Akın: "Ermenek Maden Faciasının Acıları Dinmedi

Akın: "Ermenek Maden Faciasının Acıları Dinmedi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Ermenek faciasının yıldönümünde yaşamını yitiren 18 işçiyi andı.

Aradan geçen zaman rağmen yaşanılan acının ilk günkü gibi olduğunu belirten Akın, “Ermenek maden faciasında yaşanan acıya tüm Türkiye ortak olduk. Bugün de yüreklerimizi yakan bu acılardan ders çıkarılmalı. Kazalar, işçilerin kaderi değildir” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Akın, 6 yıl önce 28 Ekim 2014 tarihinde Ermenek'te yaşanan maden faciasının yıldönümünde anma mesajı yayınladı. Mesajında faciada yaşamını yitiren 18 işçiyi anan Akın, iktidarın madencilik politikalarını eleştirdi. Akın, yeraltı kaynaklarının çıkarılarak ülke ekonomisine kazandırılırken, insana değer veren bir anlayıştan uzak kalmanın mümkün olmadığını vurguladı.

Akın'ın mesajı şöyle:

"KAZALAR KADER DEĞİLDİR: Ermenek maden faciasında yaşanan acıya tüm Türkiye ortak olduk. Bugün de yüreklerimizi yakan bu acılardan ders çıkarılmalı. Kazalar, işçilerin kaderi değildir.

ZAMAN ACIMIZI DİNDİRMEDİ: Soma’da yaşanan facianın ardından, 28 Ekim 2014 yılında Ermenek’te meydana gelen maden faciası derin acılar bıraktı. Aradan geçen zaman, o gün yaşanan acılarımızı dindirmedi. Ermenek’te kaybettiğimiz 18 maden şehidimizle birlikte, tüm maden şehitlerimizi ve iş cinayetlerine kurban verdiğimiz emekçileri saygı ve rahmetle anıyorum.

ÖNCE İNSAN POLİTİKASI UYGULANMALI: İktidarın madencilik politikaları sürdürülebilir olmaktan çıktı. Yeraltı kaynakları çıkarılarak ülke ekonomisine kazandırılırken, insana değer veren bir anlayıştan uzak kalmak mümkün değildir. Önce insan diyen bir anlayış beraberinde sürdürülebilir politikalar madencilikte en büyük sorun olan iş kazalarının önüne geçilmesini sağlayacaktır. Yaşanan maden faciaları göstermiştir ki bu facialar önlenebilirdir. Maden kazaları madencinin kaderi değildir"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.