Sinovac Aşısının Covid-19 Varyantlarına Karşı Etki Düzeyi Açıklandı

Sinovac Aşısının Covid-19 Varyantlarına Karşı Etki Düzeyi Açıklandı

Çin'de Pekin Mikrobiyoloji ve Epidemiyoloji Enstitüsü'nden bilim insanları; doğal enfeksiyon, Sinovac ve Sinopharm aşılarının D614G, B.1.1.7 (İngiltere) ve B.1.351 (Güney Afrika) varyantlarına karşı nötralize edici (engelleyici) etkisini değerlendirdi.

Saygın bir tıp yayını olan New England Journal of Medicine'da (NEJM) yayımladıkları araştırmaya göre, Covid-19 hastalığını geçiren hastalardan alınan kan örneklerinin, D614G ve B.1.1.7 (İngiltere) varyantlarını nötralize etmede etkili olduğu ancak B.1.351 varyantına (Güney Afrika) karşı ise "önemli oranda daha az etkili" olduğu bulundu.

Sinopharm'ın ürettiği BBIBP-CorV aşısı uygulananlardan alınan kan örneklerinde varyantlara karşı nötralizasyon etkisinde önemli bir azalma görülmezken, B.1.351'e varyantına karşı "nötralizasyon kaybı" yaşandı.

Sinovac'ın ürettiği Coronavac aşısı uygulananlardan alınan kan örneklerinde ise B.1.1.7 ve B.1.351 varyantlarına karşı nötralizasyon miktarında "belirgin azalma" gözlemlendi.

Araştırmacılar, kamuoyunda İngiltere varyantı diye bilinen B.1.1.7'nin aşılanan veya hastalığı geçirenlerin kan örneklerinde nötralizasyona karşı daha az dirençli olduğunu bulurken, Güney Afrika varyantının nötralizasyona karşı daha dirençli olduğu sonucuna vardılar.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.