Başkan Soyer: Net Olarak Söylüyorum, Aday Adayıyım

Başkan Soyer: Net Olarak Söylüyorum, Aday Adayıyım

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Net olarak söylüyorum, aday adayıyım... Mutfağı toparladık, salonda yemek vermek istiyoruz. Eminim ki İzmirliler yaptığımız yatırımların ne kadar değerli olduğunu biliyorlar” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, FOX TV’nin Çalar Saat programına katıldı. İlker Karagöz’ün sorularını yanıtlayan Soyer, yeniden başkanlığa aday adayı olduğunu da açıkladı. Soyer, “Net olarak söylüyorum, aday adayıyım… Mutfağı toparladık, salonda yemek vermek istiyoruz. Eminim ki İzmirliler yaptığımız yatırımların ne kadar değerli olduğunu biliyorlar” dedi..

Ekonomiden alt yapı yatırımlarına, raylı sistemden yoksulluğa karşı verdiklerini mücadeleye kadar birçok konuya açıklık getiren Soyer, “ İzmir’de 80 bin hanede sosyal yardım sağlıyoruz. Yaklaşık 250 bin insanımız bundan yararlanıyor. Çok büyük acılar var. Ekonomik felaket yaşanıyor aslında… Bu yaptıklarımız sadece pansuman olur, asıl mesele üretimin geliştirilmesinde… Bunun sağlanması gerekiyor” dedi ve ekledi:
“Yardımlarımızı kapı kapı dolaşarak değil, vatandaşlarımıza verdiğimiz kartla yapıyoruz. İhtiyacı neyse kartla gideriyoruz. Küçük esnafın da gelirine katkıda bulunuyoruz. En büyük amacımız istihdam alanlarını büyütmek…”

Bu amaçla İzmir’’de yapılan yatırımlarla marka kent yarattıklarını belirten Soyer, “Bayındır’da süt fabrikası kurduk. İzmir’in markası Şaşal’ı tekrar hayata geçirdik, et entegre tesisi kurduk… İzmir’de günde 100 ton süt işliyoruz. Çobanlardan topladığımız sütlerini alıp işliyoruz. Bunun ihracatını yapıyoruz bunu İzmirli markasıyla yapıyoruz. Artık tüccar bizim verdiğimiz fiyatın altında satamıyor. Tüccarın fırsatçılığını engelliyoruz. Doğduğu yerde doyduğu için üretici de yerini terk etmiyor. Bu şekilde kentliye daha sağlıklı ürünler sağlıyoruz. Halkın Bakkal’ını kurduk, her mahallenin ihtiyaçlarını sağlıyoruz. Ekonomideki asıl tedavi üretimden geçiyor.

Bizim Bayındır’daki süt fabrikasının üzerinde Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği, ‘Her fabrika bir kaledir’ yazar. Bu amaçla 27 Ocak’ta yeniden köy enstüsü kuracağız. Oradan elde edeceğimiz gelirle 400 çocuğu tarım eğitimi vereceğiz. Çünkü herkesin mutfağında bir yangın var… Mağduriyetler artıyor, yoksulluk derinleşiyor. Biz İzmirli markazıyla karakılçık buğdayından yaptığımız makarnayı ihraç etmeyi planlıyoruz. Markamız İzmirli.. Dünyanın bir çok yerine bu markayı daha çok yayacağız” diye konuştu..

Göreve geldiklerinde söz verdikleri 165 projeden 144’ünü gerçekleştirdiklerini belirten Soyer, “Alt yapıya önem verdik. Üç rayı sistem çalışması var. Narıldere metrosunun sonuda geldik, 7 Şubat’ta açılışını yapacağız. Buca metrosu 765 milyon dolarlık bir yatırım… Bunun için bir sendikasyon kredisi oluşturduk.. Günde 400 bin kişiyi taşıyacağız. Kimsenin cebinden para çıkmadan tesis kendi kenidini geliştirecek. Çieğli tramvayını 14 Şubat’ta açacağız. Körfezde kokuyu kestik ama yaşanabilir hale getirmek için çok yoğun çalışıyoruz. Kemeraltının sokaklarının altında yeraltı nehirlerini yapıyoruz. Bütün bunları dırşarıdan göremiyorsunuz. Oysa biz yaşanabilir bir şehir yaratmak istiyoruz. İzmir’deki binaların güvenlik karnelerini çıkarıyoruz. Bir yanda yer altının fotoğrafını çekiyoruz. İzmir’in kentsel dönüşümünü sağlıyoruz. Geldiğimiz günden beri yeraltına muazzam bir yatırım yapyoruz. Bütçemizin yüzde 40’ını yeraltına harcıyoruz” dedi.