi. Bu oranda 6 ay içinde düşüşe rastlanmadı.

Pfizer ve BioNTech firmaları, koronavirüse karşı m-RNA teknolojisini kullanarak ilk aşıyı geliştirmişti. Bu yeni aşı teknolojisi, bağışıklık tepkisini tetiklemek için genetik bir materyal olan “haberci RNA” molekülünü kullanılarak virüsle mücadele ediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.